„Net nesigilinant į jogos filosofiją, o kreipiant dėmesį tik į tą dalį jogos praktikų, kuri skirta fiziniam kūnui, darbui su protu ir jausmais, šios fizinės veiklos nauda labai didžiulė. Jogos praktikas pusiau juokais kartais net pavadinu vidinių kūno sistemų higiena.
Atliekant asanas – fizinius pratimus, išjudiname ir suaktyviname visų kūno sistemų darbą: kraujotaką, limfotaką, mankštiname raumenis, sausgysles, sąnarius, virškinimo sistemą, suaktyviname visus organizme vykstančius procesus. Be to, kvėpavimo pratimai ne tik padeda gauti deguonį, aprūpinti juo kraują bei visus organus, bet ir nuramina protą, pratina jį koncentruotis, padeda atsipalaiduoti ir tapti energingesniu“, – apie jogos naudą pasakoja jogos mokytoja, jogos namų „Anahata“ įkūrėja Indrė Devi.
Jogoje – nesvarbus amžius ir fizinis pasiruošimas
Joga yra labai universali, todėl tinka visokio amžiaus ir fizinio pasiruošimo žmonėms, tuo tarpu ir vyresnėms moterims.
„Jogoje negali būti fiksuojami jokie pasiekimai ar rezultatai, išskyrus savo paties asmeninį palyginimą: kaip jaučiausi nepraktikuodamas jogos ir kaip jaučiuosi ją praktikuodamas. Todėl tai tik dar kartą įrodo, jog pradedant užsiimti joga fizinis pasiruošimas nėra svarbus. Jogos įrankis – jūsų kūnas, todėl jis ir sprendžia, kokio sudėtingumo variacijas, kokiu tempu ir kokia jėga viską atliksite.
Vyresniame amžiuje ypač tampa aktualu prisiminti savo kūną, juo rūpintis, nes kasdieninėje veikloje mes atliekame tik ribotą kiekį judesių, kurie reikalingi buityje ar kasdienėje veikloje. Mes nebebėgiojame, nešokinėjame ir nebesikarstome medžiais, kaip kažkada vaikystėje“, – tvirtina jogos mokytoja Indrė Devi.
Be fizinės veiklos raumenys menksta
Būtent kada vyresniame amžiuje užmirštama fizinė veikla, dalis raumenų tiesiog nebegauna veiklos ir ima atrofuotis. Nesimankštinant, neatliekant tempimo pratimų, judesių amplitudė labai ženkliai sumažėja, raumenys ir sausgyslės praranda elastingumą.
„Deja, tačiau dažnai tenka stebėti vyresnius žmones, kurių judesiai stipriai sukaustyti. Vyresniame amžiuje dar dažnai atsitinka tokia bėda, kaip vidinių organų pasmukimas, o jogos asanos, ypač nesudėtingos apverstos pozos, padeda natūraliai vidaus organus grąžinti į savo vietą“, – tvirtina jogos mokytoja.
Pasak specialistės, užsiimant joga aktyvėja kraujotaka, limfotaka, o tai reiškia, kad ir šalinimo sistemos ima veikti efektyviau. Taip pat prisiminus, kad jogos pratimai padeda išsivaduoti nuo streso, atsipalaidavimo pozų metu pasiekiame gilaus atsipalaidavimo būsenas. Tai ne tik tuo metu nuramina emocijas ir mintis, bet šią būsena pamažu įprantame perkelti ir į kasdienį gyvenimą. Tai, specialistės manymu, itin aktualu vyresnio amžiaus žmonėms.