• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasa yra labai svarbi žmogaus sveikatai. Tai organas, atliekantis tiek virškinimo, tiek hormonų reguliavimo funkcijas, ir jos sutrikimai gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Kasa yra labai svarbi žmogaus sveikatai. Tai organas, atliekantis tiek virškinimo, tiek hormonų reguliavimo funkcijas, ir jos sutrikimai gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

REKLAMA

Santaros klinikų Pilvo ir onkochirurgijos centro pilvo chirurgas prof. Audrius Šileikis papasakojo, kodėl kasa yra tokia svarbi mūsų sveikatai: kokios rimtos pasekmės gali kilti, jei ji suserga, kaip diagnozuojamos kasos ligos, kokie diagnostikos bei gydymo metodai yra taikomi.

Kasa yra virškinimo sistemos dalis, esanti pilvo ertmėje, tarp skrandžio ir stuburo. Iš priekio kasą riboja skersinė gaubtinė žarna. Kasa yra maždaug 22 cm ilgio, 4 cm pločio, 3 cm storio ir sveria apie 70 g. Ji atlieka dvi pagrindines funkcijas – egzokrininę ir endokrininę. Egzokrininė funkcija susijusi su maisto skaidymu, o endokrininė – su gliukozės apykaita organizme.

„Egzokrininė kasos dalis atsakinga už virškinimo fermentų gamybą. Šie fermentai (amillazė, lipazė, proteazės) padeda skaidyti baltymus, angliavandenius ir riebalus dvylikapirštėje žarnoje, kad šios maistinės medžiagos būtų tinkamai įsisavinamos.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kasa sveika, šių fermentų pakanka tinkamam maisto virškinimui. Tačiau, kai egzokrininė kasos funkcija sutrinka, fermentų gamyba sumažėja, ir organizmas nebeįsisavina reikiamų maistinių medžiagų, o tai gali sukelti mitybos nepakankamumą ir kitų sveikatos problemų“, – aiškina prof. A. Šileikis.

REKLAMA

Endokrininė funkcija – tai kasos hormonų (insulino, gliukagono) gamyba, kurie reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje. Insulinas padeda gliukozei patekti į ląsteles, kur ji naudojama energijai gaminti. Kai kasa nebegamina pakankamai insulino arba ląstelės jo nebepriima, gali vystytis cukrinis diabetas, dažniausiai antro tipo.

Kas nutinka, kai kasa sutrinka?

Kai kasa nustoja tinkamai funkcionuoti, gali pasireikšti tiek egzokrininiai, tiek endokrininiai sutrikimai. Egzokrininės funkcijos sutrikimas lemia maisto fermentų trūkumą, dėl ko maistas nepakankamai suskaidomas ir įsisavinamas.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl to žmogui gali pradėti kristi svoris, dingsta apetitas, o išmatos tampa šviesios dėl netinkamo riebalų įsisavinimo. Šios problemos gali lemti ir mitybos nepakankamumą.

„Kai sutrinka endokrininė funkcija, prasideda gliukozės apykaitos sutrikimai, o dažniausia komplikacija yra antro tipo cukrinis diabetas. Pirmieji endokrininiai sutrikimai pasireiškia stipriu troškuliu ir dažnu noru šlapintis, ypač naktimis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant kasos ligos tipo, dažniausias simptomas yra skausmas. Kiekvienos ligos atveju skausmas gali skirtis, bet jis paprastai būna pastovus, ilgalaikis, plintantis į nugarą ar aplink visą pilvą. Ūminio pankreatito metu skausmas būna labai stiprus, juosiantis visą pilvą ir dažnai lydimas kitų simptomų, tokių kaip pykinimas, vėmimas, pilvo pūtimas ar viduriavimas.

