Konservatoriams kalbant apie Rusijos keliamą pavojų Lietuvai, liberaldemokratai, kuriems kartais priekaištaujama dėl pernelyg nuolaidžios politikos Rusijos atžvilgiu, teigia, kad būtent konservatorių kalbos tą grėsmę ir sukelia. Ir ne tik ekonominę – esą gali būti prieita net iki ginkluoto konflikto.
Tvarkiečiai šiandien išplatino pranešimą spaudai, kuriame teigiama, jog konservatoriai kursto politinę įtampą Lietuvoje ir „žaidžia valstybės likimu“, o tai gali vesti į ginkluotą priešpriešą ar net karą. Pranešime daugiausia buvo akcentuojama Rusijos investicijų svarba mūsų šaliai, tačiau partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko pavaduotojas bei šios partijos frakcijos Seime seniūnas Valentinas Mazuronis, kalbėdamas su portalu „Balsas.lt“, akcentavo ne tik pavojų pakenkti šioms investicijoms.
V. Mazuronis: konservatorių pareiškimai stumia Lietuvą į ginkluotą konfliktą
V. Mazuronio nuomone, negalima neįvertinti dabartinės Maskvos grėsmės: Rusijoje šiuo metu stiprėja imperinės ambicijos ir imperinis – „didžiarusiškas“ – mąstymas, tą rodo ir įvykiai Gruzijoje. Tačiau tvarkiečio teigimu, Lietuva neturėtų išsišokti, o laikytis vieningos pozicijos su Europos Sąjunga.
„Kada konservatoriai pradeda kaltinti ES didžiųjų valstybių vadovus, kad jie neva nesupranta prorusiškos grėsmės ir kas vyksta pasaulyje, kada mes pradedame daryti visiškai nepamatuotus ir kiršinančius pareiškimus, tokius, kaip konservatoriai padarė – kad nedelsiant nutraukim karinį tranzitą – mūsų nuomone, jie veikia prieš Lietuvos valstybę ir jos interesus“, - portalui „Balsas.lt“ kalbėjo V. Mazuronis.
Anot liberaldemokrato, tokie Tėvynės sąjungos pareiškimai yra žalingi mūsų valstybei dėl trijų priežasčių. Pirma, „su tokia ne bendrai priimta ir ne koordinuota, o išsišokėliška pozicija“ yra silpninama mūsų pozicija Europos Sąjungoje.
Antra, lygiai tas pats vyksta ir NATO – Lietuva netenka savo pozicijų, „kai konservatoriai pradeda aiškinti, kad neva yra kažkokios jėgos pas mus, kurios neva nori persvarstyti mūsų dalyvavimą aljanse“.
Trečia, anot V. Mazuronio, konservatoriai tokiais savo veiksmais stumia Lietuvą į karinį konfliktą su Rusija. „Tokia pozicija, kurią užsiėmę konservatoriai, yra naudinga tik rusų ultraradikalams ir reakcingoms Rusijos jėgoms“, - portalui sakė liberaldemokratas.
Svarstydamas, kodėl Tėvynės sąjunga vis dėlto viešai kalba tokia tema, kuri neva daro tiek žalos mūsų valstybei, V. Mazuronis viską suvedė į artėjančius Seimo rinkimus. Anot jo, konservatoriai tokiu būdu bando sustiprinti savo pozicijas, nes esą mato, kad rinkimus pralaimės. „Konservatoriai kaip visada nesiskaitydami su niekuo galvoja tik apie savo trumpalaikius politinius interesus. Mūsų manymu, dėl artėjančių Seimo rinkimų, dėl vienos ar kitos kėdės ar pozicijos, negalima veikti prieš mūsų valstybės interesus ir negalima silpninti mūsų pozicijų ES ir NATO“, - kalbėjo V. Mazuronis.
„Negalima primesti sprendimų, žalingų mūsų valstybei, dėl savo politinių interesų“, - pridūrė V. Mazuronis.
A. Kubilius ragina peržiūrėti Lietuvos doktrinas Rusijos atžvilgiu
Tokia „Tvarkos ir Teisingumo“ partijos reakcija – atsakas į pirmadienį spaudos konferencijoje Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderio Andriaus Kubiliaus išsakytus teiginius, kad Lietuvos gyventojai privalo „atsikratyti iliuzijų dėl Rusijos švelnumo“, o Rusijos kapitalo investicijas Lietuvoje galima laikyti grėsme nacionaliniam saugumui.
Pasak A. Kubiliaus, neseniai Rusijos prezidento D. Medvedevo paskelbta 5 punktų užsienio politikos doktrina, ir ypač jos 4 punktas, aiškiai parodo, kad „Rusija pasilieka sau vienašališką teisę ginti (taip kaip Gruzijoje) savo piliečius ir savo verslo interesus“.
„Gyvendami tokioje naujų įvykių šviesoje neturime turėti jokių iliuzijų. Iki šiol galvojome, kad Rusijos karinė agresija prieš mus yra mažai tikėtina. Remdamiesi tokia bazine nuostata kūrėme savo užsienio politikos ir gynybos doktriną. Tokios iliuzijos turime nedelsiant atsisakyti ir peržiūrėti savo doktrinas. Ir ne tik užsienio politikos ir gynybos politikos. Bet ir visos politinės sistemos veikimo doktriną, nes politinė sistema, partijų veikla, kaip rašo „Economist“, yra ne mažiau pavojinga“, - konferencijoje sakė A. Kubilius.
Pasak A. Kubiliaus, Lietuvos politinis gebėjimas gintis nuo Kremliaus įtakos didėjimo, Kremliui veikiant Lietuvos politines partijas ir politinius Lietuvos lyderius, Vakaruose kelia vis daugiau abejonių.
„Dar pernai tokius pat perspėjimus dėstėme mūsų paskelbtoje „Rusijos sulaikymo strategijoje”. Dabar tai jau dėsto žymiausi Vakarų politikos apžvalgininkai. Rinkimai Lietuvoje bus vertinami būtent tokiu požiūriu – ar po to, kai Gruzija buvo užimta panaudojus karinę jėgą, pavyks Kremliui užimti Lietuvą, panaudojus politinę galią”, - kalbėjo Seimo pirmininko pavaduotojas.
„Toks yra aštuonerius metus užsitęsusio neveiksmingo ir neskaidraus socialdemokratų valdymo rezultatas, - Lietuvos ne tik karinis, bet ir politinis gebėjimas gintis yra susilpnėjęs iki labai pavojingo lygmens. Tai konstatuojame ne mes, tai konstatuoja Vakarai”, – teigė A. Kubilius.
Per tą pačią konferenciją A. Kubilius priminė ir vieno iš „The Economist“ apžvalgininkų Edwardo Lucaso, neseniai išleistos knygos „Naujas šaltasis karas“ autoriaus, teiginį, kad „V. Uspaskichas ir R. Paksas („Tvarkos ir Teisingumo“ lyderis – aut.) yra grubieji Kremliaus projektai“.
Beje, neseniai jaunųjų socialliberalų atliktos apklausos duomenimis, būtent „Tvarką ir teisingumą“ gyventojai laiko artimiausiai su Rusija susijusia partija. Ir suprask dabar, žmogau, kurie iš tikrųjų kelia grėsmę.