Nors ES Vadovų Tarybos sprendimai dėl klimato kaitos yra nepakankamai ambicingi, JAV gerokai atsilieka nuo ES, apgailestauja EP Aplinkos komitetui vadovaujantis Jo Leinen.
Pasak Vašingtone su JAV Kongreso nariais praeitą savaitę susitikusio europarlamentaro, bandymus rasti susitarimą Kopenhagos konferencijoje (COP15) gali stabdyti du esminiai klausimai.
Neseniai grįžote iš Vašingtono: ar JAV pasirengusios prisiimti CO2 išlakų mažinimo įsipareigojimus ir ar netrukus bus sukurta transatlantinė prekybos taršos leidimais sistema?
Nors Obamos administracija kelia ambicingus klimato apsaugos tikslus, amerikiečiai gerokai vėluoja. Jie labai atsilieka nuo Europos Sąjungos ir, kaip suprantu, iki Kopenhagos susitikimo Kongresas nebus priėmęs įstatymų dėl klimato kaitos valdymo.
Artimiausiu metu išliks daug neatsakytų klausimų. Esu tikras, kad viduriniuoju ir ilguoju laikotarpiu keisis JAV politikų ir technologijų pramonės požiūris. Jei jie kažko imasi, jie nori būti pirmi; jie rimtai konkuruoja su Europa technologiniame lygmenyje.
Ant Kopenhagos konferencijos derybų stalo bus daugybė klausimų: išlakų mažinimo tikslai, finansavimas, technologijų perdavimas, vadinamoji „karštojo oro“ problema. Kas stabdys susitarimo paieškas ir kels daugiausiai nesutarimų?
Derybas gali stabdyti du neatsakyti klausimai. Pirmasis – konkretūs pramoninių valstybių įsipareigojimai dėl CO2 emisijų mažinimo. Manau, jog besivystantis pasaulis ir kylančios šalys nori matyti konkrečius privalomus įsipareigojimus, kuriuos turi prisiimti industrinės valstybės, 200 metų atmosferai krovusios šiltnamio dujų naštą.
Antroji problema – prisitaikymo ir klimato kaitos švelninimo finansavimas besivystančiose šalyse. Taigi, Europa, JAV ir Japonija turi pateikti konkrečius pasiūlymus dėl to, kiek pinigų jos yra pasirengę skirti besivystančiam pasauliui, jei šis sutiktų tapti to paties konsensuso ir susitarimo dalimi.
Praeitą savaitę ES šalių vadovai pateikė „sąlygišką pasiūlymą“ dėl išlakų mažinimo ir finansavimo. Ar jis ES leis užimti stiprias derybines pozicijas Kopenhagoje?
Iki šiol ES yra vienintelis veikėjas, siūlantis konkrečius CO2 mažinimo ir finansinės paramos besivystančioms šalims uždavinius. Europos Vadovų Tarybos pasiektas kompromisas nepakankamas, silpnokas ir, mano galva, per kuklus. Reikia daugiau pastangų tam, kad Kopenhagoje išvystume tikrą turtingojo ir skurdžiojo pasaulio solidarumo aktą.