Mažiausi skirtumai fiksuojami statybose ir švietime, kur jie neviršija trijų procentų.
„Pripažinkime, jog vis dar egzistuoja stereotipai ir nuostatos užkertantys kelią moterims ir vyrams realizuoti save asmeniniame ar profesiniame gyvenime. Moteris – laivo kapitonė, vyras – darželio auklėtojas yra vis dar neįprasta. Viskas prasideda dar darželyje, todėl ypač svarbu skleisti lyčiai jautrų požiūrį švietimo sistemoje“, – sako Jūratė Šeduikienė, Moterų informacijos centro direktorė.
Ekspertai atkreipia dėmesį, kad skaičiuojant atotrūkį, neatsižvelgiama į kitas darbuotojo gaunamas naudas, kuriomis vyrai mėgaujasi dažniau nei moterys. Papildomos išmokos – priedai, piniginės kompensacijos už nepanaudotas kasmetines atostogas, dividendai, motyvacinės priemonės darbe – neretai sudaro nemažą kasmetinių pajamų, tačiau skaičiuojant atlyginimų atotrūkį, įtraukiamos nėra. Tad faktinė pajamų nelygybė gali būti dar didesnė. Tai ypač atsiliepia senyvame amžiuje. 2015 metais vyresnėje nei 65 metų amžiaus kategorijoje rizika skursti moterims buvo dvigubai didesnė nei vyrams.
„Beveik 40 proc. šio atotrūkio, mokslininkų nuomone, atsiranda todėl, kad moterims moka mažiau tiesiog todėl, kad yra moterys. Šį elgesį lemia nuostata, kad tik vyrai yra šeimos maitintojai, o moterų indėlis kuriant tiek šeimos, tiek valstybės gerovę nevertinamas“, – sako Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė.
Europos Sąjungoje (ES) atlyginimo atotrūkio diena minėta penktadienį. Bendrijoje vidutinis skirtumas tarp moterų ir vyrų atlyginimų didesnis nei Lietuvoje beveik trim procentais.
„Lyčių lygybė, įskaitant vienodą atlyginimą už tą patį darbą moterimis ir vyrams, yra viena pamatinių ES vertybių. Per kelerius pastaruosius metus šis skirtumas beveik nemažėjo, o tai reiškia, kad per metus moterys du mėnesius dirba nemokamai. Tokia situacija šokiruoja ir yra nepriimtina 21 amžiaus Europoje“, – bendrame pareiškime sako Europos Komisijos vicepirmininkas Frans Timmermansas bei Komisijos narės Marianne Thyssen ir Věra Jourová.
Anot Lietuvos Statistikos departamento, 2015 m. moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis Europos Sąjungoje – 16,3 proc. Mažiausias moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis buvo Italijoje ir Liuksemburge (5,5 proc.), o didžiausias – Estijoje (26,9 proc.).
Europos statistikos tarnybos (Eurostat) duomenimis, nors bendras moterų išsilavinimo lygis yra panašus arba geresnis nei vyrų, tačiau šie skaičiai neatsispindi darbo rinkoje. Praėjusiais metais 33% moterų ES baigė aukštąjį mokslą, palyginti su 29% vyrų, vis dėlto bendras moterų užimtumo lygis yra 11,6 procentinių punktų mažesnis nei vyrų. Tik vienai iš dvidešimties ES veikiančių bendrovių vadovauja moteris.
Šaltinis: http://manoteises.lt/