Azerbaidžano, Armėnijos ir Gruzijos pareigūnai neigia pranešimus apie galimą Amerikos priešraketinės gynybos sistemos komponentų dislokavimą Kaukaze.
Ketvirtadienį Briuselyje JAV priešraketinės gynybos agentūros direktorius Henry Oberingas (Henris Oberingas) pranešė žurnalistams, kad tris iš dešimties antžeminių savo priešraketinės gynybos sistemos sudedamųjų dalių Amerika iki 2011 metų ketina dislokuoti Europoje, tarp jų vieną radarą Kaukazo regione.
Dvi kitos sudedamosios dalys - tai radaras Čekijoje ir dešimt gaudomųjų raketų paleidimo įrenginių Baltijos jūros pakrantėje Lenkijoje.
Pasak H.Oberingo, radaras, kurį numatoma įrengti Kaukaze, skirtas raketų paleidimo pirminiam aptikimui, kurio duomenys bus perduodami į stacionarinį radarą Čekijoje.
Tuo pat metu H.Oberingas neigė, kad šis radaras gali kelti kokią nors grėsmę Rusijai. Pasak jo, antena "bus nukreipta į Iraną". Ir net jeigu ji būtų pasukta į Rusiją, radaro veikimo nuotolis būtų per mažas, kad būtų galima aptikti Rusijos raketų paleidimus, pridūrė jis.
Atsakydamas į klausimą, kurioje Kaukazo šalyje bus įrengtas radaras, generolas pažymėjo, kad tai kol kas tik projektas, ir konkrečių derybų su šio regiono šalimis dar nebuvo.
Azerbaidžano gynybos ministerija paneigė žinias, kad šios Kaukazo šalies teritorijoje gali būti dislokuota JAV PRG radarų. "Ne, tai neatitinka tikrovės", - penktadienį pareiškė ministerijos pareigūnas.
Į klausimą, ar įmanomas toks dislokavimas ateityje, Azerbaidžano gynybos ministerijos atstovas pažymėjo, kad gynybos žinyba negali komentuoti tokių klausimų.
"Šis klausimas priklauso šalies vyriausybės politinės vadovybės kompetencijai, todėl Gynybos ministerija, kaip vykdomoji institucija, negali nieko pasakyti šiuo klausimu", - pažymėjo jis.
Armėnijos karo žinyba taip pat pareiškė, kad JAV PRG elementų dislokavimo klausimas nebuvo svarstomas. Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Vladimiras Karapetianas pažymėjo, kad "šalis negavo jokio oficialaus kreipimosi, susijusio su Amerikos radaro dislokavimu Armėnijos teritorijoje".
JAV ambasadorius Gruzijoje Johnas Tafftas (Džonas Teftas) savo ruožtu pareiškė žurnalistams, kad Vašingtonas nepuoselėja planų dislokuoti PRG elementus Gruzijos teritorijoje. Gruzijos užsienio reikalų ministras Gela Bežuašvilis taip pat pareiškė, kad JAV nesikreipė į vyriausybę su tokiu prašymu.
Tačiau parlamento Gynybos ir nacionalinio saugumo komiteto pirmininko pavaduotojas Nika Rurua žurnalistus patikino, kad "jei JAV prireiks dislokuoti PRG sistemą Gruzijoje, jos vadovybė šį klausimą svarstys".
Tuo tarpu Rusijos karinių oro pajėgų vyriausiasis vadas generolas Vladimiras Michailovas penktadienį pareiškė, kad naujausios Rusijos zenitinių raketų sistemos S-400 yra adekvatus atsakymas į galimą Amerikos radiolokacinės stoties dislokavimą Kaukaze.
"Mes turime viską, ko reikia, kad adekvačiai atsakytume į šiuos dislokavimus. Jie turi daug pinigų - tegu juos leidžia. Rusijos sistemos S-400 užtikrina darbą, taip pat ir oro ir kosmoso gynybos srityje", - sakė V.Michailovas žurnalistams Tverėje.
Jis pažymėjo, kad dėl Vašingtono planų dislokuoti PRG sudedamąsias dalis Europoje "turi susirūpinti pirmiausia tos šalys, kurios suteikia savo teritoriją JAV karinei infrastruktūrai".