Šventinį savaitgalį žiniasklaidoje mirgėte mirgėjo pranešimų apie šiaurines Europos ir JAV teritorijas paralyžiavusias žiemos išdaigas: dėl šalčio, pūgų ir gausaus kritulių kiekio buvo atšaukiami lėktuvų skrydžiai, uždarinėjami oro uostai, sutriko eismas keliais ir geležinkeliais. Tačiau kalėdiniai ciklonai siautėjo ne vien mūsų planetoje.
Kūčių vakarą NASA kosminis zondas „Cassini" šiauriniame Saturno pusrutulyje užfiksavo didėjantį baltos spalvos sūkurio formos „dūmelį“, kuris savo matmenimis viršytų mūsų planetos išmatavimus. Tikėtina, jog tai – kolosalaus dydžio ir galingumo uraganas. Panašūs vyksta didžiausioje Saulės sistemos planetoje Jupiteryje. Tokie Saturno debesų šydo proveržiai yra labai reti.
Astronomijos mėgėjai siūlo patikrinti hipotezę, ar tikrai nuotraukoje užfiksuotas milžiniškas uraganas. Jei tai iš tiesų audra, tai gali būti viena galingiausių audrų, kokias tik yra pavykę nufotografuoti. Spėliojama, kad savo skersmeniu ji turėtų viršyti Žemės skersmenį.
Tikėtina, jog tokią audrą lydėti galėjo ir šiurpūs žaibų išlydžiai – manoma, kad saturniškieji žaibai žemiškuosius galingumu lenkia nuo 10 tūkst. iki 1 mln. sykių ir yra bene galingiausi žaibų Saulės sistemoje. Elektromagnetinius jų požymius apie dešimt sykių nuo 2004 m. yra užfiksavęs ne tik „Cassini“, bet ir Saulės sistemą jau palikęs „Voyager“, kuriam Saturno žaibus aptikti pavyko dar 1980 m.
Elektromagnetinė audra, zondo „Cassini" Saturne užfiksuota 2008 m. NASA/JPL/Space Science Institute nuotr.
Beje, baltos spalvos darinys Saturno šiaurinėje dalyje astronomijos mėgėjų pirmąsyk pastebėtas prieš porą savaičių.
Anthony Wesley nuotr.
Saulius Žukauskas