REKLAMA

Jei skausmas atsiranda dėl kasos naviko, jis paprastai pasireiškia vėlesnėse ligos stadijose, kai auglys išplinta į nugarą. Naviko sukeltas skausmas dažnai būna neįprastas ir sunkiai apibūdinamas. Toks skausmas gali pasireikšti po ilgo laikotarpio be aiškių simptomų, kai žmogus dėl nuolatinio maudimo gali kreiptis į skrandžio ar stuburo gydytojus“, – teigia pilvo chirurgas.

Ūminis ir lėtinis kasos uždegimas (pankreatitas)

Pankreatitas yra kasos uždegimas, kuris gali būti ūminis arba lėtinis. Ūminis pankreatitas pasireiškia staiga ir trunka nuo kelių dienų iki kelių mėnesių. Lėtinis pankreatitas dažniausiai prasideda vyresnio amžiaus žmonėms, progresuoja palaipsniui ir trunka visą likusį gyvenimą.

REKLAMA

Ūminis kasos uždegimas gali būti pavienis atvejis arba kartotis, tačiau skausmas šiuo atveju būna toks stiprus, kad dažnai prireikia greitosios pagalbos.

Pacientai jaučia stiprų pilvo skausmą, kuris gali plisti į nugarą. Skausmas dažnai lydimas pykinimo, vėmimo, karščiavimo ir net dusulio. Pacientai gali prarasti sąmonę, atsiranda stiprus širdies ritmo padidėjimas.

Lėtinis pankreatitas dažniausiai būna laipsniškas ir pasireiškia periodiniais skausmo priepuoliais. Skausmas gali tęstis ilgą laiką, o pacientas dažnai bando jį malšinti, pavyzdžiui, vartodamas alkoholį, kas tik dar labiau pablogina būklę. Lėtinio pankreatito priepuoliai gali kartotis 5–10 kartų gyvenime. Ilgainiui šis uždegimas gali pereiti į ūminį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pagrindinės kasos uždegimų priežastys yra alkoholis ir rūkymas. Alkoholis yra dažniausia lėtinio pankreatito priežastis, ypač kartu su rūkymu, kuris dar labiau pablogina situaciją.

Ūminį pankreatitą dažnai sukelia tulžies pūslės akmenligė. Be to, yra ir genetinių kasos latakų patologijų bei kasos cistų, kurios taip pat gali sukelti uždegimą.

Ūminio pankreatito diagnozė remiasi padidėjusiu kasos fermentų kiekiu kraujyje. Šių fermentų kiekis turi būti tris kartus viršijęs normą. Taip pat naudojami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip ultragarsas ar kompiuterinė tomografija, tačiau jie paprastai būna tik pagalbiniai.

REKLAMA

Lėtinio pankreatito diagnozė remiasi paciento simptomais, fermentų kiekio tyrimais ir vaizdiniais tyrimais. Sunkiais atvejais gali prireikti chirurginio gydymo“, – aiškina profesorius.

Kasos vėžys ir prevencija

Nedidelė dalis žmonių, sergančių lėtiniu pankreatitu, gali susirgti kasos vėžiu. Kasos vėžys išsivysto tada, kai dėl neaiškių priežasčių tam tikra kasos ląstelių grupė pradeda nekontroliuojamai daugintis.

REKLAMA

„Šis vėžys gali būti besimptomis, tačiau apie 70 % pacientų pasireiškia neaiškus maudimas po krūtinkauliu.

Norint išvengti kasos ligų, svarbiausia vengti rizikos veiksnių, tokių kaip perteklinis alkoholio vartojimas ir rūkymas. Subalansuota mityba, reguliari mankšta ir cukraus vartojimo mažinimas taip pat gali padėti išsaugoti kasos sveikatą.

Taip pat svarbu reguliariai tikrintis sveikatą, ypač jei jaučiate nepaaiškinamą pilvo skausmą ar kitus simptomus. Ankstyvas diagnozavimas ir gydymas gali padėti išvengti sunkesnių komplikacijų“, – pataria prof. A. Šileikis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų