Ydingus viešuosius pirkimus Savivaldybėje inicijavę eksmeras Povilas Vadopolas ir jo ekspavaduotoja Zita Kukuraitienė įtarimų korupcija atsikratė, tačiau Generalinė prokuratūra dar nesiruošia paleisti jų iš akiračio. Įtarimų piktnaudžiavimu tarnyba slėgtas buvęs miesto meras, Savivaldybės tarybos narys Povilas Vadopolas paskutinę praėjusių metų dieną lengviau atsiduso gavęs iš Generalinės prokuratūros pranešimą, kad jis jau nebe įtariamasis. Panaši informacija, tik trimis savaitėmis anksčiau, buvo pasiekusi ir buvusią tuometę vicemerę Zitą Kukuraitienę. Jai ikiteisminis tyrimas nutrauktas nesurinkus pakankamai duomenų, galinčių įrodyti kaltę.
Nors abu politikai atsikratė įtarimų, tačiau ramiai gyventi kol kas dar negalės.
Vakar miesto Savivaldybės vadovus pasiekė Generalinės prokuratūros raštas. Jame, be informacijos, kaip buvo atliktas ikiteisminis tyrimas, ir pranešimo, kad jis nutrauktas, mero Vitalijaus Satkevičiaus bei visos Panevėžio miesto savivaldybės tarybos prašoma „atlikti Z. Kukuraitienės ir P. Vadopolo bei kitų atsakingų Savivaldybės tarnautojų, dalyvavusių organizuojant minėtus viešuosius pirkimus, galimų tarnybinių nusižengimų tyrimą ir spręsti dėl šių Savivaldybės tarnautojų tarnybinės atsakomybės.“
Be to, Generalinė prokuratūra prašo: „atsižvelgiant į išdėstytas ikiteisminio tyrimo nustatytas ydingas viešųjų pirkimų organizavimo aplinkybes, prašytume Panevėžio miesto savivaldybės atsakingus politikus ir tarnautojus imtis priemonių nustatytiems viešųjų pirkimų organizavimo trūkumams pašalinti, kad ateityje būtų pašalinta ar bent iki minimumo sumažinta galimybė Savivaldybės tarnautojams viešuosius pirkimus organizuoti neteisėtai, nesilaikant Viešųjų pirkimų įstatymo ir kitų teisės aktų reikalavimų, veikti siekiant naudos ne Savivaldybei ir jos gyventojams, bet savanaudiškais interesais.“
Paprašė paramos
Z. Kukuraitienei įtarimai buvo pareikšti po to, kai 2008 metų vasarą, bendraudama su bendrovės „Steiga“ generaliniu direktoriumi Juozu Latvėnu, jam pažadėjo padėti laimėti Lėlių vežimo teatro rekonstrukcijos darbų viešąjį pirkimą. Už šį pažadą ji verslininko paprašė paremti jos partijos – tuomet Z. Kukuraitienė dar buvo Naujosios sąjungos (socialliberalai) narė – Panevėžio skyrių.
„Steigos“ vadovui tą paramą pažadėjus, buvo sulygta mainais padėti šiai bendrovei laimėti Savivaldybės skelbiamą viešąjį konkursą statybos darbams Lėlių vežimo teatre atlikti.
Remiantis atlikto ikiteisminio tyrimo duomenimis, galima teigti, kad vykdydama duotus pažadus Z. Kukuraitienė nurodė tuomet dar vicemerui Kastyčiui Vainauskui bei Statybos ir statinių priežiūros skyriaus vedėjui Mykolui Buziui surengti viešąjį konkursą taip, kad jį laimėtų bendrovė „Steiga“. Tokį poveikį daryti Savivaldybės tarnautojams ji galėjo tik naudodamasi savo tuomete tarnybine padėtimi – mero pavaduotojos pareigomis.
Tačiau, nors Z. Kukuraitienė ir suteikė pagalbą „Steigai“ laimėti viešąjį konkursą atlikti statybos darbus Lėlių vežimo teatre, dėl konkrečios sumos, kiek pinigų J. Latvėnas skirs partijos skyriui, sutarta nebuvo. Be to, paaiškėjo, kad ši parama nebuvo suteikta. Todėl, nesurinkus pakankamai duomenų, kuriais būtų galima įrodyti Z. Kukuraitienės kaltę, ikiteisminį tyrimą teko nutraukti.
Tačiau šalies Valstybės tarnybos įstatyme nurodyta, kad „šiurkščiu tarnybiniu nusižengimu yra laikoma korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos požymių turinti veika, nors už šią veiką valstybės tarnautojas nebuvo traukiamas baudžiamojon ar administracinėn atsakomybėn“. Todėl, remiantis šiuo įstatymu, ikiteisminio tyrimo metu nustatyti buvusios vicemerės Z. Kukuraitienės veiksmai gali būti vertinami kaip šiurkštus tarnybinis nusižengimas, o už jį taikoma tarnybinė atsakomybė pagal minėto įstatymo nustatytą tvarką.
Palengvino dalią
Eksmerui P. Vadopolui Generalinė prokuratūra taip pat palengvino dalią: kaip minėta, 2010 metų gruodžio 31 dieną nutraukė ikiteisminį tyrimą, nes „negauta pakankamai duomenų apie padarytą veiką, turinčią nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių“.
