Buvęs Čekijos vadovas Vaclavas Havelas ragina pasaulį jėga nuversti diktatoriaus Muamaro Kadafio (Muamar Gaddafi) režimą Libijoje. Tuo tarpu dabartinis šalies vadovas tokiai minčiai priešinasi. Tačiau idėja padėti Libijos sukilėliams tarp pasaulio politikų plinta vis plačiau.
Ragina surengti karinę intervenciją
V.Havelas, kuris ir pasitraukęs iš Čekijos prezidento posto tebėra vienas įtakingiausių šalies politikų, paragino Vakarus surengti karinę operaciją prieš M.Kadafį.
Vakar Prahos laikraštyje “Hospodarske noviny" paskelbtame interviu jis pabrėžė, kad jei Libijoje tęsis pilietinis karas, karinis įsikišimas bus būtinas. Pasak jo, M.Kadafis yra “išprotėjęs nusikaltėlis, kurį reikia pašalinti".
“Karinis įsikišimas gali būti įvairiopas - nuo pagalbos sukilėliams ir oro erdvės blokados iki tų vietų, kur slapstosi M.Kadafis, kryptingų atakų", - mano V.Havelas.
Anot jo, delsimas priimti sprendimą gali tapti naujų nusikaltimų libių tautai priežastimi. Vakarai turi remtis karinės operacijos prieš Serbiją patyrimu.
“Apie Slobodaną Miloševičių ketverius metus buvo tik kalbama, atsargumas ir atgrasymas nepasiteisino, priešingai, nulėmė daugybę baisių dalykų", - pabrėžė V.Havelas.
Pirmtakui prieštarauja
Čekijos prezidentas Vaclavas Klausas vakar atmetė tarptautinės karinės operacijos Libijoje galimybę. Jo nuomone, ginkluotas įsikišimas nėra efektyvus sprendimas.
Prezidentas V.Klausas per susitikimą su žurnalistais taip pat atmetė savo pirmtako šalies prezidento poste V.Havelo raginimą, kad Vakarai turi jėga daryti poveikį politiniam M.Kadafio režimui.
V.Klausas, šį penktadienį vadovausiantis Čekijos delegacijai skubiame ES viršūnių susitikime dėl Libijos, įspėjo, kad nereikia kartoti klaidingų sprendimų, kokie, jo manymu, buvo NATO aviacijos antskrydžiai Serbijoje.
“Aš su tuo kategoriškai nesutinku", - pareiškė Čekijos valstybės vadovas. Jis pabrėžė, kad tokios pat pozicijos laikosi ir galimos karinės operacijos Libijoje klausimu.
Tik politinis dialogas
Vakar Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas primygtinai paragino nutraukti kraujo liejimą Libijoje ir sureguliuoti situaciją šioje šalyje politinėmis priemonėmis.
“Padėtis Libijoje kelia didelį susirūpinimą. Žūsta žmonės, iš esmės vyksta pilietinis karas, - per konferenciją Kaliningrade sakė Rusijos diplomatijos vadovas. - Reikia nutraukti smurtą prieš civilius gyventojus ir sureguliuoti situaciją politinėmis priemonėmis".
Oro erdvės kontrolė
Arabų valstybių lyga (AVL) remia iniciatyvą pradėti Libijos oro erdvės kontrolę ir blokuoti M.Kadafio režimo aviacijos skrydžius joje.
Tai vakar pareiškė Prancūzijos URM, komentuodama derybas, kurias Kaire vedė šalies užsienio reikalų ministras Alenas Žiupė (Alain Juppe) ir AVL generalinis sekretorius Amras Musa (Amr Musa).
Kaip pranešė oficialus URM atstovas Bernaras Valero (Bernardo Valero), “Prancūzija svarsto visus galimus veiksmų variantus, kad galėtų imtis priemonių, būtinų dėl padėties raidos Libijoje".
“Prancūzija ketina dėti visas pastangas, kad būtų rasta išeitis iš krizės, kilusios Libijoje. Mes veikiame, glaudžiai bendradarbiaudami su visais partneriais, suinteresuotomis šalimis, tarptautinėmis ir regioninėmis organizacijomis", - pabrėžė URM atstovas.
NATO pasiruošusi
Išpuoliai prieš civilius Libijoje gali būti prilyginami “nusikaltimams žmogiškumui", todėl pasauliui turėtų būti nelengva išlikti pasyviu stebėtoju - taip vakar pareiškė NATO generalinis sekretorius Andersas Fogas Rasmusenas (Anders Fogh Rasmussen).
“Šie paplitę ir pasikartojantys išpuoliai prieš taikius gyventojus gali prilygti nusikaltimams žmogiškumui", - sakė A.F.Rasmusenas NATO būstinėje per spaudos konferenciją.
Pasak jo, “siaubingas" pulkininko M.Kadafio režimo atsakas į protestus sukėlė “prie mūsų slenksčio žmogiškumo krizę, kuri liečia mus visus".
Kadangi, pasak NATO vadovo, įvykiai Libijoje greitai rutuliojasi, jis “negali įsivaizduoti, kad tarptautinė bendruomenė ir Jungtinės Tautos nieko nedarys, jei pulkininkas M.Kadafis ir jos režimas toliau puldinės savo žmones".
Traukiasi užsieniečiai
Libijoje nesiliaujant pilietiniams neramumams, iš šalies pasitraukė apie 213 tūkst. užsieniečių darbuotojų. Daugelis užsieniečių išvyko į Tunisą, Egiptą ir Nigerį.
Iki neramumų pradžios Libijoje dirbo apie pusę milijono užsieniečių iš Egipto, Kinijos, Indijos ir kitų šalių. Tarptautinės organizacijos prognozuoja, kad užsieniečiai ir toliau masiškai paliks Libiją, o jų evakuacijai prireiks dešimčių milijonų dolerių.
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Pan Gi Munas (Ban Ki-moon) ragino Libijos valdžią užtikrinti užsieniečių saugumą ir garantuoti, kad juos galės pasiekti humanitarinė pagalba. Jis taip pat pareikalavo M.Kadafio režimo atsisakyti jėgos naudojimo ir liautis atakuoti civilius.