Sveikatos ministras pats pripažįsta – skamba absurdiškai.
Mariją sunku suprasti po to, kai prieš dvejus metus jai išoperuotas žandikaulio auglys. Ten liko žiojėti didžiulė skylė, dantys iškrito gydant vėžį.
Tokiems kaip Marija po sunkios ligos specialių protezų valstybė nekompensuoja. Marija sukrapštė paskutinius pinigus ir susimokėjo pati.
Bet jis nesilaiko. Nes nėra nei kaulo, nei dantų. Reikia implantų, o implantams moteris pinigų jau nebeturi, viską atidavė iškrentantiems protezams.
Marija sako, kad bando išlikti optimistė, bet ir ji palūžta. Moteris jau kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, seimūnus, bet kelių tūkstančių eurų pensininkei valstybė neranda.
Be protezų normaliai nekalbantys ir nevalgantys žmonės dabar nelaikomi neįgaliais.
„Dantų protezavimo paslaugos yra kompensuojamos tik tam tikroms socialiai remtinoms grupėms. Tai neįgaliems, pensininkams ir vaikams. Bet jei žmogus, kad ir po burnos vėžio operacijos neturi neįgalumo, nėra pensininkas, tai deja, jis nepatenka į tą sistemą“, – kalbėjo VLK skyriaus vyr. specialistė Žydrūnė Baigienė.
Gydytoja Auristida Gerliakienė rodo kitus pacientus su tokiomis pačiomis problemomis. Žmonių, kuriems išoperuojamas žandikaulio auglys per metus – apie 30.
Dėl to, kad pacientams būtų kompensuojami specialūs protezai ir, jei reikia, – implantai, gydytoja bando kovoti jau pusantrų metų. Rašė raštus Sveikatos apsaugos ministerijai, parlamentarams, ligonių kasoms. Bet nieko nepešė.
Sveikatos apsaugos ministras nežino, kodėl kova už tai, kad sergantieji vėžiu galėtų normaliai valgyti ir kalbėti, trunka taip ilgai.
Ministras aiškina, kad gauti pinigų protezams nėra sudėtinga – reikia kreiptis į specialią retų ligų komisiją. Medikai aiškina, kad ministrui viskas atrodo per daug paprasta.
Jei situacija išliks tokia pati, žmonių su skylėmis burnoje nemažės. Vėžio institutas teikia duomenis, kad maždaug pusei pas juos pasirodančių pacientų iškart nustatomas paskutinės – ketvirtos stadijos burnos vėžys.
Plačiau apie tai TV3 reportaže