• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Profesorius Vytautas Landsbergis, neseniai pristatęs ne vieną dešimtmetį ruoštą monografiją „Visas Čiurlionis“, sako turįs bent vieną panašumą su didžiuoju kompozitoriumi ir dailininku - tai nedidelis ūgis, rašo „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Nors profesorius kaip visada nestokoja šmaikštumo, jo parašyta monografija - neabejotinai rimtas indėlis į Lietuvos kultūrą. M.K.Čiurlionį „Respublikos“ skaitytojai“ išrinko ir projekto „Respublikos“ nacionalinės vertybės 2007“ laureatu.

REKLAMA

Ilgi tyrinėjimai ir savitos interpretacijos

Knygą išleidusi sostinės leidykla „Versus aureus“ kviečia pažinti ir kitą menininko ir žmogaus, ryškiausiai įamžinto Lietuvos meno istorijoje ir tapusio jos simboliu, gyvenimo pusę. V.Landsbergio monografija „Visas Čiurlionis“ apima bent dvi-tris monografijas ir dar atskiras studijas-apybraižas. Tai muzikologo ir kultūros istoriko kelių dešimtmečių tyrinėjimai gilinantis į M.K.Čiurlionio gyvenimą bei jo muzikos, dailės ir literatūros darbus šių kilmės, turinio ir prasmės požiūriais. Knygoje aptarta Čiurlionio publicistika, paliestas ir tik neseniai atrastas jo pomėgis fotografuoti.

REKLAMA
REKLAMA

Nepaprasto kūrėjo gyvenimas aprašytas remiantis gausia dokumentine ir amžininkų atsiminimų medžiaga, kurią maždaug nuo 1960-ųjų nuosekliai rinko ir kaupė knygos autorius. Kūrybos analizę įrėmina to meto visuomeninis estetinis fonas, į meną einama ir vėlesnių laikų moderniųjų krypčių aspektais, ir paties tyrinėtojo siūlomomis įžvalgomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Čiurlionio tapyboje atskleidžiami ir tie ypatingi bruožai, kuriems reikėjo muzikos meno išmanymo. Čiurlionio muzikos analizei V.Landsbergis nevengia pasitelkti ir savo, kaip atlikėjo bei meno teoretiko, interpretacijų.

Pradžia - gimnazijos vakarėliuose

„Gyvenimui“ V. Lansbergis sutiko papasakoti apie savo aistrą M.K. Čiurlionuio kūrybai.

- Kaip pirmą sykį susidūrėte su M.K.Čiurlionio kūryba?

- Mano fortepijono mokytojos Aldonos Dvarionienės pamokose. Viešai Čiurlionį pradėjau skambinti gimnazijos vakarėliuose, ten prieš šokius turėdavo būti kultūrinė programa.

REKLAMA

- Kokie jo kūrybos bruožai Jus labiausiai žavi?

- Laisvė ir tuo pat metu tvirta konstrukcija, visokeriopas kūrybingumas. Tikros, autentiškos meno apraiškos, patikimumas.

- Neseniai pasirodė monografiją „Visas Čiurlionis“. Kas paskatino imtis plunksnos ir prabilti būtent apie šį kūrėją?

- Paskatino pati jo kūryba ir jos anuometinio ujimo situacija. Norėjosi prisidėti prie apginančių ir iškeliančių. Tuo ginti viešąjį interesą, kaip dabar sakoma. Tada - būdas priešintis nukultūrinimui, sovietizacijai.



„Visuomenė nepamiršta - ir tai gerai“

REKLAMA

- Kuo, jūsų akimis, M.K.Čiurlionis yra išskirtinis kitų kūrėjų tarpe ir kuo vertingas jo darbų indėlis į šiuolaikinę Lietuvos kultūrą?

- Reikėtų ilgai pasakoti.

- Ar Lietuva imasi visų galimų priemonių, kad M.K.Čiurlionio kūryba būtų pristatoma užsienio valstybėse?

- Lietuvos valstybė - per savo institucijas - kai kada. Bet Lietuva, tai ir meno visuomenė, iš kurios negali reikalauti „visų priemonių“. Ji nepamiršta, ir tai gerai. Muzika galėtų būti pristatoma labiau apgalvotai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ar dirbant Briuselyje lieka laisva minutė užsiimti kūryba ir toliau gilintis į M.K.Čiurlionio darbus? Ar ir svetur lieka laiko skambinti jo kurtą muziką? Ką jaučiate ją atlikdamas?

- Atlikimas viešas ar tik sau - skirtingi dalykai, tad ir motyvai, ir jausmai. Visko nenusakysi. O dirbu ne tik Briuselyje, bet ir Vilniuje, ir lėktuvuose.

- Kaip manote, kokiomis savybėmis turėtų pasižymėti atlikėjas, kad gebėtų tinkamai atlikti M.K.Čiurlionio muziką?

REKLAMA

- Pirmiausiai tomis, kurios apskritai atveria vartus į muziką.

- Kas Jus labiau žavi: M.K.Čiurlionio kurta muzika ar paveikslai?

- Nestoviu su svarstyklėmis.



Svarbu ne buitinis skurdas, o dvasinis turtas

- Manote, realu, kad Lietuvoje užaugs dar bent vienas menininkas, galintis lygiuotis su šiuo kūrėju?

- Duok, Dieve. Išskirtinis asmuo buvo Vilius Orvydas, palikęs tik vieną kūrinį.

- Kokiomis savybėmis turėtų pasižymėti žmogus ir aplinka, kurioje jis gyvena, kad būtų galima viltis, jog užaugs tikras menininkas? Juk Čiurlionis gyveno labai skurdžiai ir daugiavaikėje šeimoje. Ar nemanote, kad pernelyg lepiam ir visko pertekusiam žmogui sunku jausti, juolab - kurti?

- Tai priklauso ne nuo buitinio skurdo, bet nuo sielos turto. Kas trokšta vien buitiškai praturtėti - save skurdina.



- Ar įžvelgiate kokių nors panašumų tarp savęs ir M.K.Čiurlionio?

- Nedidelis ūgis.



Rasa VELIJEVAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų