Vaikai, augdami besipykstančių tėvų aplinkoje jaučiasi kaip įkaitai tėvų konfliktuose. Dėl tėvų konfliktų vaikai jaučia baimę, įtampą ir bejėgiškumo jausmą.
Kadangi tėvai vaikui yra patys brangiausi žmonės, jam labai sunku matyti savo mylimiausius žmones besipykstančius, rėkiančius ar netgi žeminančius vienas kitą. Tai matydamas vaikas netenka ir saugumo jausmo, kadangi jis baiminasi tiek naujų ir stipresnių konfliktų, tiek tėvų skyrybų.
Karštoji pagalbos linija
Matydamas barnius vaikas visada bando suprasti jų priežastį ir neradęs jos, dažniausiai kaltina save. Kuo dažnesni ir intensyvesni konfliktai šeimoje, tuo labiau vaikas yra linkęs dėl jų kaltinti save.
Jeigu konfliktų metu tėvai pykstasi ir dėl vaiko elgesio ir jis išgirsta daug negatyvo apie save, tai neigiamai veikia vaiko savivertę – jis jaučiasi bejėgis, įskaudintas ir nevykėlis. Dėl to vaikas gali nutolti nuo tėvų, jaustis nesuprastas ir pradėti nuolat neigiamai galvoti apie save jog „aš esu blogas“.
Todėl iškilus konfliktams visada svarbu pamatyti savo vaiką ir atkreipti dėmesį į tai, kaip jis jaučiasi. Po konflikto labai svarbu pasikalbėti su vaiku, paaiškinant, kad konfliktas kilo ne dėl jo, kad kartais tėvai pykstasi, tačiau tai nedaro įtakos meilei jam, kad vaikas yra mylimas toks, koks yra.
Labai svarbu atsiprašyti, kad nesusivaldė, kad vaikas tapo konflikto dalyviu ar stebėtoju, pasikalbėti apie tai, kaip jis jautėsi ir kokius jausmus patyrė.
Jeigu norite pasikonsultuoti, arba pranešti apie vaiko dingimą, nedelsdami skambinkite:
116 000 – karštoji pagalbos linija dėl dingusių vaikų 24/7.
Atsiliepus 112 neišsigąskite – paprašykite sujungimo su konsultantu.