Kriminalinės policijos ir prokuratūros darbuotojams pavyko suduoti skaudžius smūgius vyresniosios ir viduriniosios kartos organizuotų nusikaltėlių dariniams, tačiau į jų vietą veržiasi jokių autoritetų nepaisantys jaunieji banditai.
Atpildo neišvengs
Jau baigtas ikiteisminis tyrimas dėl Kauno Daktarų ginkluoto nusikalstamo susivienijimo veiklos, kuriame įtarimai dėl grupuotės sukūrimo ir vadovavimo jai pareikšti H. Daktarui, V. Gudzinskui ir E. Abariui, o įtarimai dėl gausybės sunkių nusikaltimų – nužudymų, pasikėsinimų nužudyti, turto prievartavimų, plėšimų – pareikšti dar keliolikai sulaikytų įtariamųjų. Kaltinamieji dabar susipažįsta su didelės apimties bylos medžiaga, o netrukus ji turėtų keliauti į teismą.
Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vadovai džiaugiasi, kad sėkmingai ištirta ir visose teismų instancijose išnagrinėta daug epizodų turinti Ramūno Kuzmino-Ramaškės gaujos byla, kurioje išaiškinti ir ištirti net 55 nusikaltimai – nužudymai, plėšimai, turto prievartavimai. Visi šie nusikaltimai įvykdyti 1991–1993 metais, taigi toks pavėluotas atpildas – tarsi įspėjimas kitiems nusikalsti linkusiems asmenims, kad bausmė anksčiau ar vėliau ateina.
Baigtas ikiteisminis tyrimas ir byloje, kurioje tyrimo grupės pareigūnai per 2004–2005 metais Kaune vykdytą operaciją aptiko ir likvidavo pogrindinę netikrų pinigų (eurų, JAV dolerių) ir įvairių dokumentų spaustuvę. Iš apyvartos išimta 138 432 vienetai netikrų 100 nominalo vertės eurų banknotų ir 13 843 vienetai 200 nominalo vertės eurų banknotų (iš viso 47 mln. 797 800 litų vertės). Teismui buvo perduota 17 kaltinamųjų. Byla išnagrinėta Kauno apygardos teisme.
Vilniaus apygardos teisme nagrinėjama ilgą laiką Kaune ir kituose Lietuvos miestuose veikusios Sauliaus Skėrio ir Viktoro Mulos gaujos byla. Baudžiamojon atsakomybėn patraukta 13 asmenų, tarp jų ir stambūs Kauno nusikalstamų struktūrų veteranai – Jonas Bielskis ir Arikas Pastuškovas.
Reikalauja savo dalies
Vis dėlto, kriminalinės policijos vadovų teigimu, Kauno regione jau atsiradę naujų gerai organizuotų nusikalstamų grupuočių, kurios kultivuoja ne tik „tradicines“, bet ir visiškai naujas nusikalstamas veikas. Kriminalinės policijos biuro vadovas Algirdas Matonis iš tokių „naujoviškų sričių“ išskyrė vis labiau plintančius mokėjimus ir pinigų pasisavinimus, pasinaudojant netikrais dokumentais ar elektroninėmis priemonėmis.
Taip pat daugėja neteisėtų laisvės atėmimo atvejų – verslininkai arba jų šeimos nariai pagrobiami ir gąsdinami ar net kankinami, kad sumokėtų išpirką ar atiduotų savo turto dalį. Anaiptol ne visi nukentėjusieji kreipiasi į policiją, todėl nusikaltėliams ilgai pavyksta išlikti nenubaustiems. Žmonių grobimas šiuo metu vėl „madingas“ ir vykdomas gerokai brutaliau, nei, tarkim, prieš gerą dešimtmetį.
Aktyviai veikiančios jaunimo gaujos gerai organizuotos, apsirūpinusios ginklais, šiuolaikinėmis pasiklausymo bei aplinkos stebėjimo priemonėmis, kitais techninio sekimo bei kontrsekimo įtaisais. Ginklais gaujos apsirūpina ne tik perdirbdamos legaliai įvežamus dujinius pistoletus – jos perka ir kontrabandiniais keliais atkeliaujančius kovinius revolverius, pistoletus ir sprogmenis.