P. Vadopolui įtarimai buvo pareikšti pernai vasario 26 dieną. Įteiktame pranešime apie įtarimus nurodyta, kad jis, būdamas miesto meru, 2008 metų rugpjūčio–gruodžio mėnesiais inicijavo lopšelio-darželio „Riešutėlis“ stogo ir fasado remonto ir rekonstrukcijos darbus prieš paskelbiant viešąjį konkursą. Parodęs tokią iniciatyvą P. Vadopolas, kaip ir kiti Savivaldybės tarnautojai, puikiai žinojo, kad biudžete šiems darbams atlikti lėšų nėra skirta. Politikui buvo žinoma, kad prieš tai remonto darbus „Riešutėlio“ darželyje atliko L. Rožėno firma „Statybų tempas“. Todėl jis domėjosi, ar minėta įmonė galės baigti likusį remontą, teiravosi apie galimybę statybininkams tuos darbus atlikti savomis lėšomis – P. Vadopolas žadėjo, kad lėšų atsiskaityti bus surasta. Galiausiai taip ir buvo sutarta, statybos organizacija atliko minėtus remonto darbus darželyje „Riešutėlis“.
Todėl galima teigti, kad L. Rožėno firmai „Statybų tempas“ buvo sudarytos išskirtinės sąlygos atlikti remonto darbus darželyje prieš paskelbiant viešąjį konkursą bei vėliau, jau atlikus tuos darbus, laimėti skelbtus viešuosius pirkimus.
Pažeidinėja, nes turi sąlygas
Nors ikiteisminis tyrimas P. Vadopolo atžvilgiu nutrauktas, tačiau jį atliekant buvo atskleista ydinga viešųjų pirkimų organizavimo tvarka Panevėžio miesto savivaldybėje, nustatyta Viešųjų pirkimų įstatymo nesilaikymo atvejų. Todėl buvo sudarytos sąlygos Savivaldybės tarnautojams pažeidinėti administracinę teisę. Beje, apie tokius organizuotus neskaidrius ir ydingus viešuosius pirkimus Savivaldybėje informacija pateikta Viešųjų pirkimų tarnybai.
Nors nuo eksmero P. Vadopolo įtarimų šešėlis nuslinko ir ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas, Generalinės prokuratūros pareigūnai jo padarytuose veiksmuose įžvelgė nusižengimus Valstybės tarnybos įstatymui. P. Vadopolas nusižengė valstybės tarnautojo pareigoms, todėl būtina įstatymų nustatyta tvarka įvertinti buvusio mero P. Vadopolo veiksmus: išankstinį domėjimąsi, ar L. Rožėno firma „Statybos tempas“ galėtų atlikti Savivaldybės planuojamus statybos remonto darbus, kuriems nebuvo atliktos viešųjų pirkimų procedūros, galima vertinti kaip valstybės tarnautojų etikos principų pažeidimą.
Seks tyrimą
Vakar „Panevėžio balsui“ pasiteiravus Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Sauliaus Versecko, ar Generalinė prokuratūra seks, kaip bus atliekamas tyrimas, sakė: „Domėsimės, kaip bus atliekamas tyrimas Savivaldybėje ir kokių priemonių bus imtasi, kad viešieji pirkimai nebūtų organizuojami ydingai. Juolab kad tie tyrimai susiję su byla, – kalbėjo S. Verseckas. – Nesvarbu, kad Z. Kukuraitienė ir P. Vadopolas jau nebe vicemerė ir meras, – jie vis dar miesto Tarybos nariai ir įstatymai jiems galioja. Kas galėtų tyrimą atlikti? Manau, kad Savivaldybėje yra tarnybų, kurios tai gali padaryti.“
Išgirsti miesto mero V. Satkevičiaus nuomonės nepavyko. Į telefono skambučius miesto vadovas neatsakinėjo, o Savivaldybės tinklalapyje skelbiama, kad sausio 28-oji merui buvo dalinės kasmetinės atostogos.
Įtarimai galioja
Generalinės prokuratūros nutarime, kuris pridedamas prie dabartinei miesto valdžiai įteikto rašto apie Zitą Kukuraitienę ir Povilą Vadopolą, minimi ir kiti miesto Savivaldybėje dirbę asmenys, kuriems įtarimai korupcija dar galioja.
Nutarime įvardijama, kad „ikiteisminio tyrimo metu gauti duomenys leidžia pagrįstai įtarti, kad 2008–2009 metais Panevėžio miesto savivaldybės tarnautojai: mero pavaduotojas Kastytis Vainauskas, administracijos direktorius Stasys Karčinskas (abu nebedirba), Statybos ir statinių priežiūros skyriaus vedėjas (dabar projektų vadovas) Mykolas Buzys provokavo ir reikalavo iš viešuosius konkursus norinčių laimėti statybos įmonių atstovų duoti kyšius, kad sudarytų sąlygas laimėti Savivaldybėje skelbiamus viešuosius pirkimus statybos ir remonto darbams atlikti (...) ir daugeliu atvejų kyšį priėmė per M. Buzį.“