Gali tikėti įvairiais dvasiniais mokymais, tačiau artimojo mirtis duria giliai ir skaudžiai. Ką daryti, kad skausmas atlėgtų greičiau? Kaip užpildyti tuštumą?
Pašaukė
Mirė vyras. Daugelis per laidotuves šnabždėjosi: gražų gyvenimą nugyveno. Galėjo ir dar pagyvent, bet, matyt, žmona pasikvietė. Velionio moteris buvo mirusi vos prieš keletą mėnesių. Iki tol abu buvo sveiki. Ji sukosi po ūkį, o jis – sugebėdavo dar ant arklio nujoti į ganyklą.
Jie visą gyvenimą buvo kartu. Vyras – gerokai vyresnis, karą nukariavęs. Kantriai mergina laukė, kol šis grįžo. Galėjo ir negrįžti. Kartą mirties išvengė, nes pasilenkė paimti nukritusių pirštinių. Sviedinys tą sekundę pralėkė virš galvos ir nuskynė už jo buvusį medį.
Dar kartą mirties išvengė, kai stovėjo naktinėje sargyboje. Mėgo skaityti, todėl už palto buvo užsikišęs dvi knygas. Tik jas ir pasiėmė iš namų. Tamsoje suzvimbė peilis ir įsmigo... tiesiai į knygas. Vieną perdūrė kiaurai, o kitą – iki pusės. Vėliau anūkai šias knygas palėpėje suplėšė.
Teko ir lagerio paragauti, tačiau ir ten išgyveno. Užsimerkęs valgė spaliuose auginamus vikšrus.
Kai močiutei suskaudo širdis, senelis dar buvo kupinas jėgų. Po pačios laidotuvių jis „nurimo“. Vis mažiau kalbėjo ir valgė. Visi aplinkui kalbėjo, kad senelis nebemato gyvenimo prasmės. Po kelių mėnesių – tyliai užgeso.
Su Dievu – lengviau nei vienam
Saulius Matulis, Šiaulių Švento Jurgio parapijos klebonas su mirtimi susiduria dažnai – lanko ligonius, palydi išeinančius.
Klebonas mato, jog nors ir deklaruojame esantys tikintys, tačiau praktikuojame savo tikėjimą labai skirtingai.
Skausmas po artimojo mirties yra natūralus ir žmogiškas. Bažnyčia nemoko apraudoti ir gailėtis. Tai, kunigo nuomone, daugiau slypi tautos tradicijose.
S. Matulis iš patirties žino, kad malda ramina geriausiai. Jeigu žmogus nėra įpratęs melstis, dažnai tai daro artimam žmogui mirus. Jei tikėjimo jis visiškai nepraktikuoja, malda jam nebus veiksminga.
S. Matulis po artimojo mirties pataria neužsidaryti vienumoje.
„Sunkumas širdyje – lyg tamsūs debesys. Jie išsisklaido. Padeda ir sportas, ir darbo terapija. Gyvenimas mums likusiems nepasibaigia. Artimojo netektis augina žmogaus dvasingumą, tačiau niekas nepasakys: Dieve, jei atimsi iš manęs mylimą žmogų, aš tapsiu dar dvasingesniu, – sako kunigas. – Mirtis visuomet šalia. Vakar diena praėjo – ačiū. Rytojaus nė vienas nežinome. Mums lieka dabartis. O su Dievu žmogiškus sunkumus ištverti lengviau“.
Skausmas gali lydėti metus
Psichologas Arūnas Norkus sako, jog kiekvienam netektį išgyvenančiam žmogui jo sielvartas yra unikalus. Normalu yra sielvartauti ir gedėti, taip psichika prisitaiko prie gyvenimo be mirusio žmogaus.
Sužinojus apie netektį, ištinka šokas ir sąstingis. Tai pradinė sielvarto išgyvenimo stadija. Žmogui sunku patikėti tuo, kas įvyko. Tai gali trukti nuo kelių valandų iki kelių savaičių. Dažnai žmogus, būdamas šios būklės, jaučiasi pakankamai gerai, tačiau būtent nejautrumas liudija, kad išgyvenimas yra labai gilus ir sunkus.
Šoką dažniausiai keičia pyktis. Pykčio stadijoje gali būti kaltinami visi, pradedant gydytojais, kurie blogai gydė, Dievu, kuris leido taip atsitikti, ir baigiant aplinkiniais, per mažai skyrusiems dėmesio mirusiajam.
Vėliau prasideda aštraus skausmo stadija. Tai – didžiausių kančių, aštraus vidinio dvasinio skausmo periodas, kuris gali tęstis keletą savaičių. Be nuolatos stiprėjančių fizinių sutrikimų, atsiranda daugybė įvairių kankinančių minčių ir pojūčių: tuštumos ir beprasmybės, vienatvės, nevilties, kaltės, baimės ir nerimo, bejėgiškumo. Šuo metu vyraujanti emocija – kaltės išgyvenimas.
Maždaug pusmetis po artimojo mirties gali prasidėti depresija. Kankina liūdesys, nuotaika svyruoja, būdingos melancholiškos emocijos.Vėliau ateina susitaikymas, maždaug po metų viskas aprimsta.
„Kaip padėti, kaip sumažinti psichinį skausmą? Efektyvus yra vadinamasis emocinių sąskaitų suvedimas, – sako psichologas. – Mumyse lieka daugybė neišsakytų žodžių, jausmų, minčių, skirtų mirusiajam. Reikia juos išsakyti, ištarti garsiai, kaip mes jį ar ją mylėjome, kaip velionis mums buvo brangus.
Dažnai, esant gyvam, to nedrįstame ar drovimės pasakyti. Pasakykime dabar, vartydami nuotraukas, lankydami kapą, kalbėdamiesi su artimaisiais. Palinkėkime jam ramybės“.
Alvydas JANUŠEVIČIUS