• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

K. Girnius: svarbiausias valstybės šventes išnaudoti konfrontacijai – klaida

Dešimt Sąjūdžio kūrėjų boikotuoja Kovo 11-osios minėjimą Seime (papildyta 15:39)

Dešimt Sąjūdžio kūrėjų boikotuoja Kovo 11-osios minėjimą Seimą, galimybę prie jų prisijungti siūlo apsvarstyti ir kitiems.

Dešimt Sąjūdžio kūrėjų boikotuoja Kovo 11-osios minėjimą Seimą, galimybę prie jų prisijungti siūlo apsvarstyti ir kitiems.

REKLAMA

Tačiau valstybinės šventės – ne vieta ir ne laikas spręsti tarpusavio nesutarimus, primena Vilniaus universiteto docentas dr. Algirdas Jakubčionis. Jam pritaria ir politologas Kęstutis Girnius, teigiantis, kad svarbiausios valstybės šventės neturi būti naudojamos konfrontacijai išreikšti.

(papildyta 11:12)

B. Genzelis: valdžioje atsidūrė asmenys, kuriems į nepriklausomybę nusispjauti

„Viskas daroma priešingai, negu mes siekėme. Valdžioje atsidūrė asmenys, kuriems į nepriklausomybę buvo nusispjauti“, – portalui balsas.lt sakė Nepriklausomybės atkūrimo Akto signataras Bronislovas Genzelis, išgirdęs klausimą, kas lėmė grupės Lietuvos persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės klubo narių sprendimą išplatinti tokį pareiškimą ir boikotuoti Kovo 11-osios minėjimui skirtus renginius. „Prieš sąjūdį imamasi tokių akcijų, kad neaišku, iš kur ta nepriklausomybė atsirado. Ne tik absoliutus ignoravimas, bet ir šmeižtas“, – pridūrė jis.

Paprašytas paaiškinti, ką turi galvoje, B. Genzelis sakė: matantis tam tikrų analogijų. „Pavyzdžiui, 1941 metais liepos 21 dieną vos ne vienbalsiai (nubalsuota) į TSRS sudėtį įstoti. Dabar kas įvyko – vienbalsiai į ES sudėtį įstoti nubalsavo. Jeigu tada buvo šnekama, kad „nepykdykime Maskvos“, tai dabar „nepykdykime Briuselio“.

REKLAMA
REKLAMA

Į klausimą, ko jie tikisi pasiekti savo pareiškimu, B. Genzelis atsakė: „Norime atkreipti visuomenės dėmesį, kad toliau taip būti negali. Juk dabar, pavyzdžiui, darbdavių santykiai su žmonėmis yra ženkliai blogesni, negu okupuotoje Lietuvoje. Galima spjaudyti, įžeidinėti žmones, ir tai normalu. Sakoma „užtikrinkime sąlygas verslui“. Bet ar verslas gali egzistuoti be žmonių?“

REKLAMA

Pasak B. Genzelio, jiems vėl tenka imtis tautos žadinimo misijos. „Kito kelio nėra. Aš prieš bet kokias revoliucijas, nes jos nieko neišsprendžia. Tautos mąstymą reikia žadinti, būtina žadinti. Kito kelio aš nematau“, – portalui balsas.lt sakė Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys. Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatas filosofas B. Genzelis.

(papildyta 12:25)

Istorikas A. Jakubčionis: valstybės šventė turėtų būti aukščiau partinių nesutarimų ar rietenų

REKLAMA
REKLAMA

Istorikas, Vilniaus universiteto docentas dr. Algirdas Jakubčionis teigia, kad valstybinės šventės – ne vieta ir ne laikas spręsti tarpusavio nesutarimus. Paprašytas pasidalinti mintimis apie dešimties sąjūdiečių, Nepriklausomybės akto signatarų ir kultūros veikėjų paskelbtus ketinimus nedalyvauti Kovo 11-osios minėjimo renginiuose, A. Jakubčionis portalui balsas.lt sakė:

