Tarptautinis baudžiamasis tribunolas buvusiai Jugoslavijai (TBTJ) pareiškė, kad R.Karadžičius yra kaltas dėl serbų žiaurumų Bosnijoje per 1992-1995 metų karą, nusinešusį 100 tūkst. gyvybių.
TBTJ nustatė, kad R.Karadžičius kaltas ir dėl masinių žudynių 1995 metais organizavimo Srebrenicoje, kur buvo išžudyta beveik 8 tūkst. musulmonų vyrų ir berniukų, kurių palaikus palaidojo masinėse kapavietėse Bosnijos serbų pajėgos, išstūmusios olandus JT taikdarius iš Srebrenicos anklavo, kuris laikytas „saugia teritorija“. Šios skerdynės buvo kruviniausios Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo, ir jas genocidu pripažino du tarptautiniai teismai.
Jis taip pat pripažintas esąs atsakingas už 44 mėnesius trukusią Sarajevo apsiaustį, kur apie 10 tūkst. civilių žuvo per nepaliaujamo bombardavimo ir snaiperių ugnies kampaniją.
Tačiau, ir tai buvo netikėtas smūgis tūkstančiams aukų, teismas išteisino R.Karadžičių dėl kaltinimų genocidu septyniuose Bosnijos musulmonų ir kroatų miestuose ir kaimuose per 1992-1995 metų karą.
R.Karadžičiui buvo pateikta 11 kaltinimų ir grėsė įkalinimas iki gyvos galvos, bet buvo apsiribota 40 metų kalėjimo. Nuteistasis šį nuosprendį gali apskųsti.
Karadžičius teiks apeliaciją dėl jam paskelbto nuosprendžio, sako advokatas
Vienas Radovano Karadžičiaus advokatų sakė, kad jo ginamasis teiks apeliaciją, JT karo nusikaltimų teismui pripažinus jo kaltę genocidu ir kitais nusikaltimais ir skyrus jam 40 metų kalėjimo bausmę.
Advokatas Peteris Robinsonas sakė, kad R.Karadžių sukrėtė tai, jog jis pripažintas kaltas dėl serbų žiaurumų organizavimo per 1992-1995 metų karą.
JT žmogaus teisių vadovas sveikina „labai reikšmingą“ nuosprendį R.Karadžičiui
Jungtinių Tautų žmogaus teisių vadovas Zeidas Ra'adas Al Husseinas ketvirtadienį pasveikino buvusiam Bosnijos serbų lyderiui Radovanui Karadžičiui paskelbtą „labai reikšmingą“ nuosprendį, kuriame jis pripažintas kaltu dėl genocido ir kuris, pasak jo, rodo, jog „niekas negali būti aukščiau įstatymo“.
„Jo nuosprendis turi simbolinę galią – visų pirma dėl karo laikų aukų Bosnijoje ir Hercegovinoje ir visoje buvusioje Jugoslavijoje, taip pat dėl aukų visame pasaulyje“, – sakoma JT žmogaus teisių vadovo pareiškime.
Jis pridūrė, kad nuosprendis parodė, jog „nesvarbu, kokie galingi jie bebūtų, nesvarbu, kokiais neliečiamais jie įsivaizduoja esą, nesvarbu, kuriame kontinente jie gyvena, tokie nusikaltėliai ... neišvengs teisingumo“.