Aplinkosaugininkai ėmė masiškai tikrinti, kur kaimų gyventojai pila buitines nuotekas. Nors pirmieji reidai sulaukė didžiulio gyventojų pasipiktinimo, "egzekuciją" žadama tęsti.
Daugelyje kaimų nuotekos pilamos į melioracijos griovius ar lietaus kanalizaciją. Kai kuriose savivaldybėse baudas už aplinkos teršimą galima surašyti beveik pusei gyventojų.
Bene uoliausiai "demaskuoti" teršėjus imtasi Šakių rajone, mat vien Auspirtos upelio tarša leistinas normas kai kada viršija net 60 kartų. Teršėjų paieškos aplinkosaugininkus atvedė į Išdagų gyvenvietę.
"Šiemet iki kaimo buvo atvesta magistralinė nuotekų linija. Tačiau išdagiečiai jungtis prie jos neskuba. Todėl ir ėmėmės baudų", - LŽ sakė Šakių rajono aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Kęstutis Lopeta. Iš 72 tikrintų kaimo sodybų 40-yje nuotekos piltos kur papuola. Daliai gyventojų buvo surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai, kiti - įspėti. Reidai netrukus "nudžiugins" ir kitų rajono kaimų gyventojus.
Išdaguose gyvenanti Renata Sakalauskienė LŽ tikino, kad finansinių rūpesčių prispausti kaimo gyventojai nežino, kaip įvykdyti aplinkosaugininkų reikalavimus. "Jei mums uždraus toliau leisti nuotekas gilyn į žemę, negalėsime naudotis nei vonia, nei virtuve. Kaip reikės gyventi?" - guodėsi moteris.
Šakių meras Juozas Bertašius LŽ tikino, kad rajono valdžia mėgino tartis su aplinkosaugininkais, kad šie iš karto nebaustų kaimo žmonių, o duotų jiems laiko susitvarkyti savo sodybas, juoba kad panaši situacija susiklostė daug kur. Nuotekų valymo įrenginiai yra net ne visuose rajono seniūnijų centruose. "Dabar ne baudomis reikia tvarkyti komunalinį ūkį, o pagalba žmonėms", - sakė meras.
Aplinkos ministerijos Komunalinio ūkio departamento direktorius Rimgaudas Špokas LŽ pabrėžė, kad Šakių rajonas nėra vienintelis Lietuvoje, kur kaimuose nesutvarkyta nuotekų tvarkymo sistema.
"Yra savivaldybių, kuriose vandens tvarkymo paslaugų prieinamumas yra beveik 90 proc., o kai kur jis siekia vos 40 procentų. Viskas priklauso nuo pačių savivaldybių administracijų", - sakė jis.
LŽ kalbinti įvairių Lietuvos regionų aplinkos apsaugos agentūrų darbuotojai pasakojo rengiantys panašius patikrinimus. "Skiriame daugiau dėmesio toms vietovėms, kuriose jau pertvarkyta infrastruktūra ir yra galimybė šiuolaikiškai tvarkyti nuotekas", - sakė Alytaus aplinkos apsaugos departamento direktorius Česlovas Meržvinskas.
Kazys Kazakevičius