• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilnietė Rūta skundėsi, kad su karščiuojančiu vaiku atskubėjusi į šeimos kliniką grįžti namo buvo priversta su ašaromis akyse. Moteris teigė, kad už tokiose situacijose įprastai nemokamai atliekamus kraujo tyrimus jos buvo paprašyta susimokėti. Klinika pažymi, kad tokie tyrimai valstybės gali būti kompensuojami tik tada, kai yra paskiriami gydytojo. Tiesa, pernai buvo pasitaikęs atvejis, kai įstaiga mokestį už sveikatos paslaugas vis tik paėmė nepagrįstai.

Vilnietė Rūta skundėsi, kad su karščiuojančiu vaiku atskubėjusi į šeimos kliniką grįžti namo buvo priversta su ašaromis akyse. Moteris teigė, kad už tokiose situacijose įprastai nemokamai atliekamus kraujo tyrimus jos buvo paprašyta susimokėti. Klinika pažymi, kad tokie tyrimai valstybės gali būti kompensuojami tik tada, kai yra paskiriami gydytojo. Tiesa, pernai buvo pasitaikęs atvejis, kai įstaiga mokestį už sveikatos paslaugas vis tik paėmė nepagrįstai.

REKLAMA

Į portalą tv3.lt 21-erių Rūta (vardas žinomas ir pakeistas, – aut. past.) kreipėsi pasipiktinusi „Euromed“ klinikos darbu. Ji pasakojo su karščiuojančiu 3 metų dukra ant rankų skubėjusi pas gydytoją atlikti tyrimų, kad būtų aiškiau, kas jai nutiko. Tačiau galiausiai moteris sakė liko nieko nepešusi ir nežinodama, kaip gydyti dukrelę. 

„Vadovas iš manęs tik pasišaipė ir pasakė, kad per dažnai darome kraujo tyrimus. Bet juk aš negaliu žinoti, kiek ir kada mano vaikas sirgs. O jie yra sudarę sutartį su ligonių kasomis ir tokiais atvejais vaikai gali daryti kraujo tyrimus, kiek reikia. 

REKLAMA
REKLAMA

Išėjau iš klinikos apsiverkusi, be vaikui atliktų tyrimų. Prašiau vadovo žmogiškumo, pasakiau, kad rašysiu skundą, o jis, sudėjęs rankas į kišenes, sako „rašyk“, gydytoja pati bijo vadovo, prašė jos čia nevelti“, – kalbėjo Rūta.

REKLAMA

Ne pirmas kartas

Moteris tikino, kad jos likimo ištiktų žmonių yra daugiau, o ši problema nėra nauja.

„Kiekvieną kartą jie prašo sergant nepilnamečiui vaikui susimokėti už kraujo tyrimus. Anksčiau nežinodama esu kelis kartus sumokėjusi, tačiau kai paskambinau į ligonių kasą, man išaiškino, kad tokiais atvejais tyrimai atliekami nemokamai“, – pasakojo vilnietė.

Anot jos, klinikos vadovas teigė, kad nemokamai kraujo tyrimui galima pasidaryti tik kelis kartus per metus.

REKLAMA
REKLAMA

„O vaikas juk eina į darželį, normalu, kad vis kuo suserga, ir kiekvieną kartą yra problema. Jau praėjusį kartą iš manęs reikalavo sumokėti kraujo tyrimą sergančiam vaikui. Tada išsikvietėme gydytoją, ji pakalbėjo, padarė nemokamai, dabar nuėjome vakar (ketvirtadienį – aut. past.), vėl pirmas klausimas buvo – ar žinote, kad reikės sumokėti. Taip nėra sąžininga. Jie nori pasipelnyti iš žmonių, kurie nežino, kokie tyrimai priklauso nemokamai“, – guodėsi Rūta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klinika: tyrimus skiria gydytojas pagal poreikį

Paprašyta pakomentuoti situaciją klinikos vadovybė nurodė, kad išsamiai tą padaryti galinti tik tokiu atveju, jei gaus daugiau duomenų apie konkrečius pacientus ir tai, kokiomis tiksliai dienomis tokios situacijos galimai atsitiko.

Kartu klinikos administracija pridūrė, kad nemokami tyrimai yra atliekami labai aiškiais atvejais. Tad jei jie nebuvo atlikti, vadinasi, tam tuo metu nebuvo indikacijų.

REKLAMA

„Mūsų klinikoje pacientams skiriami tyrimai gali būti kompensuojami Vilniaus teritorinių ligonių kasų, jeigu gydantis šeimos gydytojas pagal indikacijas mato, kad tai yra būtina siekiant sužinoti paciento ligos diagnozę“, – rašoma portalui tv3.lt atsiųstame atsakyme. 

Su Rūta susisiekus po kelių dienų, moteris teigė, kad visgi pavyko išsiprašyti atlikti valstybės kompensuojamą tyrimą.

REKLAMA

„Skambinau dar kitą dieną gydytojai ir vėl prašiau dukrytei padaryti kraujo tyrimą, paminėjau, kad temperatūra nedingsta. Gydytoja šiaip ne taip pasakė „užsirašykite“. Laboratorijos seselės paminėjo, kad turėsiu mokėti, tačiau pasakiau, kad gydytoja sakė, jog nereikės, tai tada padarė“, – sakė ji ir pridūrė neabejojanti, kad vaikui susirgus kitą kartą tyrimų vėl reikės maldaute maldauti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ligonių kasa jau sulaukė skundo

Valstybinė ligonių kasa (VLK) patvirtino, kad prieš kelias dienas Vilniaus teritorinė ligonių kasa (TLK) gavo skundą dėl „Euromed“ klinikos (UAB „Sanum medicale“) dėl reikalavimo mokėti už bendrą kraujo ir CRB tyrimus. Šiuo metu jis yra nagrinėjamas.

