Tokiam procesui būtini virškinimo fermentai – specialios, aktyvios, gana unikalios baltyminės medžiagos, kurios dideles angliavandenių, riebalų ir baltymų molekules paverčia mažesnėmis struktūromis, o jas – dar mažesnėmis maistinėmis medžiagomis, kurios jau gali būti įsiurbtos plonajame žarnyne. Trys pagrindinės virškinimo fermentų grupės yra:
- Amilazės – tai fermentai, skaidantys angliavandenius, tarkime, sudėtingąjį krakmolą ar paprastesnius cukrus (fruktozę, sacharozę ir t.t.);
- Proteazės – tai fermentai, skaidantys baltymus ir paverčiantys juos paprastesnėmis medžiagomis – peptidais ir aminorūgštimis;
- Lipazės – tai fermentai, skaidantys sudėtingas riebalų molekules į glicerolį bei tam tikras kelių rūšių riebalų rūgštis.
Kai organizme trūksta tam tikrų fermentų, tarkime, laktazės, gali atsirasti virškinimo sutrikimų, pavyzdžiui, išgėrus šviežio pieno ar suvalgius grietinėlės ledų, pradeda kamuoti pilvo raižymas, skausmas, pūtimas, viduriavimas. Tam tikro daug natūralių virškinimo fermentų turinčio maisto valgymas gali padėti gauti natūralių fermentų ir tokiu būdu pagerinti virškinimo funkciją, o kai kuriais atvejais prireikia ir specialių vaistinių preparatų. Taigi kokie tie maisto produktai, kurių į savo mitybos racioną verta įtraukti dažniau?
Papaja
Papaja – vienas populiariausių tropinių vaisių, iš kurių gaminami maisto papildai virškinimui gerinti. Papajose yra baltymus skaidančių fermentų (proteazių). Papainas – labai svarbi papajų sudėtinė dalis, kuri padeda virškinti maistą, suminkštinti kietą mėsą, padėti išvengti tokių virškinimo sutrikimų, kaip vidurių pūtimas, užkietėjimas ir sunkumo jausmas. Naudingiausia valgyti šviežias ir prinokusias papajas, nes būtent jose daugiausia vertingų ir natūralių virškinimo fermentų, tačiau galima įsigyti ir augalinės kilmės maisto papildų, kuriuose papajose esantis fermentas išgrynintas ir paruoštas patogiam vartojimui.
Medus
Natūralus bičių medus (jokiais būdais nekalbame apie dirbtinį ar apdirbtą jo variantą) turi ne tik vitaminų, mineralų, bet jame gausu ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų, tarp jų – ir fermentų, skaidančių angliavandenius, baltymus. Labai svarbu, kad natūralus bičių medus nebūtų kaitintas ar perdirbtas, mat jame dėl to žūsta daug naudingų medžiagų, o tarp jų – ir virškinimo sistemai naudingi fermentai. Tad kartas nuo karto pasimėgaukite medumi, tik, žinoma, darykite tai saikingai, nes jis turi daug cukrų.
Kivis
Kiviuose gausu ne tik vitamino C, bet ir kitų sveikatai naudingų vitaminų bei mineralinių medžiagų. Kiviuose yra ir santykinai nemažai kalio, o kalis labai svarbus normaliai širdies ir raumenų bei nervinės sistemos veiklai. Kiviuose taip pat yra natūralių augalinių fermentų, padedančių skaidyti baltymines medžiagas. Vienas kivis gali padėti greičiau suvirškinti maistą, nes jame esantis aktinidinas (cisteino proteazė) padeda smulkinti sudėtingus baltymų junginius į paprastesnės struktūros maistines medžiagas. Specialistai teigia, kad lengvus persivalgymo simptomus gali padėti suvaldyti vos vienas kivis, suvalgytas po penkiolikos – trisdešimt minučių nuo persivalgymo.
Mezym – kiekvienų namų vaistinėlėje
Kai reikia skubios ir efektyvios pagalbos dėl kamuojančių virškinimo sutrikimų, atsiradusių, pavyzdžiui, dėl persivalgymo, gali padėti Mezym skrandyje neirios tabletės. Mezym vartojamas tuomet, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimų. Mezym dozės priklauso nuo virškinimo sutrikimų laipsnio, optimali dozė nustatoma individualiai. Jeigu kitaip nenurodyta, valgant išgeriamos 2-4 plėvele dengtos tabletės. Priklausomai nuo maisto ir virškinimo sutrikimo sunkumo, rekomenduojama dozė gali būti žymiai padidinta, vis dėlto dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, o netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.