Tiesa, tokį pokytį dažniausiai pajunta tik jautriausieji, gyvenantys pagal griežtą rutiną, senyvo amžiaus žmonės ir vaikai.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Kaip ir kiekvienais metais, paskutinį spalio savaitgalį visų laikrodžių rodykles ketvirtą ryto buvo atsuktos atgal ir įvestas žiemos laikas. Lietuviai jau ilgus metus diskutuoja ir ginčijasi, ar nereikėtų tokio sukiojimo atsisakyti:
„Šiaip erzina.“
„Anksčiau mane piktino, o dabar man, kaip ir praeito pavasario sukimą, kaip ir nieko, pergyvenau.“
„Aš vis tiek gyvenu savo įprastą gyvenimą. Aš vis tiek lieku normalus, toks, koks buvau.“
„Jo, aš dabar va irgi galvoju, nes mažas vaikas, tai galvoju ir taip anksti keliasi, tai dabar kelsis dar anksčiau turbūt. Tai turbūt ketvirtą ryto ten mus kels.“
„Aš norėčiau, kad būtų visada vasaros laikas visiems metams. Va šitas man patiktų. O šita nesąmone, man tai yra, labai nepatinka.“
Pokytį pajunta jautriausi
Kalbėdami apie laiko persukimo poveikį sveikatai, gydytojai sako, labiausiai pokytį pajunta tie, kurie gyvena pagal griežtą rutiną, keliasi anksti ryte.
„Grėsmingų sveikatai būklių, insultai, ritmo sutrikimai, trombai, vis dėlto padaugėja dėl šito vat laiko stumdymo“, – teigia gydytojas kardiologas Med. dr. Mykolas Biliukas.
„Pastebim labiau, galbūt, pavasarį daugiau tokių truputį paūmėjimų, galbūt, daugiau miego sutrikimų, nerimo, depresijos simptomų. Galbūt rudenį mažiau“, – vardija psichiatras Algirdas Dambrava.
Tačiau ne visi yra tokie jautrūs. Kiti, kas savaitgaliais mėgsta ilgiau paūžti ar pamiegoti kas kartą patiria tokį patį nusistovėjusio paros ritmo išbalansavimą. Europos Parlamentas pritarė siūlymui panaikinti laiko sukiojimą, tačiau dėl to nesusitaria Europos Sąjungos šalių vyriausybės.
Pasakoja, kuo ypatingi yra laikrodžiai
O štai laikrodininkai kviečia iš arčiau pažvelgti į šį mechaninį kūrinį ir susipažinti su laikrodžių subtilybėmis.
Jau daugiau nei du dešimtmečius rankinius laikrodžius gaminančios įmonės vadovas pasakoja, kad rankomis vienas darbuotojas per dieną surenka maždaug 20 laikrodžių. Teigia, kad tokie mechaniniai laikrodžiai – ypatingi.
„Tai kaip, nu, kaip gyvas organizmas toks, suprantat, sudėtingas. Mechaninis laikrodis turi širdį. Ir šitą širdį kaip žmogaus širdį užveda, duoda gyventi visam organizmui“, – kalbėjo „Koliz Vostok“ komercijos direktorius Igoris Zubovskis.
Laikrodžių parduotuvės vadovas pasakoja, kad gero laikrodžio kaina gali siekti net kelias dešimtis tūkstančių ir tuo nereiktų stebėtis. Toks mechanikos kūrinys ant rankos – tikrai ne vien laikui matuoti.
„Jisai yra juvelyrinis dirbinys, jisai turi tam tikrą vertę ir mes tai suvokiam, kad tai yra meno kūrinys“, – teigia „Three Old Mechanics“ laikrodžių parduotuvės vadovas Rokas Šulnius.
Specialistas sako, kad geras laikrodis gali būti ne tik puošmena, bet ir investicija. Išsirinkus tinkamą laikrodį, jo vertė bėgant metams tik auga.
„Kuo jisai sudėtingesnis, kuo jisai gražesnis, kuo jisai gražiau padarytas, kuo daugiau turi visokių rubinų viduj, papuošimų, tuo jisai yra brangesnis“, – tikina Rokas Šulnius.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.