„Valstybinės šventės turėtų būti virš partinių nesutarimų ar rietenų. Bet kokie tarppartiniai vaidai, bet kokie ideologiniai nesutarimai turi būti užmiršti, kai mes švenčiame Lietuvos valstybės dieną“. Pasak istoriko, tokiu žingsniu patys pareiškimo autoriai sumenkina valstybę. „Mano nuomone, ne vieta, ne laikas pasinaudoti Kovo 11-ąja ir kelti savo tikslus, užuot šventus Nepriklausomybės atkūrimo dieną. Tai gal būt net Lietuvos valstybės neįvertinimas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gal būti taip jie siekia dar kartą atkreipti į save dėmesį – į tai, ko jie nori pasiekti, turiu galvoje žemės klausimą , bet tai ne ta vieta ir ne tas laikas. Kovo 11-osios nereikėtų naudoti tokiems tikslams. Manyčiau, tokiomis dienomis reikia švęsti Lietuvos valstybines šventes, o nesutarimams aiškintis reikia pasirinkti kitą laiką“, – dar kartą pakartojo istorikas dr. A. Jakubčionis.

REKLAMA

(papildyta 15:39)

K. Girnius: šitas boikotas – nesusipratimas

Politologas Kęstutis Girnius teigia, kad svarbiausios valstybės šventės neturi būti naudojamos konfrontacijai.

„Aš suprantu, kad jie turi pagrindo manyti, kad valdžia bando apeiti referendumą ir nesuteikti žmonėms teisės pasisakyti, išreikšti savo nuomonę. Bet šitas boikotas, aš manau, yra nesusipratimas. Nėra daug tų tautinių švenčių. Reikėtų susitelkti, užmiršti skirtumus, ir tada neturėsime (situacijos), kaip kažkas pastebėjo, kad „dešinieji signatarai Kovo 11-ąją boikotuoja, lenkai – Sausio 13-ąją, ir taip toliau“, – naujienų portalui balsas.lt sakė politologas K. Girnius.

REKLAMA

„Svarbiausios tautinės šventės turėtų būti paliktos ramybėje. Reikia parodyti žmonėms, kad ir vadovai gali bent laikinai savo skirtumus nustumti į antrą planą. O kai tautinė šventė tampa konfrontacijos objektu – tai klaida“, – pridūrė K. Girnius.

- - - - - - - -

Pareiškimą išplatinę Lietuvos persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės klubo nariai sako tokį sprendimą priėmę dėl valdžios pozicijos referendumo siekiant uždrausti parduoti žemę užsieniečiams bei kitais klausimais. „Iniciatyvinės grupės narius šiam žingsniui paskatino ciniškas valdančiųjų elgesys, mėginant sužlugdyti konstitucinę Tautos teisę į referendumą, pastarieji Konstitucinio teismo išaiškinimai (kaip antai, kad lietuviškai galima rašyti ir be lietuviškų raidžių), numatomas lito panaikinimas, nepasiklausus Tautos, ir kita antivalstybinė, antitautinė „politinio elito“ veikla“, – pareiškime teigia Sąjūdžio atstovai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pareiškimą pirmadienį paskelbė Kovo 11-osios Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarai Bronislovas Genzelis, Romas Gudaitis, Romualdas Ozolas, Kazimieras Uoka, Zigmas Vaišvila, mokslininkai Antanas Buračas bei Vytautas Radžvilas, dalininkas Bronius Leonavičius, aplinkosaugininkas Romas Pakalnis, buvęs parlamentaras tautininkas Gintaras Songaila.

Jie sako, kad „nedalyvaus Tautos valią ignoruojančios ir Lietuvos valstybingumą griaunančios valdžios organizuojamame Kovo 11-osios minėjime Seime“ ir ragina kitus pamąstyti, „ar tinka dalyvauti posėdyje tokios valdžios, kuri elgiasi su savo Tauta ir piliečiais, kaip su „pavergto krašto žmonėmis“. Lietuva kovo 11-ąją mini nepriklausomybės atkūrimą.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų