• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybė pirmadienį per pasitarimą pritarė Teisingumo ministerijos siūlymui į teismų darbą įtraukti visuomenės atstovus, kurie dalyvautų sprendžiant svarbias bylas ir patartų teismui, kokį sprendimą priimti.

REKLAMA
REKLAMA

Teismų įstatymo pakeitimo projektas parengtas siekiant didinti teismų veiklos atvirumą ir visuomenės pasitikėjimą jais. Įstatymo projekte numatyta, kad visuomenės atstovai būtų pasitelkti sprendžiant itin reikšmingas bylas, kuriose prieš teismui priimant sprendimą jie galėtų išsakyti savo nuomonę teisėjui, kaip turėtų būti išspręstas ginčas. Teismas šią nuomonę privalės įvertinti ir pagrįsti, kodėl į ją buvo atsižvelgta arba ne.

REKLAMA

Vyriausybės spaudos tarnybos pranešimo duomenimis, visuomenės atstovais – tarėjais – teismuose galės būti ne jaunesni nei 21 metų ir ne vyresni nei 65 metų Lietuvos piliečiai, kurie yra veiksnūs, moka lietuvių kalbą, turi vidurinį išsilavinimą, nevartoja narkotinių medžiagų, nėra padarę nusikalstamos veikos, gyvena Lietuvoje ir nedirba valstybės tarnautojais, nėra kariai ar politikai ir pan.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuos atstovus atsitiktinės atrankos būdu atrinks teismo, kuriame bus nagrinėjama byla, pirmininkas.

Visuomeniniu tarėju paskirtas asmuo turės dalyvauti teismo posėdžiuose. Neatvykus į posėdį be pateisinamos priežasties jam galės būti skiriama iki 1 tūkst. litų bauda. Taip siekiama užkirsti kelią galimam piktnaudžiavimui ir bylų vilkinimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visuomenės atstovai teismuose turėtų teisę gauti atvykimo į teismą bei gyvenamosios patalpos nuomos išlaidų kompensaciją, atlygį už visuomeninio teisėjo pareigų atlikimą, kuris būtų proporcingai skaičiuojamas pagal tai, kiek buvo atliekamos visuomeninio teisėjo pareigos. Laikas, kai atliekamos šios pareigos, būtų įskaitomas į darbo stažą. Asmuo negalėtų būti skiriamas į visuomenės atstovus teisme daugiau nei 10 posėdžių per metus.

REKLAMA

Teismų įstatymo pakeitimo projektas dar bus svarstomos Vyriausybės posėdyje. Jei posėdyje siūlomiems pakeitimams bus pritarta, dėl projekto turės apsispręsti Seimas.

Teisingumo ministerijos skaičiavimais, visuomenės tarėjų instituto išlaikymas per metus kainuotų apie 5,2 mln. litų. Be to, dar kas ketverius metus reikėtų skirti apie 120 tūkst. tarėjų atrankai. Teisingumo ministras Remigijus Šimašius yra prognozavęs, kad tarėjų institutas jau galėtų veikti nuo kitų metų.

REKLAMA

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ne kartą yra sakiusi, jog pritaria tarėjų instituto įvedimui kai kuriose bylose, ir esą tai galėtų būti padaryta jau šiais metais.

Palankiai tarėjų atsiradimą teismuose vertina ir Premjeras Andrius Kubilius.

Apklausų duomenimis, teismų sistema Lietuvoje nepasitiki apie 65–70 proc. piliečių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų