Lietuvos valstybės atkūrimo dieną vėliavos turi būti iškeltos ir nuleistos tikslią nurodytą valandą, atitikti visus dydžio, spalvų ir netgi medžiagos reikalavimus.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kiek tokios vėliavos kainuoja ir kokių baudų galima susilaukti.
Vėliavų dydžiai, spalvos ir medžiaga
Advokatė Birutė Strimaitytė anksčiau yra komentavusi, kad vėliava turi būti iškeliama 7 val. ir nuleidžiama 22 val.:
„Tai reiškia, kad šiomis dienomis vėliava keliama ant visų pastatų, nepriklausomai nuo to, kam jie priklauso: ar privatūs, ar valstybiniai, savivaldybių.“
Pažymėtina ir tai, kad vėliavos turi būti gaminamos tik iš Lietuvos Vyriausybės nustatytų medžiagų, turi atitikti įstatymų ir kitų norminių teisės aktų nustatytus reikalavimus.
Advokatė aiškino, kad paprastai prie, virš ar ant pastatų keliama tiek įprasta, tiek istorinė valstybės vėliava yra 1 metro pločio ir 1,7 metro ilgio.
Ji paminėjo, kad šios vėliavos gali būti ir kitokių matmenų, tačiau tiek Lietuvos valstybinių, tiek istorinių vėliavų pločio ir ilgio santykis visada turi atitikti 3:5.
„Konstitucijos 15 str. numato, kad valstybės vėliavos spalvos – geltona, žalia, raudona. Valstybės herbas – baltas Vytis raudoname lauke.
Valstybės herbą, vėliavą ir jų naudojimą nustato įstatymai. Vėliava ir jos atvaizdas visada turi atitikti Lietuvos valstybinės vėliavos spalvų etaloninį atvaizdą. Vėliavos turi būti tvarkingos ir nenublukusios“, – dėstė pašnekovė.
Kas, kada ir kur privalo iškelti vėliavas?
B. Strimaitytė primena, kad Lietuvos valstybės vėliavą privaloma iškelti valstybės švenčių dienomis, t. y.:
- Vasario 16-ąją (Lietuvos valstybės atkūrimo dieną);
- Kovo 11-ąją (Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną);
- Liepos 6-ąją (Valstybės / Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną).
Ji pridūrė, kad ant savo pastato vėliavą galima iškelti ir kitomis dienomis, tačiau yra privaloma laikytis vėliavų naudojimo principų ir tik tokiu būdu, kad nebūtų parodyta nepagarba šioms vėliavoms.
Advokatė vardijo, kad vėliava yra keliama prie, virš ar ant šių pastatų:
- valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų;
- kitų įstaigų, įmonių ir organizacijų (nesvarbu, kokia jų nuosavybės forma);
- gyvenamųjų namų (išskyrus tuos, kuriuose nėra nuolat gyvenama).
Už visa tai, anot pašnekovės, yra atsakingas arba savininkas, arba namo administratorius, arba institucijos vadovas.
Ji pridūrė, kad Lietuvos valstybės vėliavą prie, virš ar ant savo pastatų valstybės ir savivaldybės institucijos bei įstaigos, lavinimo įstaigos, atstovybės, kariniai daliniai, taip pat laivai ir t. t. turi iškelti dar ir kitomis papildomomis dienomis ar viešųjų renginių proga.
Tačiau gyventojams vėliavos iškėlimas yra aktualus tik aukščiau minėtomis trimis datomis.
Kam skiriamos baudos dėl vėliavų?
Pasak B. Strimaitytės, pažeidus vėliavos iškėlimo reikalavimus galima susilaukti įspėjimo arba baudos nuo 10 iki 12 eurų. Pažeidimą padarius pakartotinai bauda pakyla iki 12–16 eurų.
Pašnekovė nurodė, kad baudą turi susimokėti juridinių asmenų vadovai ar kiti atsakingi asmenys, gyvenamųjų namų savininkai ar už gyvenamųjų namų eksploatavimo organizavimą atsakingi asmenys.
Tuo metu valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims už tai gali grėsti 10–16 eurų bauda. Pažeidimą pakartojus – 16–30 eurų bauda.
Advokatė primena, kad už valstybinių simbolių išniekinimą gresia ir daug rimtesnės bausmės.
Tas, kas viešai nuplėšė, sudraskė, sulaužė, sunaikino, subjaurojo ar kitaip išniekino Lietuvos valstybės vėliavą ar herbą arba viešai pasityčiojo iš Lietuvos valstybės himno, yra baudžiamas bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki 2 metų.
„Dažniausiai pasitaikantis pažeidimas – kai asmenys laiku neiškelia vėliavos nurodytomis datomis. Baudas moka atsakingas už vėliavos iškėlimą asmuo – pastato savininkas, įstaigos vadovas“, – pridūrė ji.
Kiek kainuoja įprasto dydžio vėliavos?
Prekybos tinkle „Senukai“ valstybinė 170x100 cm dydžio vėliava kainuoja 34,99 euro.
Parduotuvėje „Pigu.lt“ tokio pat dydžio vėliava, skirta kabinti ant stiebo, kainuoja 12,35 euro.
Vėliavų gamyba ir prekyba užsiimančios bendrovės „Aka Baltic“ svetainėje 170x100 cm dydžio valstybinė Lietuvos vėliava siūta kainuoja 10,50 euro, spausta – 14,70 euro, istorinė – 20,23 euro.
Parduotuvėje „Flagmanas“ tokio pat dydžio Lietuvos istorinė vėliava atsieina nuo 28,41 euro (su dabartine nuolaida – 19,89 euro) iki 49,95 euro.
Tuo metu įprastinė Lietuvos vėliava kainuoja nuo 20,72 eurų (su dabartine akcija – 14,50 euro) iki 49,95 euro.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
valdziagyviams gerai gyventi ant svetimų sprandų ,
prisidengiant "nepriklausomybe".
Tuoj apsišaukelis Adolfas 2-asis seks pasakas iš balkonelio ,ištikimų klaunų grupelė garsiai pagal scenarijų plos.
Ryt "šventė " bus vel pamiršta ,visi gryš į savo vietas ,toliau vaidinti "demokratiją " ,
provokuoti karą ,gasdinti gyventojus ,...