A. Keturkienė pabrėžia, kad medžiagų apykaitos atliekas pašaliname per inkstus, žarnyną ir odą, tačiau toksinams pašalinti natūralių kanalų neturime.
„Tai reiškia, toksinai lieka mumyse ir tampa audinių sudedamąja dalimi. Jie kaupiasi ertminiuose organuose ir kanaluose.
Ajurveda sako, kad mes turime apie 72 tūkst. įvairaus diametro kanalų. Kaupdamiesi ertminėse organizmo struktūrose, toksinai blogina vykstančius procesus – kraujo ir limfos tekėjimą, nervinių impulsų perdavimą. Jie sudaro palankią terpę virusų, bakterijų, parazitų dauginimuisi.
Užsiteršiame valgydami maistą su sveikatai nepalankiais priedais, greitą maistą, seniai gamintą. Ajurveda moko, kad toksinais virsta net ir sveikas maistas, jeigu jis nėra tinkamai suvirškinamas. Kai ląstelėje kaupiasi toksinai, kurie nesišalina, dabartinis mokslas tai vadina uždegiminiu senėjimu“, – aiškino pašnekovė.
Organizmas užsiteršia dėl įvairių priežasčių
Kartais suvalgytas maistas tinkamai nesuvirškinimas, tam įtakos gali turėti gausus skysčiu vartojimas valgant arba iškart po valgio. Taip pat neretai žmonės, kurių organizmas nevirškina gliuteno ar laktozės, vartoja produktus su šiomis medžiagomis, todėl organizmas užsiteršia.
Toksinai gaminasi ir tada, kai vartojamas netinkamai apdirbtas maistas, dažnai užkandžiaujama, sočiai, riebiai valgoma prieš miegą.
Vienas aiškiausių ženklų, kad organizmas yra užterštas – storas apnašų sluoksnis ant liežuvio, blogas burnos kvapas, taip pat ir nemalonus prakaito kvapas.
„Jeigu pavalgius atsiranda šaltkrėtis, pasidaro silpna, jei mes labai norime miegoti, apsunkstame pavalgę – tai parodo, kad organizmas užsiteršęs“, – pridūrė A. Keturkienė.
Tai gali išduoti ir išmatos. Jei išmatos yra nemalonaus kvapo, skęstančios ir palieka dėmes ant klozeto, o pavalgę iškart skubame pasituštinti, tai rodo, kad virškinimas yra sutrikęs.
Aukščiau paminėti požymiai yra ženklas, kad metas valyti organizmą. „Kita vertus, mes turime tausoti sukauptą sveikatą ir energiją, idant sveiki sulauktume pavasario, kai mūsų baterija būna nusėdusi.
Ateina išbandymų laikas – šventinės užstalės, gausybės maisto, nejudros, tad dabar puiki proga save nualinti“, – paaiškino ajurvedos specialistė.
Svarbūs rytiniai ritualai
Prasideda Adventas, kuris yra ne tik dvasinio, bet ir fizinio kūno apsivalymo metas. A. Keturkienė sako, kad rytą geriausia pradėti liežuvio nuvalymu specialiai tam skirtu U formos lankeliu.
„Lankeliu turėtume braukti nuo liežuvio šaknies link liežuvio galiuko 7-14 kartų, priklausomai nuo apnašų kiekio. Nubraukiame, pakišame lankelį po tekančiu vandeniu, nuplauname, vėl braukiame tol, kol ant lankelio neliks apnašų. Tai reikia daryti kiekvieną rytą“, – pataria A. Keturkienė.
Tuomet, išsivalius dantis natūralios sudėties dantų pasta, 4-5 minutes burnoje plakite šaukštą arba du šaukštus aliejaus. Jis turėtų būti nerafinuotas, šalto spaudimo, tinka sezamų, kokosų, saulėgrąžų, alyvuogių aliejai:
„Per 4-5 minutes aliejų reiktų vis pajudinti burnos ertmėje, kad jis skalautų gleivinę. Su šia procedūra siejama teigiama įtaka 30 sisteminių ligų. Mes, gydytojai, skiriame širdį veikiančius vaistus po liežuviu, nes ten kraujotaka ypatingai gera ir toks vaisto įvedimas prilygsta intraveninei injekcijai.
Širdis per minutę plaka apie 60-70 kartų, tai reiškia, burnos ertmėje tiek kartų atsinaujina kraujotaka. Pamažu mes detoksikuojame visą organizmą. Aišku, ne per vieną procedūrą, tai turi tapti įpročiu.“
Aliejaus plakimas burnoje detoksikuoja kūną, šalina bakterijas, kurių knibždėte knibžda burnoje. Tai padeda apsaugoti dantis ir dantenas, kovoti su blogu burnos kvapu ir šalinti toksinus.
