„Pakviečia į Seimą juokdarius, klounus, kurie čia tyčiojasi iš mūsų visuomenės. Aš jums dabar nesakau, ką jums reikia čiulpti, ponas Matulai, aš jums nesakau, ką jums reikia čiulpti, bet jūs čiulpiate toliau“, – sako Seimo narys, valstietis Dainius Kepenis.
Po metų valstybės kūrėjo Olego Šurajevo pasiūlymo Seimo rūmuose parlamentarui čiulpti jo lytinį organą, parlamentaras D. Kepenis panašiais žodžiais jau švaistosi ir Seimo posėdžių salėje.
Tačiau savo žodyną jau spėjo patobulinti ne tik D. Kepenis, bet ir ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė, kuri įsivėlė į karštas diskusijas vienoje feisbuko komentarų skiltyje.
I. Šimonytė kreipėsi į Seimo etikos sargus, kad šie išsiaiškintų situaciją dėl Agnės Širinskienės, kuri O. Šurajevą pavadino premjerės patarėju.
Feisbuko komentaruose, A. Širinskienė svarstė, kad ministrė pirmininkė ją apskųs dar kartą:
„Kaip supratau, tai rytoj bus Šimonytės skundas Seimo etikos sargams, kad ir Širinskienė „OpTv“ lankosi.“
Visuomenės veikėjai, politikai feisbuke vakar diskutavo apie prieštaringai vertinamą vaizdo tinklaraštį „OpTV“ ir jo laidas:
„Jei neuždarys premjerės prašymu, nes, žinot, ji naktimis dėl manęs sprendimus priiminėja. Skundus siuntinėdama po instancijas. Manau, kad Širinskienę pastukalinti jai svarbu.“
Širinskienė apie Šimonytę pylė sakinius vieną po kito, kol kiek po devynių vakaro feisbuke sulaukė tokio Vyriausybės vadovės atsakymo:
„Šūde maudytis yra Jūsų asmeninis pasirinkimas, nors ir kas vakar tą darykit, jeigu Jums malonu. Skundo nesitikėkit, nes dar nebuvo, kad žinočiau, ką tuose tyruose savo lakštingalos balsu suokiat. Bet patarėjų mano malonėkit nebūtais dalykais nekaltint.“
„Stebina, kai trečias valstybėje žmogus randa laiko ir komentuoti Seimo narių postus naktimis. Tokia leksika, kokią mes panašią girdėjome iš pono Šurajevo. Nei valstybei solidumo priduoda, nei tam žmogui“, – sako A. Širinskienė.
„Pakantumas ar abejingumas melui nėra tai, ką kada nors laikiau vertybe, juolab, kai meluojama nebe tik apie mane, bet ir apie mano patarėjus. Pasirinkti žodžiai, žinoma, galėjo būti kitokie, puikiai suprantant faktą, kad toks Seimo narės veikimo būdas yra sąmoningas ir tikslingas, ir bet kokia reakcija į jį yra kone bergždžia“, – tvirtina I. Šimonytė.
Seimo opozicija įsitikinusi, kad premjerė pasisakė per aštriai.
„Suprantu, jeigu tą darytų Kalabybyškių savivaldybės trečio lygio tarybos narys, ar panašiai, bet, kai mes kalbam apie ministrę pirmininkę... Aukščiausi šalies vadovai siunčia labai paprastą žinutę, kad kitą žemindamas, prieš kitą psichologiškai smurtaudamas, kitą niekindamas, tu gali ginti savo nuomonę“, – teigia Seimo narys Andrius Mazuronis.
„Tikrai nedera. Aukščiausio lygio politikė, premjerė. Šitokį žodį vadina, tiesiog naudoja kolegės atžvilgiu, maudykis tu ten, kad ir kasdien tuose mėšluose. Sako mokyklose daug patyčių, nu gi, va, patyčių kalvė – Seimas. Aš neneigiu, kad ir man reikia būti kiek galima koriktiškesniam, kultūringesniam“, – sako Seimo narys Petras Gražulis.
„Daug kas rašo. Reikėtų paimti knygą skaityti, o ne skaityti komentarus ir po to taip reaguoti. Vis tiek ministras pirmininkas“, – tvirtina Seimo narys Algirdas Sysas.
Valdantieji premjerei kiek atlaidesni.
„Stipresni žodžiai, juos reikia visada rinktis atsargiai ir be reikalo nevartoti, bet tam jie turbūt ir yra, kad susiklosto kartais situacija, kontekstas, kur jie yra tinkami. Duoti į snukį irgi negražu, bet tam tikrais atvejais tai yra pateisinama“, – kalba Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas.
„Nepateisinu nei vienos pusės, žinau, kas pradėjo, bet norėčiau, kad šitie dalykai baigtųsi. Ką tik parvažiavau su anūkais iš Vilniaus, parvežiau juos, tramdai save, galvoju, klausyk, čia auga vaikai už kuriuos aš atsakingas. Ypač jeigu aš viešai kalbu, tai pakliūva į eterį, tai ko paskui norėti, kad vaikai keiksmažodžiais šneka“, – sako Seimo narys Eugenijus Gentvilas.
Komunikacijos ekspertas Andrius Baranauskas akcentuoja, kad aukščiausio lygio politikai neturėtų nusileisti iki dugno: pradėti vartoti žodžius, kuriuos jiems dažnai mėto varžovai.
„Vaikų darželyje auklėtoja jau paaiškina, kad, žiūrėk, Petriuk, Jonuk, kas pirmas pradėjo, man neįdomu. Tas senas pasakymas dar nuo romėnų laikų, kas galima jupiteriui, tas negalima jaučiui, bet jis lygiai taip pat galioja ir atvirkščiai, nedera valdžios atstovams nusileisti į tą lygį, kuris ne jiems yra tinkamas“, – tvirtina A. Baranauskas.
Politologas Bernaras Ivanovas priduria, kad vis dažniau politikų vartojami nepagarbūs žodžiai pradeda Seime formuoti naujas tradicijas. Mat daugelis laisvės partijos parlamentarų ir kai kurie konservatoriai dabar teisina O. Šurajevą, Seimo nariams siūlius čiulpti vyrišką lytinį organą ir kitaip iš jų pasityčiojusį.
„Kitaminčių patraukimas, pasmerkimas, apkalbėjimas, toks voliojimas bus norma pas mus. Tai taps legitimia foma ir ta žinutė siunčiama. Tai tikrų tikriausia archaika“, – sako B. Ivanovas.
Seimo nariai įkaitintomis nuotaikomis gyvena nuo antradienio, kai Aušrinės Armonaitės pakviestas Seimo posėdį sutrukdė O. Šurajevas. Jis parlamente kabinėjosi prie dalies parlamentarų: ne tik uždavinėjo klausimus, bet ir juos keikė, įžeidinėjo bei tyčiojosi.