VLK kartu priminė, kad šeimos gydytojas prisirašiusiems pacientams gali skirti tuos tyrimus, kurie priklauso jo kompetencijai. 

REKLAMA

„O tų tyrimų šeimos gydytojui priskiriama nemažai. Bendras kraujo tyrimas tikrai yra tarp jų. Kiekvienu atveju gydytojas pagal paciento sveikatos būklę įvertina (ne pacientas ar jo artimieji pageidauja), kokius tyrimus skirti,  siųsti pacientą į ligoninę ar konsultuotis pas specialistą. Taigi tyrimai skiriami ir atliekami gydančiojo gydytojo paskyrimu tuomet, kai jų reikia ir tiek kartų, kiek reikia“, – rašoma atsiųstame atsakyme.

REKLAMA

Pažymima, kad gydymo įstaigos, teikiančios sveikatos priežiūros paslaugas ir turinčios sutartį su TLK, privalo užtikrinti, kad jų aptarnaujamiems apdraustiems gyventojams būtų suteiktos visos atitinkamose normose ir specialistų pareiginėse instrukcijose numatytos paslaugos. 

„Įstaigose turi būti skelbiamas išsamus Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis apmokamų gydymo paslaugų, teikiamų pagal sutartį su TLK, sąrašas, šių paslaugų teikimo tvarka ir sąlygos. Privaloma informuoti, kad šių paslaugų išlaidos PSD apdraustiems žmonėms yra apmokamos PSDF lėšomis ir teikiamos be jokio papildomo mokesčio“, – dėstė VLK atstovė Vita Lyskoitienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Priduriam, kad jeigu pasinaudojama mokama paslauga ir suabejojama mokėjimo pagrįstumu, paaiškinimo pirmiausia reikia kreiptis į gydymo įstaigos administraciją.  „Kai paaiškinimas netenkina, paklausimą su gautu gydymo įstaigos atsakymu galima pateikti nagrinėti ligonių kasoms“, – sakė ji.

Turėjo grąžinti lėšas dėl odontologinių paslaugų

Tiesa, skundų ši klinika dar anksčiau yra sulaukusi ir dėl odontologinių paslaugų teikimo. Tuo metu išaiškinta, kad pinigai iš pacientų buvo paimti neteisėtai.

REKLAMA

„Vilniaus (TLK) dėl šios klinikos pernai yra gavusi 1 skundą dėl mokėjimo už odontologines paslaugas vaikams. Sumokėta už paslaugas buvo nepagrįstai ir gydymo įstaigai buvo nurodyta grąžinti lėšas pacientui“, – nurodė V. Lyskoitienė.

Portalas tv3.lt primena jau rašęs apie šį atvejį. Tuo metu moteris sumokėjo už dantų taisymą, kaip to reikalavo gydytojai, tačiau grįžusi namo nusiuntė užklausą į Vilniaus teritorinę ligonių kasą ir gavo atsakymą, kad vaikams turi būti teikiamas nemokamas gydymas.

REKLAMA

Kada gali tekti mokėti už paslaugas?

VLK kartu priminė, kokiais atvejais už paslaugas gali tekti susimokėti iš savo kišenės:

•  jei pacientas, neturėdamas šeimos gydytojo siuntimo, pageidauja gauti gydytojo specialisto konsultaciją (siuntimo nereikia kreipiantis į pirmines ambulatorines paslaugas teikiantį odontologą, pirmines psichikos sveikatos paslaugas teikiančius specialistus (psichiatrą, psichologą), gydytoją dermatovenerologą ir tuomet, jei į tą patį specialistą dėl tos pačios priežasties kreipiamasi pakartotinai); 

REKLAMA
REKLAMA

•  jei pacientą konsultuotis pas gydytoją specialistą siunčia gydytojas, dirbantis gydymo įstaigoje, nesudariusioje sutarties su TLK;

•  jei pacientas nenori registruotis į bendrąją eilę ir pageidauja gauti paslaugas skubos tvarka;

•  jei pacientas, turintis teisę į nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas, savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras, jis sumoka šių paslaugų ar procedūrų kainą;

•  jei teikiamos mokamos paslaugos, įrašytos į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą mokamų paslaugų sąrašą (akupunktūra, kosmetinės chirurgijos ar kosmetologijos procedūros, sveikatos tikrinimas vairuotojo pažymėjimui gauti ir kt.)

•  gali tekti sumokėti už papildomus laboratorinius tyrimus, jeigu jų paskyrimas ir atlikimas viršija gydytojo, į kurį kreipiamasi kompetenciją, bet pacientas pageidauja juos atlikti šioje įstaigoje (tarkime, šeimos gydytojas gali atlikti tik jo kompetencijos tyrimus, pavyzdžiui, vieną skydliaukės funkcijos tyrimą, o jeigu reikalingas platesnis ištyrimas –  turėtų siųsti gydytojo endokrinologo konsultacijai. Tačiau pacientas nori būti ištirtas čia ir dabar.).  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų