Praėjusią savaitę vilniečius sukrėtė naujiena apie Žvėryno mikrorajone vidurį dienos galimai išžagintą 15-metę:
„Išanalizavus ir apdorojus labai didelį kiekį informacijos bei vaizdo medžiagos iš mieste įrengtų Savivaldybės ir privačių vaizdo stebėjimo sistemų, buvo nustatytas ir apklaustas nepilnametis asmuo, kuris Vilniaus mieste, Paribio gatvėje, galimai turėjo lytinių santykių su nepilnamete.“
Šios dienos duomenimis, nebeaišku ir ar nepilnametė apskritai buvo išžaginta, apie nepilnamečius informacijos policija neatskleidžia.
„Pats tyrimas, kuris atliekamas, tikiuosi greitai bus išaiškintas jis, ir visuomenei bus paskelbta informacija, ir žmonės galės apsiraminti ir ramiai miegoti“, – komentuoja policijos atstovas Ramūnas Matonis.
Tačiau po šios garsiai nuskambėjusios naujienos apie galimai išžagintą 15-metę, ir kelių kitų, kai merginos buvo puolamos Karoliniškėse ir Pašilaičiuose, vaikų tėvai ne juokais išsigando.
Žvėryne su šeima gyvenantis Mažvydas po pasirodžių naujienų savo dukras visur lydi nuo durų iki durų.
„Šeimoje iš karto, tą pačią dieną, mes pasakėme, kad dukra nevažiuotų viena namo su autobusu iš būrelių ir kad mes ją paimsime“, – sako vilnietis Mažvydas Misiūnas.
Esą pastaruoju metu nerimą keliančių atvejų Žvėryne buvo daugiau.
„Prieš porą mėnesių buvo itin brutalus atvejis prie Žvėryno tilto, už Narbuto gatvėje. Tuo metu smurtautojas itin brutaliai, su peiliu, grasindamas nužudyti mažametę, bandė ją nusitraukti į miško masyvą, tačiau dėl mergaitės drąsos, ji pradėjo rėkti, ir tiesiog praeivė paklausė, ką jūs čia darot, ir smurtautojas pabėgo“, – pasakoja Mažvydas.
O nerimastingas nuotaikas sostinėje pakurstė dar vienas išpuolis Pašilaičiuose. Kai prie mokyklos vyras iš pradžių sekė 18-metę merginą, o po to užpuolė ir bandė išplėšti rankinę. Tačiau merginai pavyko apsiginti panaudojant pipirines dujas.
Gyventojai sako esantys susirūpinę dėl pastarųjų įvykių:
„Gal daugiau reikėtų apsaugos kažkokios. Blogai aišku.“
„Vedam iki durų ir kitas anūkas pareina iš mokyklos – pasitinkam. Atrodo baisu, tikrai baisu.“
„Aš jau mažai bevaikštau. Bet per langus mes kartais girdim ir klykiant. Vieną kartą policiją pakvietėm. Mergaitę gal prievartavo ar ką nors. Ji ten bėgo ten visa svyruodama. Prieš naujus dar buvo. Poros mėnesių skirtumas.“
„Baisu dėl visų, ne tik dėl savų.“
Štai vilnietė Skaistė po pastarųjų naujienų apie merginų puldinėjimus lygiai taip pat susirūpinusi dėl dviejų savo dukrų paauglių saugumo. Į parduotuvę atėjo nupirkti joms pipirinių dujų balionėlių.
„Mes jau prieš tai pasikalbėjom ir jos netgi inicijavo šitą reikalą, kad mama – gal vis dėlto reikėtų mums tų balionėlių, nes ir mokyklose kalba, kad nesaugu. Užpuolė tai vienas, tai kitas“, – sako Skaistė.
Savigynos reikmenimis prekiaujančios parduotuvės atstovas rodo, kaip naudojant tokias dujas reikia gintis nuo užpuoliko:
„Suimat dujų balionėlį, jį spaudžiat su nykščiu. Purškia dujas per rankos atstumą, kad nebūtų taip, kad kažkiek dulkių gautumėt atgal.“
Anot parduotuvės atstovo, per pastarąsias savaites pipirinių dujų balionėlių pardavimai išaugo dešimtimis kartų. Nepilnamečiams jų parduoti negali, tad tiek sau, tiek savo vaikams jų ateina pirkti tėvai.
„Tas išaugimas pasijuto jau porą savaičių. Kur seniau būdavo dienų, kai nė vieno balionėlio neparduodavom. Geresnę dieną – 4–3 balionėliai, tai pastarosiom dienom – po 60–80 balionėlių. Dešimtim kartų išaugus paklausa“, – tvirtina „Getbex“ atstovas Samilis Adeikis.
Tačiau policija įspėja – nepilnamečiai dujų balionėlių su savimi nešiotis negali.
„Tai yra neteisėta, nepilnamečiai negali nešiotis dujinių balionėlių ir tėvai, darydami tokią paslaugą, daro pažeidimus“, – aiškina policijos atstovas Ramūnas Matonis.
Policija sako, kad visuomenėje dėl minimų nusikaltimų kilęs ažiotažas – nepagrįstas. Mat nusikaltimų skaičius nėra išskirtinis.
„Čia vienetiniai atvejai, kurie retai atsitinka. Ir negalėtume dabar sakyti, kad Vilniuj ar kituose Lietuvos miestuose būtų nesaugu“, – tikina R. Matonis.
Anot R. Matonio, dažnu atveju nepilnamečių pranešimai dėl galimo seksualinio išnaudojimo nepasitvirtina.
Štai pernai dėl tokių pranešimų pradėta apie 300 ikiteisminių tyrimų. O pranešimų gauta – apie 500.
„Galiu pasakyti iš praktikos, kaip kartais būna. Kad vaikai linkę fantazuoti, išsigalvoti, vaikai nori sugalvoti kažkokį pretekstą apsaugoti kažką galbūt, apgauti, kažkam atkeršyti. Priežasčių būna įvairių“, – sako R. Matonis.
O štai per šių metų sausį Lietuvoje pradėti jau 38 ikiteisminiai tyrimai dėl galimų seksualinio pobūdžio nusikaltimų prieš vaikus.