„Geltono karučio“ apželdinimo kursų įkūrėja sako, kad daugiametės gėlės – puikiausias sprendimas puošti kapus, kadangi jas prižiūrėti lengviau.
„Vienareikšmiškai rekomenduoju daugiametes gėles, o dabar, antrojoje metų pusėje jas tikrai galima sodinti, planuojant, kad jos augs ir puoš kapus ne tik šį rudenį, bet ir kitais metais. Tai būtų pats tvariausias sprendimas.
Ne kiekvienais metais važinėti ant kapų ir lakstyti su daigais ir stengtis prižiūrėti juos, nes tikrai tai yra sudėtinga, bet jei mes pasodiname daugiamečius augalus, kurie yra parinkti atsižvelgiant į dirvožemį, saulės režimą, tai visada galime tikėtis, kad tie augalai džiugins kelerius metus“, – teigia ji.
Gėles sodinti galima bet kuriuo šiltuoju metu, jei jos anksčiau išleido šaknis vazonėlyje. Gėlės, augančios vazone suformuoja šaknyną, kurio vėliau persodindami į dirvožemį nepažeidžiame.
Moteris primena, kad persodinant augalą reikia atkreipti dėmesį į šaknis – ar nesusisukusios, ar neperaugusios.
„Svarbiausia pasižiūrėti, kad šaknys nebūtų susisukusios ratu ir kad nebūtų peraugusios. Jei nusiperkate daugiamečių gėlių, ištraukiate jas iš vazonėlio ir matote, kad šaknų yra labai daug, o dirvožemio jau beveik nesimato, vadinasi gėlės yra peraugusios.
Šaknis tada reikėtų kiek atlaisvinti, gal kiek patrumpinti, jei matome, kad jos per ilgos.“
Gražiai atrodo astrai ir vilkpupės
L. Liubertaitė kapus siūlo apsodinti astrais bei vilkpupėmis. Anot jos, šios gėlės puikiai ištveria rudens šalnas ir yra gan neišrankios dirvožemio sąlygoms.
„Gražūs šį rudenį bus rudeniniai astrai – tai vienas geriausių pasirinkimų kapams. Žydi kaip tik per Vėlines, kas mums yra labai aktualu ir didelis veislių pasirinkimas, todėl galima paieškoti ir tokių, kurios yra kiek žemesnės, kas tikrai tinka kapams. Galime rasti ir įvairių žiedų spalvų.
Dar vienas variantas galėtų būti šilokai, kitaip vadinami vilkpupėmis. Jei dirvožemis yra nederlingas, laidus priesmėlis ir jei kapai yra saulės atokaitoje, vilkpupė yra geras variantas, kadangi gali ištverti tokias sąlygas. Jos irgi žydi rudenį ir puikiausiai gali papuošti kapus. Šie augalai atrodo gerai ir nesuglemba esant šalnoms“, – sako moteris.
Anot jos, dabar sodinti galima ir viržius. Prekyboje jau pasirodė įvairių rūšių, kurie puikiai tinka prie kapų. Tiesa, kiek palūkėjus bus galima nusipirkti ir įvairesnių spalvų viržių.
Balta spalva – geras kontrastas
Tv3.lt portalas pasiteiravo, kokių spalvų gėles nešti ant kapų geriausia. Specialistė atsakė: baltos spalvos gėlės puikiai kontrastuoja su tamsiu dirvožemiu.
„Balta spalva yra populiari ne šiaip sau. Kadangi žiemos metu mes matome gana daug pliko dirvožemio, kapuose labai gerai atrodo kontrastingos spalvos.
Šiuo atveju tamsaus dirvožemio fone balti gėlių žiedai visada atrodo gerai. Be to, vėlų rudenį temsta anksti ir šviesūs žiedai tikrai labai gerai atrodo. Bet kaip tik žmonės yra labai linkę primarginti ir puošti kapus neatsižvelgdami į spalvų derinimo principus, todėl dažnai mes turime chaosą.“
Tikriausiai iš seno prisimename, kad ant kapų dažnai stovi plastmasinės dirbtinės gėlės, kurios gali išstovėti metų metus. Moteris sako, kad jei norime rinktis dirbtines gėles, reikėtų pagalvoti apie skoningumą ir kaip jos atrodys ant kapo.
„Jos [dirbtinės gėlės – red. past.] dar vis yra ir tikriausiai ilgai bus populiarios, nes tai itin mažai priežiūros reikalaujantis sprendimas, bet tai visiškai netvaru ir mūsų kapinės dabar yra tiksinti ekologinė bomba. Tiek daug mes pridedame ten plastiko, sintetinių audinių.
Kiekvienas mažas žingsnis yra labai svarbus. Plastikinės gėlės nėra savaime blogas sprendimas. Jei mes jas pasirenkame skoningas, gražias ir laikome ne vieną mėnesį, o tikrai ilgai ir išmesdami rūšiuojame, tai gali būti visai geras sprendimas.
Bet aukštos kokybės plastikiniai gaminiai kainuoja labai daug. Gal tada geriau būtų rinktis puošybą iš natūralių elementų – spyglių, kankorėžių ir panašiai“, – teigia pašnekovė.