Naujųjų metų sutikimas Japonijoje – kone svarbiausia metų šventė, o svarbiausias sutiktuvių akcentas šventinis stalas lūžtantis nuo tradicinių japoniškų patiekalų.
Dėl ypatingo japonų požiūrio į šią šventę (jos proga sausio 2 d. visiems smalsuoliams netgi atsiveria Imperatoriškųjų rūmų kiemo vartai, o Imperatorius su šeima viešai kreipiasi ir sveikina visus susirinkusiuosius. Taip nutinka tik du kartus per metus – per Imperatoriaus gimtadienį gruodžio 23 d. ir per Naujuosius), triukšmingiausio pasaulyje šventimo (Naujųjų išvakarėse visos šalies šventyklos net 108 kartus muša savo milžiniškus varpus, kad palydėtų senuosius ir sutiktų naujus metus) ir, žinoma, gardžios virtuvės į Japoniją sutikti Naujųjų metų kasmet traukia šimtai tūkstančių smalsuolių iš viso pasaulio.
Tačiau net jei ir negalite sutikti Naujųjų Japonijoje, dalelę Japonijos galima susikurti savo namuose. Kodėl gi šventinio stalo Naujųjų išvakarėse neparuošus pasiskolinus geriausių idėjų iš kulinarinių japonų šventimo tradicijų?
Valgis japonų kultūroje labai svarbus, todėl ir svarbiausia metų šventė itin glaudžiai siejasi su virtuve.
Nesulaužoma Japonų tradicija – Naujųjų išvakares sutikti su šeima prie vieno stalo, valgant ypatingus simbolinius valgius – „oseči-riori“, kurių pagaminama tiek, kad pakaktų dar kelioms dienoms į priekį. Ant šventinio stalo būtinai pateikiami jūros dumbliai, žuvies pyragėliai, virtos varnalėšų šaknys, saldintos juodosios pupelės ir saldžiųjų bulvių košė, pagardinta kaštonais.
Naujieji Japonijoje švenčiami 15 dienų ir net šventės ciklo pabaiga minima palepinant skonio receptorius – valgomas susmulkintas ryžių kukulaitis „moči“.
Patiekite ant šventinio stalo kelis šių patiekalų ir ne tik nustebinsite svečius originalumu, bet ir kojos neiškėlę iš namų priartėsi prie tolimosios Japonijos.
Juolab, kad vis daugiau lietuvių renkasi japoniškus sušius ir vis dažniau jų skanauja ne tik restoranuose, bet ir savo namuose. „Nors iš pirmo žvilgsnio patiems pasigaminti sušių gali pasirodyti kiek sudėtinga, išties jų paslaptis įminti labai lengva,“ – tikina vyriausiasis „Sushi Express“ meistras Vytautas Bukauskas, pagal kurio parengtus sušių gaminimo patarimus leidykla „Obuolys“ šiemet išleido pirmąjį lietuvišką sušių gaminimo vadovėlį „Sushi. Nuo A iki Z“.
Visi knygoje pateikiami receptai pritaikyti lietuviškai virtuvei, todėl juos pagaminti nesudėtinga ir paprasta. Leidinyje yra daugiau nei 50 sušių ir kitų japoniškų patiekalų receptų: nuo maki suktinukų iki žaliųjų sojų pupelių sriubos, todėl idėjų, ką patiekti ant Naujųjų metų stalo nepritrūks net išrankiausiems.