Liepos 6-ąją Lietuva švęs Valstybės dieną ir vienintelio karaliaus Mindaugo 750-ąsias karūnavimo metines, tačiau ši data galėjo būti ir kita.
Mindaugo karūnavimo datą nustatęs Vilniaus universiteto profesorius Edvardas Gudavičius interviu dienraščiui "Respublika" prisipažįsta iki šiol pats nesąs įsitikinęs dėl liepos 6-osios.
Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Kultūros komiteto pirmininkui Gediminui Ilgūnui jis nurodė dvi galimas Mindaugo karūnavimo dienas - liepos 6-ąją ir liepos 13-ąją.
Remiantis jo išvada Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas 1990 metais paskelbė liepos 6-ąją Valstybės diena.
Mindaugo karūnavimo dieną istorikas nustatė suskaičiavęs laiką, kurį keliaudami iš Lietuvos į Italiją turėjo užtrukti pasiuntiniai, nešantys žinią popiežiui apie Mindaugo karūnavimą.
Popiežius Mindaugo karūnavimo faktą patvirtino 1253 metų rugpjūčio 21 dieną, o tais laikais, pasak E.Gudavičiaus, kelionė iš Lietuvos į Italiją vidutiniškai trukdavo pusantro mėnesio.
Be to, žinoma, jog 13-ame amžiuje karaliai būdavo vainikuojami sekmadieniais. 1253 metais sekmadieniai buvo liepos 6, 13, 20 ir 27 dienos.
Kadangi antroji mėnesio pusė atkrito, liko dvi galimos datos - liepos 6 ir 13 dienos."Ir šiandien negaliu pasakyti, kuris sekmadienis tada buvo. Labiau tikėtina, jog kelionei prireikė daugiau savaičių - ne penkių, o šešių", - dienraščiui sakė E.Gudavičius.
1253 metais Mindaugo karūnavimas padėjo pamatus istoriniam Lietuvos įsitvirtinimui ir išlikimui.
BNS