• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasa yra nedidelis, bet labai svarbus organas, esantis už skrandžio ir atliekantis keletą pagrindinių funkcijų. Ji gamina fermentus, padedančius virškinti maistą, ir hormonus, tokius kaip insulinas, kurie reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje. Kai kasa tampa uždegusi, ši būklė vadinama pankreatitu. Pankreatitas gali būti ūminis arba lėtinis, o jo pasekmės gali būti labai rimtos.

Kasa yra nedidelis, bet labai svarbus organas, esantis už skrandžio ir atliekantis keletą pagrindinių funkcijų. Ji gamina fermentus, padedančius virškinti maistą, ir hormonus, tokius kaip insulinas, kurie reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje. Kai kasa tampa uždegusi, ši būklė vadinama pankreatitu. Pankreatitas gali būti ūminis arba lėtinis, o jo pasekmės gali būti labai rimtos.

REKLAMA

„Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė papasakojo,  kokie yra pankreatito simptomai bei kaip šią ligą reikia gydyti.

„Kasos uždegimas, dar vadinamas pankreatitu, yra rimta būklė, kuri reikalauja dėmesio ir tinkamo gydymo. Pankreatitas gali būti ūminis arba lėtinis, ir kiekvienas iš šių tipų turi skirtingus simptomus bei gydymo metodus“, – pabrėžia vaistininkė.

Simptomai ir priežastys

Dažniausios priežastys:

  • Tulžies akmenys, kurie gali blokuoti kasos latakus, sukeldami uždegimą.
  • Alkoholio vartojimas – dažnas ir per didelis alkoholio vartojimas gali pažeisti kasą.
  • Didelis trigliceridų kiekis kraujyje – tai gali sukelti riebalų kaupimąsi kraujagyslėse ir kasos latakuose.
  • Kai kurie vaistai gali sukelti kasos uždegimą kaip šalutinį poveikį.

Pasak J. Aleknienės, ūminis pankreatitas gali pasireikšti:

REKLAMA
REKLAMA
  • Staigiu ir stipriu pilvo skausmu, kuris gali plisti į nugarą;
  • Taip pat lydi pykinimas ir vėmimas;
  • Karščiavimas;
  • Greitas širdies plakimas;
  • Pilvo patinimas ir jautrumas.

Lėtiniam pankreatitui būdingas:

REKLAMA
  • Nuolatinis ar pasikartojantis pilvo skausmas, dažnai spinduliuojantis į nugarą;
  • Laikui bėgant, kasa praranda gebėjimą gaminti pakankamai fermentų, reikalingų virškinimui, o tai sukelia svorio netekimą, maistinių medžiagų trūkumą ir steatorėją (riebias, blogai suvirškintas išmatas);
  • Taip pat gali atsirasti diabetas, nes kasa negamina pakankamai insulino.

„Pajutus bet kuriuos iš šių simptomų būtina kreiptis į gydytoją, kad jums būtų atlikti tyrimai ir paskirtas individualus gydymas“, – įspėja vaistininkė.

REKLAMA
REKLAMA

Gydymas

Ūminio pankreatito diagnozei patvirtinti dažniausiai atliekami kraujo tyrimai, ultragarsinis tyrimas arba kompiuterinė tomografija (KT). Gydymas dažniausiai apima hospitalizaciją, skysčių infuziją, skausmą malšinančius vaistus, o rimtais atvejais gali prireikti chirurginės intervencijos arba kasos drenavimo.

„Dažnai gali būti skiriama skysčių terapija, patariama vartoti fermentų, trūkstamų vitaminų ir mineralų papildus. Taip pat gali būti rekomenduojama mažai riebalų turinti dieta, o išskirtiniais atvejais prireikia antibiotikų arba operacijos“, – apie gydymą pasakoja J. Aleknienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lėtinis pankreatitas yra ilgalaikis kasos uždegimas, kuris palaipsniui sukelia kasos pažeidimus. Ši būklė dažniausiai vystosi po pasikartojančių ūminio pankreatito epizodų, tačiau gali būti ir kitų priežasčių.

Diagnozuojant lėtinį pankreatitą, gydytojai gali naudoti įvairius metodus, įskaitant kraujo tyrimus, kasos funkcijos testus, ultragarsinį tyrimą, magnetinio rezonanso cholangiopankreatografiją (MRCP) ir endoskopinę ultrasonografiją.

Gydymas apima kasos fermentų papildų vartojimą, kad būtų palaikomas virškinimas, skausmo valdymą, dietos koregavimą ir galimą insulino terapiją, jei vystosi diabetas. Taip pat būtina visiškai atsisakyti alkoholio ir rūkyti, nes šie veiksniai gali pabloginti būklę.

REKLAMA

Rizikos veiksniai ir prevencija

Pankreatito rizikos veiksniai:

  • Yra tiesioginis ryšys tarp alkoholio vartojimo ir pankreatito. Netgi nedidelis alkoholio kiekis gali sukelti lėtinį pankreatitą;
  • Tulžies akmenys – jie gali blokuoti kasos latakus ir sukelti uždegimą;
  • Didelis kūno masės indeksas (KMI) gali padidinti pankreatito riziką;
  • Rūkantieji turi didesnę riziką susirgti lėtiniu pankreatitu.

„Norint sumažinti pankreatito riziką, svarbu palaikyti sveiką gyvenimo būdą. Tai apima alkoholio vartojimo mažinimą arba visišką atsisakymą, sveikos mitybos laikymąsi, kurioje yra mažai riebalų ir daug skaidulų, reguliarią fizinę veiklą, ir mesti rūkyti.

REKLAMA

Taip pat rekomenduojama reguliariai tikrinti cholesterolio ir trigliceridų kiekį kraujyje, ypač jei yra šeimos istorija su pankreatitu“, – pataria specialistė.

Komplikacijos

Negydomas pankreatitas gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip:

-Kasos nekrozė: uždegusi kasa gali pradėti nykti, sukeldama audinių mirtį ir galimą infekciją.

-Dėl kasos pažeidimo gali išsivystyti diabetas.

-Fermentų trūkumas sukelia problemų virškinant maistą.

-Skysčių pripildytos ertmės gali susiformuoti kasoje ir kartais sukelti infekcijas ar plyšimus.

-Ūminis pankreatitas gali sukelti kvėpavimo sutrikimus dėl plaučių pažeidimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų