VUL Santaros klinikų abdominalinės chirurgijos gydytojas dr. Rokas Račkauskas teigia, kad dažniausiai vėžys yra aptinkamas kasos galvoje, kuris pasitaiko 80 – 90 % visų kasos vėžio atvejų.
Kasos vėžys neturi specifinių ankstyvų simptomų
„Problema ta, kad simptomai kasos vėžiu sergantiems pacientams pasireiškia, kai liga būna pažengusi. Pagrindinis ir vienas iš pirmųjų simptomų yra odos ir akių pageltimas – mechaninė gelta, kuri atsiranda be skausmo.
Taip pat ilgainiui, kai liga jau yra įsisenėjusi, gali atsirasti valgymo sutrikimai (dispepsija), anoreksija, pykinimas, vėmimas. Pacientai išsenka dėl progresuojančio kasos vėžio sukeliamo skrandžio ir dvylikapirštės žarnos nepraeinamumo.
Skausmas pasitaiko rečiau – jis būna maudžiantis, atsiranda klasikiniai vėžio simptomai, vieni dažniau, kiti rečiau, tačiau jei reikėtų išskirti vienintelį kasos vėžio simptomą, tai būtų odos ir akių pageltimas be pilvo skausmų“, – apie kasos vėžio simptomus pasakoja dr. R. Račkauskas.
Paklaustas apie tai, ar kasos vėžį galima sumaišyti su kita liga, gydytojas atsako teigiamai: „Kadangi šis vėžys neturi labai specifinių simptomų, susideda bendrinių simptomų krūva: nuovargis, energijos trūkumas, įvairūs temperatūros šokinėjimai, apetito stoka, svorio praradimas.
Šie simptomai būdingi įvairioms ligoms ir apskritai visoms onkologinėms ligoms. Dar pasitaiko skausmai, persiduodantys į nugarą, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, kas yra būdinga ir storosios žarnos vėžiui.“
Dr. R. Račkauskas pabrėžia, kad pagrindinė problema, diagnozuojant ankstyvą kasos vėžį yra ta, kad dalis pacientų tiesiog nejaučia simptomų.
„Ne kiekvienas žmogus sveriasi kasdien, stebi suvalgomo maisto kiekį, ne kiekvienas šiuolaikinėje visuomenėje su dideliu streso kiekiu ir gyvenimo greičiu sugeba normaliai maitintis ir sekti, kiek svorio priauga arba numeta. Ne kiekvienas reguliariai tikrinasi sveikatą.“
Reikia reguliariai lankytis pas šeimos gydytoją
„Pirmas dalykas, kuris būtų rekomenduojamas, kad būtų galima anksčiau pastebėti šiuos pakitimus yra lankytis pas šeimos gydytoją, atlikti profilaktinius tyrimus ir jei žmogus pastebi, kad oda arba akys pagelsta, tada būtina kreiptis į specialistą“, – kaip laiku pastebėti kasos vėžį pataria gydytojas.
Jei pacientas kreipiasi į gydytoją tik pastebėjęs pageltimą, ir tas pageltimas yra dėl kasos vėžio – 80 procentų atvejų pacientų, deja, bet nebegalima taikyti radikalaus operacinio gydymo.
„Vienintelis variantas lieka sisteminė chemoterapija. Pacientas gaus sisteminį gydymą, bet nebus galima jo radikaliai išgydyti. Aišku, tai atsiliepia ir paciento išgyvenamumui..“
Kitiems likusiems 20 procentų pacientų, diagnozės nustatymo metu galima pasiūlyti radikalų operacinį gydymą.
Pacientams, kuriems yra diagnozuotas kasos vėžys yra keletas gydymo variantų – operacinis ir neoperacinis. „Pagrinde visi gydymo variantai yra kombinuojami, jei yra galimybė atlikti radikalų gydymą – pašalinti naviką tai rekomenduojama atlikti šią operaciją. Kitu atveju pacientui skiriama chemoterapija
Visas gydymas yra sprendžiamas multidisciplininėje komandoje, kai dalyvauja chirurgai, radiologai, chemoterapeutai ir kiekvienas atvejis sprendžiamas individualiai, kiekvieno gydymo taktika sprendžiama tokioje komandoje.
Pasveikimo šansą turintis gydymo būdas yra operacinis – kasos vėžio šalinimas. Šis gydymo metodas galimas tik 20 procentų pacientų, po jo neretai prireikia sisteminės chemoterapijos. kiti pacientai nukreipiami sisteminiam gydymui ir yra skiriama intraveninė chemoterapija.
Dažniausiai šį gydymą skiria onkologai ir mes iš chirurginės pusės galime padėti tik tuo, kad pacientui užtikriname, kad jam nebūtų geltos ir kad jis galėtų valgyti, kai vėžys progresuoja“, – pasakoja gydytojas.
Kol kas dar nėra tikslių priežasčių, kodėl atsiranda kasos vėžys, tačiau yra išskiriami bendriniai rizikos faktoriai, kaip ir kitiems navikams: rūkymas, alkoholio vartojimas, įvairios dietos, ypač susijusios su apdorota mėsa. „Lėtinis pankreatitas – kasos uždegimas, gali sukelti arba turėti rizikos kasos vėžio atsiradimui.
Taip pat rizikos turi ir nutukimas, diabetas. 10 – 20 procentų yra ir paveldimumo rizika, jei giminėje yra šios ligos atvejų. Taip pat priklauso ir nuo to, kokioje aplinkoje pacientas dirba. Jei dirba su sunkiaisiais metalais arba su cheminėmis medžiagomis – tai taip pat gali turėti įtakos kasos vėžio atsiradimui“, – apie rizikos faktorius įspėja dr. R. Račkauskas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!