Po šios procedūros A. Keturkienė pataria išgerti puodelį šilto vandens, kuris pagreitina peristaltiką. Jos teigimu, idealu žarnyną nuo perdirbto maisto atliekų ištuštinti iki pusryčių.
Apsivalyti pataria ir mintis
Kitam žingsniui teks skirti kiek daugiau laiko: „Labai svarbu rytais, detoksikacijos ir odos maitinimo tikslais, įtrinti kūną šiltu aliejumi. Išilginiais judesiai įtriname rankas, kojas ir kūną, sąnarius – sukamaisiais judesiais.
Tinka sezamo aliejus, vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurių odos elastingumas prastesnis, tinka migdolų aliejus.“
Įsitrynus aliejumi reikėtų pabūti pusvalandį, jei neturite pakankamai laiko – bent keliolika minučių. Tuo metu užsiimkite veikla, kuri ramina protą, galite pasimelsti, medituoti, pasportuoti.
„Aliejus, turėdamas panašias savybes, kaip ir toksinai, juos suriša, detoksikuoja odą ir tuos junginius mes nuplauname po dušu“, – teigė pašnekovė.
Rekomenduojama rožine Himalajų druska pasūdytu vandeniu (puodeliui vandens – nubrauktas šaukštelis druskos) plauti nosį, panaudojant specialų piltuvėlį arba vandenį į nosį įtraukiant tiesiog iš delno:
„Taip apsivalome nuo gleivių. Gleivės, besikaupdamos nosies ertmėje ar sinusuose, mažina deguonies įsisavinimą. Be to, tai yra terpė virusams ir bakterijoms daugintis.
Kai mes apsivalome, gerėja deguonies įsisotinimas kraujyje, smegenys gauna daugiau deguonies, dėl to keičiasi ir mūsų savijauta.“
Išbandykite iškrovos dienas
Taip pat vertėtų kartą per savaitę daryti iškrovos dienas. Nebūtina badauti, galite pasirinkti, pavyzdžiui, valgyti vien augalinį maistą – sriubas, troškinius, taip pat grikius.
A. Keturkienė siūlo išbandyti ajurvedinį troškinį, kuriam reikia trijų dalių spindulinių pupuolių, vienos dalies basmati ryžių ir prieskonių: kmynų arba kumino, pankolio, smulkintos imbiero šaknies, juodųjų pipirų, kalendros, ciberžolės. Viską kartu troškinkite maždaug pusvalandį.
Pravartu vadovautis ir protarpinio badavimo principais: „Tokiu būdu mes aktyvuojame autofagiją – atgyvenusių ląstelių savalaikį sunaikinimą. Su amžiumi mūsų kūnuose mažėja kamieninių ląstelių, kurios gali virsti bet kurio audinio funkcionaliomis ląstelėmis, daugėja senų ląstelių.
Senos ląstelės, kurios nebegali dalintis, laiku nesusinaikina, jų išlaikymui reikia energijos, todėl organizme susidaro nepalanki persvara. Aktyvavus autofagiją, iš vidaus jaunėjame, pristabdome senėjimą. Taip mes amžėjame, bet ne senėjame.“
Svarbu išvalyti ne tik organizmą, bet ir mintis, nes ir nuo to priklauso, kaip jaučiamės.
Į rutiną įtraukę kasdienius organizmo valymo veiksmus, po kurio laiko pastebėsite, kad dings nemalonus burnos kvapas, pasikeis prakaito kvapas, padidės darbingumas. Oda taps elastingesnė, pasikeis jos spalva.
Tai gali padėti atsikratyti migrenos, lėtinės slogos, sinusito, pagerinti regėjimą, klausą, padeda saugoti dantų sveikatą.
„Be to, ant liežuvio yra visų skonių receptoriai. Juos aktyvuojant, vidaus organai gauna informaciją apie maisto sudėtį. Pavyzdžiui, jeigu jame vyrauja riebalai, tuomet aktyvuojasi tulžies rūgščių gamyba ir išsiskyrimas, jeigu angliavandeniai – kasos veikla.
Valgome visomis penkiomis juslėmis. Gražiai pateiktas maistas, aromatas, garsai – jie skatina seilių išsiskyrimą, o tai reiškia, kad aktyvuojasi virškinimo fermentai, gerėja virškinimas“, – paaiškino sveikos gyvensenos ir ajurvedos konsultantė, gydytoja A. Keturkienė.