Sausio 13-oji buvo mūsų tautos ir suverenios Lietuvos valstybės priešprieša sovietinės imperijos agresijai, dviejų geopolitikos doktrinų - agresijos ir mūsų valstybinės laisvės - susidūrimas. Sausio 13-oji prasidėjo anaiptol ne 1991 m. sausio 13-ją ir nesibaigė ji tą pačią dieną, sakė istorikas prof. Antanas Tyla savo kalboje "Sausio 13-osios geopolitinis kontekstas" iškilmingame Seimo posėdyje.
"Šiandien Lietuva ir viso pasaulio lietuviai bei mūsų valstybės bičiuliai su pagarba prisimename Sausio 13-osios didvyrius, apgynusius Kovo 11-osios ateitį, ateitį mums patiems džiaugtis Lietuvos valstybės pasiekimais ir patiems kantriai susidoroti su epochos iššūkiais. Sausio 13-ąją ateidami čia, mes sugrįžtame į savo dabarties ir ateities praeitį ir vėl susitinkame su tais, kurie tada, prieš 19 metų, buvo čia, prie Parlamento, prie Televizijos bokšto, prie Televizijos ir radijo komiteto, su kuriais kartu lydėjome ir laidojome mūsų didvyrius. Susitinkame su tais, kuriems tos dienos yra ne vien biografinė vertybė. Susirenkame, nes mums to reikia, kad pasisemtume stiprybės ir pasitikrintume, ar mūsų politinis ir visuomeninis mentalitetas adekvatus Sausio 13-osios didvyrių pareigai, atsakomybei ir drąsai, ar mes iš tikrųjų tebegerbiame savo didvyrius, ar tinkamai suvokiame laisvę ir jos kūrinį - Lietuvos valstybę", - kalbėjo A. Tyla.
Apžvelgęs Lietuvos valstybės kelią nuo senosios valstybės iki naujųjų laikų, istorikas teigė, kad Lietuva kelis šimtmečius gynėsi nuo to meto geopolitinės doktrinos, aukojo savo materialinius ir demografinius išteklius, bandydama atkurti savo laisvę.
"Sovietinė imperija, įvykdžiusi agresiją prieš Lietuvos televizijos ir radijo institucijas, nebedrįso pulti gynėjų apgulto Lietuvos parlamento. Jis tapo mūsų galutinio išsivadavimo citadele ir placdarmu. Per atsikūrusios Lietuvos valstybės 20-metį mes daug pasiekėme, kad įsitvirtintume naujoje geopolitinėje erdvėje. Apie tai, apie ką Lietuvos pokario partizanai tik svajojo, šiandien mes esame Europos Sąjungos ir transatlantinio NATO bendrijoje. Mes esame sąjungininkai su mūsų nepriklausomybę visada gynusiomis Jungtinėmis Amerikos Valstijomis ir kitomis demokratinėmis valstybėmis. Taip mes atsiribojome nuo šimtmečius mums grasinusios geopolitinės doktrinos. Šie mūsų geopolitiniai pasiekimai yra adekvatūs Sausio 13-osios didvyrių ryžtui, atsakomybei, drąsai ir mūsų ištikimybei jų pasiaukojimui", - kalbėjo profesorius.
A. Tyla pabrėžė, kad, net ir turėdami tvirtus sąjungininkus, mes negalime užmiršti, jog Sausio 13-oji dar nesibaigė. "Maskvoje aukšti pareigūnai skelbia, kad sovietinės imperijos žlugimas, o tuo pačiu ir mūsų išsilaisvinimas, esą buvusi geopolitinė katastrofa, teisinamas nusikalstamas Molotovo-Ribentropo paktas. (...) Istorija moko, kad su kaimynais reikia sugyventi, tačiau ne kolaboruoti, išlikti oriais ir vadovautis tarptautinės teisės normomis ir padorumo principais, neužmirštant pagarbos už valstybinę laisvę savo gyvybę paaukojusių Sausio 13-osios didvyrių", - priminė profesorius A. Tyla.