Seimo Aplinkos komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas teigia, kad atliekų tvarkymo sistema Lietuvoje turi būti decentralizuota ir išsiaiškinta, kas atsakingas už tai, kad Kazokiškių sąvartynas veikia neteisėtai. Teismo sprendimu sąvartynas po mėnesio turi būti uždarytas, jeigu nebus imtasi jokių veiksmų padėčiai pakeisti.
J. Šimėno teigimu, atliekų tvarkymo sistemoje Lietuvoje susidarė „korupcinis mazgas“, kai Aplinkos ministerija yra atsakinga ir už sprendimų priėmimą, ir už lėšų skirstymą, ir už kontrolę.
„Milijardas pinigų, jų kontrolė, panaudojimas vyksta vienose rankose. Tai yra blogai“, – sakė J. Šimėnas ketvirtadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje.
Prieš 5 metus priimtą sprendimą atliekų tvarkymą sutelkti į regionus, panaikinant savivaldybių sąvartynus, J. Šimėnas pavadino „politiniu“ ir „ydingu“. Jis teigė, kad šis sprendimas apimtų tik atliekų surinkimo ir vežimo klausimus, nespręsdamas kitų klausimų, tokių kaip šiukšlių rūšiavimas, perdirbimas ar pakartotinis naudojimas.
Komiteto pirmininko nuomone, Europos Sąjunga (ES) skyrė pakankamai lėšų rūšiavimo ir atliekų naudojimo įrenginiams įrengti, tačiau jos nebuvo tinkamai panaudotos.
„Mes neturime tarpinių grandžių, turime tik surinkimą ir sąvartyną. Rūšiavimas, perdirbimas, antrinis naudojimas – nėra šitų tarpinių grandžių iš viso, jų niekas nesistengia inicijuoti“, – teigė J. Šimėnas.
Jis priminė, kad Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė sprendimą, kad spalio 18 d. nesant pakitimų jo veikloje Kazokiškių sąvartynas turi būti uždarytas.
Nepaisant to, Aplinkos ministerijai pavaldus Vilniaus rajono aplinkos apsaugos departamentas žada išduoti naują leidimą sąvartynui toliau veikti, nors naujas poveikio aplinkai vertinimas, kuris, anot J. Šimėno, yra būtinas, nebuvo atliktas.
J. Šimėnas išreiškė viltį, kad aplinkos ministras atkreips dėmesį į situaciją ir įvertins pareigūnų, atsakingų už tokią padėtį, asmeninę atsakomybę, o Vyriausybė peržiūrės valstybinę atliekų tvarkymo programą.
„Kreipiuosi į Vyriausybę, kad ši įvertintų padėtį dėl teismo sprendimo ir kreipiuosi į Aplinkos ministeriją, kad būtų asmeniškai įvertinta, kas atsakingas už susidariusią padėtį“, – sakė J. Šimėnas.
Problemą, anot politiko, išspręstų atsakomybės už aplinkos tvarkymą perkėlimas savivaldybėms.. Jis teigė, kad Anykščių ir Panevėžio pavyzdžiai įrodo, jog pačios savivaldybės tvarkosi efektyviau, be to, už komunalinių atliekų surinkimą ir išvežimą atsakingos yra būtent jos, todėl logiška, kad jos turi būti atsakingos ir už tolesnį tvarkymą.
„Kai klausiu savivaldybių, ką jos žada daryti, jos atsako nieko negalinčios padaryti, nes neturinčios lemiamos įtakos balsavime dėl pinigų skyrimo ir kitų dalykų. Sistema yra keistina“ – pabrėžė J. Šimėnas.