JAV prezidentas Barackas Obama antradienį įtraukė du savo homoseksualumo neslepiančias sporto žvaigždes į ateinančiais metais vyksiančios Sočio žiemos olimpiados delegaciją, pabrėžtinai pasiųsdamas žinią Rusijai, kurios priimtas įstatymas prieš „homoseksualumo propagandą“ šalyje ir pasaulyje sulaukė prieštaringų vertinimų.
B.Obama įtraukė į Sočio olimpiados, kuri prasidės vasario 7 dieną, delegaciją garsią tenisininkę Billie Jean King ir moterų ledo ritulio sidabro medalininkę Caitlin Cahow.
Dar viena akivaizdžia žinia Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, kurio šalis taip pat yra suteikusi prieglobstį JAV žvalgybos paslapčių viešintojui Edwardui Snowdenui taps faktas, kad JAV delegacija bus pabrėžtinai kukli – joje nebus nė vieno pareigas einančio B.Obamos administracijos nario.
Toks žingsnis yra neįprastas, žinant, kad JAV delegacijai 2010-ųjų Vankuverio žiemos olimpiadoje vadovavo viceprezidentas Joe Bidenas ir jo žmona Jill, o pirmoji JAV ponia Michelle Obama vadovavo Amerikos delegacijai per 2012-ųjų Londono vasaros olimpines žaidynes.
JAV delegacijai Sočyje vyksiančiame olimpiados atidaryme vadovaus buvusi teritorinio saugumo sekretorė Janet Napolitano, taip pat dalyvaus B. J.King, karjerą baigęs dailiojo čiuožimo meistras Brianas Boitano, JAV ambasadorius Rusijoje Michaelas McFaulas ir Baltųjų rūmų administracijos vadovo pavaduotojas Robas Naborsas.
Uždarymo ceremonijoje Jungtinėms Valstijoms atstovaus valstybės sekretoriaus pavaduotojas Williamas Burnsas, M.McFaulas, C.Cahow ir greitojo čiuožimo garsenybės Bonnie Blair bei Ericas Heidenas.
„JAV delegacija olimpinėse žaidynėse atstovaus įvairovei, kuri yra Jungtinės Valstijos, – pareiškė Nacionalinės saugumo tarybos atstovė Caitlin Hayden. – Visi mūsų delegacijos nariai išsiskiria savo pasiekimais valstybės tarnyboje, pilietiniame aktyvizme ir sporte.“
Birželį Rusijos priimtas įstatymas, draudžiantis skleisti informaciją apie homoseksualumą nepilnamečiams, išprovokavo tarptautinių žmogaus teisių organizacijų protestus ir raginimus boikotuoti pirmąsias olimpines žaidynes šioje šalyje nuo Sovietų Sąjungos subyrėjimo.
B.Obama rugpjūtį sakė nepritariantis pasiūlymams boikotuoti olimpiadą, tačiau „išties labai laukiantis“, kad JAV gėjai ir lesbietės parvežtų namo medalių. Pasak prezidento, tai „labai padėtų atmesti nuostatas, kurias ten matome“.
„Jeigu Rusija neturi atletų gėjų ir lesbiečių, tuomet jų komanda tikriausiai bus silpnesnė“, – pridūrė jis. V.Putinas spalį pareiškė, kad Rusija padarys viską, kad užtikrintų, jog olimpiados sportininkai ir svečiai jaustųsi laisvai, „kad ir kokia būtų jų tautybė, rasė arba seksualinė orientacija“.
B.J.King laimėjo šešis Vimbldono vienetų turnyrus ir keturis čempionatus „US Open“, taip pat virtinę titulų dvejetų turnyruose. Jos lytinė orientacija buvo išviešinta per vieną bylą po J.B.King romano su kita moterimi.
70 metų karjera baigusi tenisininkė yra sakiusi, kad iš pradžių jai buvo nepatogu, kad jos homoseksualumas tapo viešai žinomas, tačiau vėliau su tuo apsiprato.
B.J.King įtraukimas į delegaciją jau sulaukė pagyrimų ir yra laikomas B.Obamo tiesiogine žinia V.Putinui. Dienraščio „USA Today“ sporto apžvalgininkė Christine Brennan gyrė prezidento sprendimą, vadindama jį „genialiu žingsniu“
„Manau, milijonai Rusijos piliečių, kurie yra gėjai arba turi gėjų savo šeimoje arba tarp draugų, gyvena šalyje, kurioje diskriminacija, pagrįsta lytine orientacija, yra ne vien toleruojama, bet ir skatinama“, – rašo Ch.Brennan. Šį žingsnį taip pat sveikino gėjų teisių aktyvistai.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.