• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kone kiekvienas yra girdėjęs apie vis labiau populiarėjantį protarpinį badavimą. Šis mitybos metodas, kai sąmoningai ribojamas valgymo laikas, vis dažniau pasirenkamas norint pagerinti fizinę ir psichinę sveikatą. Tačiau ne visi žino, kad protarpinis badavimas gali padėti ne tik sumažinti svorį, bet ir skatinti organizmo savireguliacijos procesus.

Kone kiekvienas yra girdėjęs apie vis labiau populiarėjantį protarpinį badavimą. Šis mitybos metodas, kai sąmoningai ribojamas valgymo laikas, vis dažniau pasirenkamas norint pagerinti fizinę ir psichinę sveikatą. Tačiau ne visi žino, kad protarpinis badavimas gali padėti ne tik sumažinti svorį, bet ir skatinti organizmo savireguliacijos procesus.

REKLAMA

Kokie yra pagrindiniai protarpinio badavimo metodai ir ar šis mitybos metodas iš tiesų yra veiksmingas, tv3.lt naujienų portalui atskleidžia gydytoja dietologė, „ID CLINIC“ įkūrėja Dalia Petrauskienė.

Protarpinis badavimas – veiksmingas?

Protarpinis badavimas yra valgymo kryptis ir būdas, kuomet tam tikrą laiko tarpą paroje ar savaitėje yra nevalgoma, o kitą konkretų laiko tarpą galima valgyti. Tačiau, pasak gydytojos, protarpinio badavimo būdo nereikėtų maišyti su ilgalaikiu žalingu badavimu.

D. Petrauskienės teigimu, laikantis protarpinio badavimo principų, studijų duomenimis, galime sėkmingai mažinti uždegiminius procesus kūne, sureguliuoti trigliceridų kiekį, kraujo spaudimą, gliukozės koncentraciją ir aktyvinti antioksidacinę funkciją.

REKLAMA
REKLAMA

„Populiariausias ir labiausiai praktiškai paplitęs protarpinio badavimo metodas yra 16:8, kuomet 24 val. paroje metu 8 val. iš jų valgoma ir 16 išbūname nesuvartoję jokių kalorijų.

REKLAMA

Taip pat gali būti 5:2 protarpinis badavimas, kuomet per savaitę dvi dienas turime išbūti su mažu kalorijų kiekiu per dieną (iki 500-600 kcal)“, – atskleidžia dietologė.

Ji pažymi, kad dar vienas dažnai pasitaikantis protarpinio badavimo modelis – nevalgyti 24 valandas vieną arba du kartus per savaitę ir daryti vadinamąsias iškrovos dienas. Nors yra ir kitų protarpinio badavimo modifikacijų, šie yra labiausiai paplitę.

Nors laikantis protarpinio badavimo principų kūno masė gali mažėti, gydytoja atskleidžia, kad kaip ilgalaikis svorio mažinimo būdas jis nėra patvirtintas: „Trumpalaikėje perspektyvoje įvairios studijos rodo teigiamus kūno masės mažinimo rezultatus“.

REKLAMA
REKLAMA

„Laikantis protarpinio badavimo sumažiname bendrą suvartojamą kalorijų kiekį paroje arba savaitėje, todėl galima tikėtis kūno masės mažėjimo.

Išimtis lydi tuos, kurie protarpinio badavimo metu, valgymo lango metu, valgo tiek pat arba dar daugiau kalorijų. Tokiu atveju ne tik nenumetama svorio, tačiau galima jo ir priaugti“, – priduria moteris.

Šalutinis poveikis

Protarpinis badavimas, pasak dietologės, veikia kaip ir bet kuri dieta – mažėjant suvartojamo maisto kiekiui, mažėja kūno masė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai įrodo ir atliktas mokslinis tyrimas, kuriame dalyvavo trys tiriamųjų grupės. Pirmoji grupė lieknėjo skaičiuodama kalorijas, antroji taikė protarpinio badavimo metodiką, o trečioji maitinosi įprastai.

Po metų, vertinant rezultatus, pirmosios ir antrosios grupės tiriamieji svorio numetė, tačiau nepastebėtas joks ryškus rezultatų skirtumas“, – pažymi D. Petrauskienė.

Nors protarpinis badavimas turi keletą privalumų, tokių kaip sumažėjęs kalorijų suvartojimas, lengvas pritaikymas kasdienėje rutinoje ir kraujo spaudimo sureguliavimas, tačiau kartu gali atsirasti ir tam tikrų šalutinių poveikių bei rizikų.

REKLAMA

Pasak dietologės, protarpinis badavimas gali turėti šalutinių poveikių ir rizikų, tokių kaip persivalgymai, valgymo sutrikimų paūmėjimas, skrandžio jautrumas ar opų atsiradimas, gliukozės šuoliai, galvos skausmai, silpnumas ir nuotaikų svyravimai.

Ji pabrėžia, kad dėl ilgalaikių tyrimų su žmonėmis trūkumo vis dar sunku įvertinti ilgalaikes protarpinio badavimo žalas ir naudą.

„Pasirinkus protarpinį badavimą ar įprastinį paros kalorijų mažinimo metodą norint numesti svorį, tiek vienu, tiek kitu atveju rezultatai išliks panašūs. Todėl labai svarbu, kad įsisavintume vieną iš esminių dalykų – prioritetas lieka žmogaus gyvenimo ritmui ir pojūčiams, o kaip jis jaučiasi pasirinkęs vieną ar kitą kryptį, jis galės pasakyti jau po kelių savaičių“, – teigia D. Petrauskienė.

REKLAMA

Protarpinis badavimas – ne visiems

Nors gydytoja sako, kad protarpinis badavimas, remiantis studijų duomenimis, gali teigiamai veikti mentalines funkcijas, yra svarbu nepamiršti, kad valgymo lango metu valgytume subalansuotai ir pilnavertiškai, tam, kad patenkintume organizmo poreikius.

Visgi protarpinis badavimas nerekomenduojamas esant nerimui, depresijai, nes gali dar labiau suaktyvinti simptomus. Taip pat per griežtas kalorijų deficitas ilgalaikėje perspektyvoje gali sukelti nerimą, jautrumą, smegenų rūko simptomus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Protarpinis badavimas netinka visiems ir yra tam tikros žmonių grupės, kurioms šis metodas nėra rekomenduojamas. Tai apima tuos, kurie serga valgymo sutrikimais arba turi sutrikusį valgymą, turi tulžies pūslės patologiją ar yra ją išoperavę, serga opalige.

Nėščiosioms ar žindančioms, nepakankamą svorį turintiems, sergantiems sunkia cukrinio diabeto forma ir vaikams, protarpinis badavimas nerekomenduojamas“, – priduria moteris.

Žmonėms, svarstantiems apie protarpinį badavimą kaip gyvenimo būdo pakeitimą, dietologė turi vieną patarimą: „Visada patariu realistiškai įvertinti situaciją ir nuspręsti ar tai yra ilgalaikis sprendimas. Taip pat labai svarbu įvertinti savo psichologinę savijautą ir galimybes“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų