„Nematau jokios grėsmės Lietuvai, broliškajai mūsų Lietuvai. Šaliai, kurią aš labai myliu, dažnai ten lankydavausi. Jokios grėsmės nėra – Lietuva yra po NATO skėčiu. Lietuva, vadovaujantis sankcijomis uždraudė krovinį tranzitą į Kaliningrado sritį per savo teritoriją. Šiandien ji (Kaliningrado sritis) priklauso Rusijai, rytoj gal priklausys jau Vokietijai. Nežinau, kaip bus rytoj“, – aiškino ukrainiečių žurnalistas Dmytro Gordonas.
Jo teigimu, Rusija turi galimybę krovinius gabentis Baltijos jūra. „Jeigu jiems tai nepatinka, tai gali pabučiuoti Lietuvai į užpakalį. Jeigu užpakalio nenorės bučiuoti ir pradės bandyti rengti karines provokacijas, tai gaus per snukį“, – pareiškė žymus Ukrainos žurnalistas.
Komentuodamas Kremliaus propagandos teiginį, kad Rusija dabar kovoja ne su Ukraina, o su NATO ir Vakarais, D. Gordonas pažymėjo, kad Rusija „mėnesius negali vienos gatvės užimti, jie ką susiruošė į Lietuvą žygiuoti?“
„Reuters“: kompromisas dėl tranzito į Kaliningradą gali būti pasiektas liepos pradžioje
Liepos pradžioje gali būti pasiektas kompromisinis susitarimas dėl sankcionuotų prekių tranzito į Kaliningrado sritį per Lietuvą, remdamasi dviem su šiuo klausimu susipažinusiais šaltiniais trečiadienį pranešė naujienų agentūra „Reuters“.
Vieno iš šaltinių teigimu, pagal vieną kompromisinį variantą, krovinių judėjimui tarp Rusijos ir Kaliningrado srities ES sankcijų atžvilgiu būtų pritaikyta išimtis, nes toks judėjimas nėra laikomas normalia tarptautine prekyba.
Tokia išimtis būtų pritaikyta tik su sąlyga, kad kroviniai būtų naudojami tik Kaliningrade bei nebūtų eksportuojami per jo uostą. Kito šaltinio teigimu, išimtis Kaliningradui galėtų būti padaryta humanitariniais pagrindais.
Pasak vieno iš šaltinių, kompromisą tikimasi pasiekti iki liepos 10 dienos, tuo metu antrasis šaltinis teigė, kad kompromisas gali būti pasiektas jau kitą savaitę.
Birželio 17-ąją įsigaliojus Europos Sąjungos sankcijoms, Lietuva apribojo plieno bei juodųjų metalų tranzitą į Kaliningradą ir nurodė tai padariusi remdamasi EK išaiškinimu.
Reaguodama į tai Maskva pareiškė, kad tranzito ribojimais pažeidžiami tarptautiniai susitarimai ir pagrasino atsaku.
Reaguodama į situaciją, EK šiuo metu rengia atnaujintas gaires dėl sankcijų.