Vašingtonas pirmadienį (01.19) mėgins užsitikrinti Jungtinių Tautų paramą mėginant išsaugoti planus dėl valdžios perdavimo laikinajai Irako vyriausybei. Šio žingsnio bus imtasi parėjus dienai po to, kai Bagdadą sudrebino kruvinas savižudžio išpuolis, kuris dar kartą pademonstravo JAV okupacinės valdžios šalyje trapumą.
Sekmadienį prie griežtai saugomos JAV vadovaujamos administracijos civilinės ir karinės būstinės, milžiniško komplekso, vadinamo "Žaliąja zona", mirtininkui susprogdinus pusę tonos sprogmenų, žuvo mažiausiai 20 žmonių.
Tai buvo kruviniausias išpuolis po Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) sulaikymo praėjusį mėnesį, kuris greičiausiai dar sustiprins būgštavimus Vašingtone dėl to, kokį kelią pasirinks ši šalis po planuojamo valdžios perdavimo irakiečiams liepos 1-ąją.
Irako civilinis administratorius Paulas Bremeris (Polas Bremeris) ir Vašingtono paskirtos Irako valdančiosios tarybos nariai pirmadienį Niujorke susitiks su JT vadovu Kofi Annanu (Kofiu Ananu), siekdami paramos JAV planams dėl pereinamosios vyriausybės, kuriuos pasmerkė pogrindinės maištininkų grupuotės.
Tačiau JT generalinis sekretorius, kurio vadovaujama organizacija dar neatsigavo po žiauraus 22 gyvybes nusinešusio rugpjūčio mėnesio išpuolio prieš jos būstinę Bagdade, atsargiai žiūri į galimybę paremti procesą, kurio planavime jam nenumatytas joks vaidmuo.
Autoritetingiausias Irako šiitų dvasininkas, Didysis ajatola Ali al-Sistani (Alis Sistanis), kuris laikomas figūra, galinčia sutelkti masinį pasipriešinimą bet kokiai administracijai, atmetė planus dėl laikinosios asamblėjos, kurią išrinktų regionų sueigos.
Ajatola, būgštaujantis, kad nebūtų susilpninta šiitų įtaka, reikalauja, kad tiesioginiai rinkimai būtų surengti ne 2005-ųjų pabaigoje, kaip numatyta amerikiečių plane, bet dar prieš suvereniteto perdavimą.
George'as W. Bushas (Džordžas V. Bušas) suinteresuotas perduoti valdžią į irakiečių rankas, tačiau atsižvelgdamas į lapkritį vyksiančius JAV prezidento rinkimus ir tai, kad Irake gyvybių neteko jau 500 amerikiečių karių, jis negali leisti, kad šioje šalyje atsirastų atvirai antiamerikietiška administracija.
JT pareigūnai įspėja, kad iš pirmadienio susitikimo nereikėtų tikėtis jokio konkretaus sprendimo, nes tai tebus "tam tikras etapas ilgame kelyje".
Tačiau K. Annanas gali sutikti su P. Bremerio ir Valdančiosios tarybos prašymu atsiųsti į Iraką nedidelę delegaciją, kuri nuspręstų, ar būtų įmanoma surengti rinkimus, ar padėtų rasti kompromisą dėl valdžios perdavimo, sakė diplomatai.
Penktadienį Jungtinės Valstijos leido suprasti, kad yra pasirengusios keisti planus dėl regionų sueigų, tačiau nurodė, kad neketina atsisakyti nustatyto galutinio termino - metų vidurio. Ir K. Annanas, ir JAV valdžia mano, kad nėra galimybių surengti visuotinius rinkimus per ateinančius šešis mėnesius.
"Reuters"-BNS