Visi sėdimą darbą dirbantys žmonės susiduria su panašiomis problemomis. Specialistė įvardijo šių problemų tendencijas, kurias pastebi savo darbe.
Dažniausios problemos yra griaučių raumenų sistemos sutrikimai. Jų metu patiriama raumenų įtampa, amplitudės apribojimas, mobilumo sumažėjimas.
„Šie skausmai pasireiškia kaklinėje stuburo srityje ir juosmeninėje stuburo dalyje“, – atskleidžia kineziterapeutė-masažuotoja. Tuo tarpu pacientai išgyvenamus potyrius įvardija kaip tempimo pojūtį, raumenų nuovargį arba kaip bendrą skausmą.
G. Bukauskaitė teigia, kad ji visuomet atkreipia dėmesį į pakitusią pacientų laikyseną. „Kūno padėtis tuomet nuolat būna statinė“, – pasakoja pašnekovė, – „ji susijusi su padidėjusiu kaklo linkimu, kas sukelia įtampą“. Prie to prisideda susilpnėję gilieji raumenys, kaklo raumenys, rombiniai raumenys bei dantytasis raumuo. Tad įsitempę raumenys ypač veikia viršutinę stuburo dalį.
Sėdimas darbas padidina mirtingumą
G. Bukauskaitė atskleidžia, kad sėdimas darbas neapsieina be pasekmių. Ji įvardijo keletą grėsmių, su kuriomis susiduriama, kai sėdimą darbą dirbantiems žmonėms trūksta fizinio krūvio.
Dėl tokio darbo pasirinkimo pasireiškia raumenų disbalansas. Jis lemia sutrūkinėjusius raumenis, kurie atsako už liemens ir juosmens stabilizavimą. Taip pat didelė apkrova tenka kaklo raumenims.
„Jeigu imant bendrai, tai sėdima ilgesnė padėtis turi neigiamą poveikį visoms žmogaus organizmo sistemoms“, – pasakoja specialistė, – „Įskaitant, padidėjusį mirtingumą. Tai patvirtina Pasaulinė sveikatos organizacija“. Taip yra dėl to, jog padidėja širdies kraujagyslių lygų, medžiagų apykaitos sutrikimų. Taip pat pablogėja kvėpavimo sistemos veikimas.
Būna ir tokių atvejų, kuomet dėl sėdimo darbo vėliau žmonės nebegali pasikelti iš lovos dėl patiriamų skausmų. G. Bukauskaitė pasakoja, jog iš pradžių skausmai atsiranda dėl raumens įtampos. Jeigu dėl to nieko nedaroma, tuomet įtampa gali pažeisti ir kitas struktūras.
Vienas iš tokių pavyzdžių – tarpslankstelinio disko išvarža. Specialistė paaiškina: „Pažeidžiamas tarslankstelio disko skaidulinis žiedas ir atsiranda nervinių šaknelių arba nugaros smegenų dirginimas. Jis plinta į galūnes, dėl ko gali tirpti rankos ar kojos“. Tokiu atveju, gali prireikti operacinio gydymo.
Reikia nepamiršti fizinio aktyvumo
Norint gyventi sveikai ir nesusidurti su grėsmingomis sveikatos problemomis, pašnekovė siūlo nepamiršti fizinio aktyvumo.
Visų pirma, ji pabrėžia, kad reikia laikytis sėdimo darbo rekomendacijų. Jos apima sėdėjimo padėčių keitimą, mankštą, aktyvių pertraukų darymą. Ji siūlo atsistoti, pavaikščioti, nueiti iki kolegų, o ne informaciją jiems perduoti žinute ar elektroniniu laišku. „O jeigu norisi sėdėti, tai bent jau pasukioti galvą tai į vieną, tai į kitą pusę, palenkti šonu, pasirąžyti“, – dalijasi G. Bukauskaitė.
Kitas pašnekovės pasiūlymas – užsiimti reguliaria fizine veikla. Ji įvardijo vaikščiojimą, bėgimą, sporto klubų lankymą, grupinių užsiėmimų lankymą ar plaukiojimą. Taip pat pabrėžė, jog šiuo metu įvairios treniruotės vyksta ir nuotoliniu būdu. „Reikia nepatingėti ir suvokti, kad judesys būtinas“, – pasakoja ji.