Šių nusikalstamų susivienijmų nariai turtėja iš alkoholio, cigarečių ir naftos produktų kontrabandos, taip pat – iš prekybos narkotikais. Daugeliu atvejų tokių gaujų veikla tapusi tarptautine, todėl tirti jų nusikaltimus turi su kolegomis užsienyje aktyviai bendradarbiaujantys Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai.
Specialiai sudaryta Generalinės prokuratūros ir šio biuro tyrimo grupė jau gilinasi į specifines organizuoto nusikalstamumo Kauno regione problemas, o informacijos tikisi gauti ir iš vietos gyventojų. Informaciją tyrimo grupei galima perduoti visą parą: tel. (8 5) 271 9784 arba el. pašto adresu: [email protected].
Gauta informacija naudosis tik minėtos tyrimo grupės policijos pareigūnai ir prokurorai, o asmenims, suteikusiems bet kokios informacijos, bus garantuojamas konfidencialumas. Esant būtinybei, yra pasirengta užtikrinti ir informaciją pateikusių asmenų apsaugą nuo nusikalstamo poveikio, taikyti nukentėjusiems ar liudytojams anonimiškumą, kitas apsaugos nuo nusikalstamo poveikio priemones.
Sėkminga operacija
Anaiptol nesnaudžia ir Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos valdybos pareigūnai. Jie sugebėjo ištirti ne vieną pastaruoju metu Kauno regione siautėjusių Kamuolinių ir Agurkinių gaujų nusikaltimą. Daugelis šių tyrimų medžiagų jau virtusios baudžiamosiosmis bylomis, yra nagrinėjamos ar jau išnagrinėtos teismuose. Pasak šios valdybos viršininko Edgaro Mažeikos, pastaruoju metu Kauno pareigūnai aktyviai dalyvauja dviejų neseniai išaiškintų gaujų nusikalstamos veiklos ikiteisminiuose tyrimuose.
Lapkričio 19 dieną kauniečiai kriminalistai sėkmingai įvykdė pusmetį trukusią operaciją ir sulaikė dar vieną netikrus eurus platinusių ir kvaišalais disponavusių įtariamųjų grupę. Netikrų eurų pirkėjais apsimetę teisėsaugininkai, susitarę pirkti didelę padirbtos valiutos partiją, Šilainių mikrorajone, prie vieno iš įtariamųjų namų, susitiko su trimis jaunais vyrais. Įvykus sandoriui, pareigūnai prisistatė ir išsitraukė antrankius. Tada įtariamieji – 34 metų D. I., 27 metų T. G. ir 22 metų A. K. – netikrus 50 eurų banknotus išmetė pavėjui, tikėdamiesi taip atsikratyti įkalčių. Vis dėlto netrukus visi daugiau kaip 13 000 padirbtų eurų buvo surinkti.
Pirminiais duomenimis, visi suklastotieji banknotai itin geros kokybės ir juos sunku atskirti nuo tikrų pinigų. Iškrėtę įtariamųjų namus, kriminalistai dar surado apie 400 gramų psichotropinės medžiagos – įtariama, kad tai amfetaminas. Jo gramas juodojoje rinkoje kainuoja nuo 20 iki 40 litų, taigi šis kiekis (dalis jo jau buvo suskirstyta dozėmis) kainuotų daugiau kaip 10 000 litų. Per kratą rastos svarstyklės narkotikams sverti, taip pat suklastotų asmens dokumentų.
Įtariamuosius (tarp jų du jau teisti už vagystes ir plėšimus) Kauno miesto apylinkės teismas pagal jiems inkriminuojamą veiką nutarė suimti vienam, dviem ir trims mėnesiams. Už netikrų pinigų ir vertybinių popierių pagaminimą, laikymą, realizavimą ir disponavimą jais įstatymai numato nuo 3 iki 10 metų laisvės atėmimo. Dėl disponavimo dideliu kiekiu narkotinių ar psichotropinių medžiagų, turint tikslą jas parduoti, įtariamiesiems gresia laisvės atėmimas nuo 10 iki 15 metų.
R. RAINYS