Lietuvos moterų žolės riedulio rinktinė Europos uždarų patalpų B diviziono čempionate Čekijoje užėmė antrąją vietą ir po 4 metų pertraukos pelnė teisę rungtyniauti A divizione. 2002 metais mūsų ekipa yra tapusi Europos elito grupės vicečempione.
Turnyras vyko netoli Prahos esančiame Nymburke, varžybose dalyvavo 8 komandos, kurios iš pradžių buvo suskirstytos į 2 grupes. B grupėje lietuvaitės 6:4 (3:0) nugalėjo Slovakiją, 5:6 (2:3) pralaimėjo Lenkijai ir 4:1 (2:1) įveikė Portugaliją. Grupėje mūsiškės liko antros ir kartu su lenkėmis bei A grupėje nugalėjusiomis šveicarėmis ir čekėmis pateko į C grupę, kuri tęsė kovą dėl 2 kelialapių į A divizioną.
Per lemiamas kovas mūsų komanda pademonstravo charakterį. Šeštadienį vakare lietuvaitės po dramatiškos kovos 5:4 (2:0) nugalėjo šveicares. Mūsiškės pirmavo 3:1, tačiau antro kėlinio pabaigoje jau varžovės buvo priekyje 4:3. Laimei, per paskutines 2 minutes Jūratė Juodytė įmušė 2 įvarčius ir mūsų ekipa šventė svarbią pergalę. Kitos C grupės rungtynės šeštadienį baigėsi kovingomis lygiosiomis 4:4 (2:2) tarp Lenkijos ir Čekijos, nors likus žaisti 1 min. lenkės dar pirmavo 4:2.
Prieš paskutiniąsias varžybas visos 4 komandos dar turėjo galimybių laimėti kelialapius į A divizioną. Čekėms buvo būtina pergalė prieš Lietuvą, o dar žinant, kad šeimininkams visada padeda teisėjai, buvo tikimasi labai sunkių rungtynių. Tačiau viskas išėjo taip, kaip niekas nedrįso net svajoti. Mūsų ekipa pervažiavo turnyro šeimininkes lyg traukinys 8:0 (4:0) ir iškovojo kelialapį į A divizioną. Kartu į elitą žengė lenkės, per lemiamas rungtynes nugalėjusios šveicares 6:4 (3:1).
Lietuva Europos uždarų patalpų čempionatuose:
2008 metai - B divizionas (Čekija) - 2 vieta
2006 metai - B divizionas (Italija) - 7 vieta
2004 metai - A divizionas (Olandija) - 7 vieta
2002 metai - A divizionas (Prancūzija) - 2 vieta
2000 metai - B divizionas (Prancūzija) - 1 vieta
1998 metai - A divizionas (Ispanija) - 8 vieta
1996 metai - B divizionas (Čekija) - 2 vieta
Gaila, bet gilias tradicijas turintis uždarų patalpų riedulys yra visiškai nereikalingas Kūno kultūros ir sporto departamentui. Pasak balsas.lt šaltinių, skirstant biudžeto lėšas į riedulininkių pergales uždarų patalpų turnyruose yra neatsižvelgiama, jos ignoruojamos, nes tai yra neolimpinė olimpinės sporto šakos rungtis. Todėl šiemet Lietuvos žolės riedulio federacija, nenorėdama leisti lėšų varžyboms, kurios KKSD nereikalingos, siūlė į Čekiją rinktinės vardu vykti kuriam nors klubui. Salėje kelis pastaruosius metus nenugalima Vilniaus HFTC ekipa atsisakė tokios galimybės, o antrąja vieta vis turintis tenkintis Šiaulių "Gintros-Strektės-Universiteto" klubas susidomėjo galimybe išmėginti jėgas tarptautinėje arenoje. Šiaulių klubas pasiskolino po 2 žaidėjas iš tos pačios HFTC bei Šiaulių "Lidvijos" ir be specialaus pasirengimo išvyko į Čekiją. Pasirengimu galima laikyti Lietuvos uždarų patalpų čempionatą, kurio tvarkaraštis buvo specialiai sudarytas taip, kad komandos kuo daugiau žaistų prieš Europos pirmenybes.
Sunku nuspėti KKSD prioritetus. Uždarų patalpų riedulys padeda geriausioms riedulininkėms neatitrūkti nuo žaidimo, nes lauke žiemą juk nežaisi. Tad uždarų patalpų varžybos yra puikus būdas palaikyti sportinę formą, gerinti kai kuriuos įgūdžius ir vėliau kautis dėl pergalių per lauko varžybas. Galima drąsiai teigti, kad Lietuvos moterų žolės riedulio rinktinė yra komanda, kuri po vyrų ir moterų krepšinio rinktinių turi daugiausiai galimybių prasimušti į olimpines žaidynes ar savo sporto šakos pasaulio bei Europos čempionatų finalinius etapus.
Tačiau žolės riedulininkių pergalės uždarų patalpų varžybose, kurios sulaukia nemažo dėmesio Europoje (kaip bebūtų keista, žolės riedulys yra antra pagal masiškumą sporto šaka pasaulyje po futbolo), nedomina KKSD. 2008 metais Lietuvos žolės riedulio federacijai iš biudžeto skirta 178 900 litų. Pavyzdžiui seniai jokiais laimėjimais pasigirti negalinti Lietuvos rankinio federacija gaus net 385 900 litų! Galbūt todėl, kad rankininkų prezidentas yra Vytenis Andriukaitis?
Beje, KKSD vis tik domina pergalės neolimpinėse sporto šakose. Tą iliustruoja faktas, jog Lietuvos kastingo meistrai iš biudžeto gaus net 77 740 litų. Kiek žmonių žino, kas tai per sporto šaka? Nežinantiems galime paaiškinti, jog tai yra tikras žvejų sportas - blizgių mėtymas (wikipedia taip ir rašo: "Casting (fishing)"). O juk šio sporto atstovams į varžybas išvykti reikia mažiau lėšų nei visai komandai. KKSD, skirstydama lėšas, individualias sporto šakas prilygina komandinėms.
Giedrius Vitkūnas