Kas vyks Romos Katalikų Bažnyčioje ir kas pakeis popiežių Benediktą XVI, kai jis mirs? Kai Benediktas XVI praėjusią savaitę susilaužė riešą, pasauliui staiga buvo priminta, kad Popiežius jau senas (jam 82-eji) ir gali būti, kad jau netolimoje ateityje Romos Katalikų Bažnyčia vėl turės pasirinkti Petro įpėdinį.
Daugumai katalikų, žinoma, incidentas su riešu – nedidelė problema. Panašu, kad anksti penktadienio rytą popiežius nukrito savo miegamajame. Kaip galima numanyti, jis nesukėlė didelio triukšmo ir nekvietė savo asistentų, bet grįžo tiesiai į lovą. Tik atėjęs į Šventąsias Mišias jis prasitarė apie įvykį. Popiežiaus asmeninis gydytojas Patrizio Polisca liepė jam nuvykti į ligoninę, kur medikai chirurgiškai pagydė popiežiaus riešą.
Tačiau, kaip jau yra žinoma, popiežius Benediktas XVI yra vienas iš seniausių, tapusių popiežiumi. Ir jis gyvena varginančiu ritmu. Kas gali būti jo potencialūs pasekėjai? Sudaryti sąrašą niekada nėra lengva, tačiau kandidatų sąrašas gali atrodyti taip:
Kardinolas Angelo Scola
Venecijos patriarchas, Italija
Angelo Scola yra sunkvežimio vairuotojo sūnus. Daugiausia dėmesio sulaukia dėl energingo kataliko būdo bei kaip teologijos ekspertas. Būdamas iškilus mokslininkas jis kovoja bandydamas atrasti būdus išvengti „civilizacijų sandūros“ per Vakarų dialogą su Islamu. Jei būtų išrinktas Angelo Scola taptų ketvirtuoju patriarchu tapusiu popiežiumi iš Venecijos per pastarąjį šimtmetį. Jo pirmtakai – Pijus X, Jonas XXII ir Jonas Paulius I.
Kardinolas Angelo Bagnasco
Genojos arkivyskupas, Italija
Arkivyskupas yra tikras ir lojalus dabartinio popiežiaus draugas. 66-erių jis yra gana minkštos kalbos Italijos bažnyčios lyderis. Jo staigus iškilimas laikomas jo gabumų padariniu. Benediktas XVI paskyrė jį Genojos arkivyskupu 2006-ųjų rugpjūtį, po metų paskyrė jį Italijos vyskupų konferencijos vadovu bei pakėlė jį į kardinolus. Kilus nesutarimams Angelo Bagnasco dažnai energingai gynė dabartinį popiežių.
Kardinolas Marc Ouellet
Kvebeko arkivyskupas, Kanada
Žinomas dėl linksmo, atviro bei kuklaus būdo lygiai taip pat kaip bekompromisės ortodoksijos. Nepaisant to, kad dažnai būna vienišas balsas Canados agresyviame sekuliarizme, jis liko ištikimu katalikų tikėjimo gynėju viešumoje. Kardinolas yra daugelio knygų autorius, patyręs lingvistas.
Kardinolas Carlo Caffara
Bolonijos arkivyskupas, Italija
71-erių konservatyvusis arkivyskupas buvo laikomas neblogu pasirinkimu kaip Tikėjimo kongregacijos patarėjas, kai Benediktas XVI buvo jos vadovas. Jis yra bioetikos ekspertas, įkūręs specialią sekciją popiežiaus Jono Pauliaus II įsteigtame Vedybų ir šeimos institute Vašingtone.
Kardinolas Christoph Schoenborn
Vienos arkivyskupas, Austrija
Jis yra aristokratiškos Austrijos šeimos narys, iš kurios kilę du kardinolai 18-tame ir 19-tame amžiuose. 64-erių kardinolas Schoenborn savu laiku buvo Benedikto XVI studentas. Jis turi didžiulę Bažnyčios gynimo patirtį prieš radikalų sekuliarizmą Austrijoje, tačiau labai nedaug vadybinės patirties. Būdamas kunigas poliglotas, jis neseniai kvietė reformuoti Vatikano vidinį bendravimą.
Kardinolas Péter Erdõ
Esztergom-Budapešto arkivyskupas, Vengrija
Būdamas 57-erių kardinolas yra vienas jauniausių kardinolų. Kanoninės teisės žinovas, turi nemažai apdovanojimų ir postų. Péter Erdõ yra Europos katalikų vyskupų prezidentas, daugybės departamentų Vatikane patarėjas, šimtų tyrimų ir straipsnių autorius. Tačiau jo nesugebėjimas laisvai kalbėti anglų kalba yra laikomas vienu iš didžiausių trūkumų.
Nepanašu, kad naujasis popiežius laikysis Benedikto XVI kurso. Šis popiežius atkakliai siekė grįžti prie tikėjimo pagrindų, išlikdamas atidus Antrojo Vatikano susirinkimo nutarimams bei siekdamas laikytis tęstinumo tarp jų. Nemanoma, kad kas nors norės liesti žaizdas, kurioms gydyti dabartinis Bažnyčios vadovas paklojo tiek jėgų.
Tačiau taip pat manoma, kad gali būti pereita prie kito problemų aspekto. Dauguma katalikų, dažniausiai Vakaruose, mano, kad Bažnyčia turėtų labiau vertinti „progreso“ vertybes ir lauks popiežiaus, atviro jų pažiūroms. Jie gali palaikyti popiežių pritariantį nuostatai, leidžiančiai kunigams tuoktis ar moterims tapti kunigais. Tačiau abejojama, kad šios nuostatos bus keičiamos po Benedikto XVI, kadangi jos yra dogmos, grįstos Tradicija bei Šventuoju Raštu.
O kol kas dauguma Vatikano stebėtojų mano, kad Benediktas XVI dar vos pradėjo daryti pakeitimus, kuriuos norėtų matyti Bažnyčioje. Tačiau turint omenyje jo amžių galima klausti, kas nutiks po to, kai jo vadovavimas ateis į pabaigą. Šiuo metu komentatoriai kartoja garsią Romos maksimą, kad „būsimas popiežius dar ne kardinolas“, t.y. kol kas dar ankstoka apie tai kalbėti.