Rytoj Vyriausioji rinkimų komisija turėtų paskelbti partijų kandidatus daugiamandatėje ir vienmandatėse rinkimų apygardose. Kol kas ji akylai šią informaciją slepia. Keturiose Klaipėdos apygardose balotiruojasi 17 partijų ir koalicijų kandidatai. Uostamiestį ir apskritį pamėgo įvairūs politikos vargetos - vadinamieji marginalai ir skandalingos asmenybės. Iš pirmųjų kai kurių kandidatų pareiškimų atrodo, kad turėsime aštrią rinkimų kovą.
Kels R.Smailytę
Klaipėdos vienmandatėse apygardose laimės ieškos ne tik uostamiesčio gyventojai, bet ir ateiviai iš kitų didmiesčių.
Marių apygardą atakuos seimūnas Vytautas Šustauskas. Jis sakė, kad jei žmonės ateis prie urnų galvas palikę namie, rinkimus laimės Darbo partija. Viktoro Uspaskicho partija, V.Šustausko „agentūros“ duomenimis, koalicijų Seime nesudarinės - reikalingus balsus esą susipirks, pareikalavę už tai pereiti į Darbo partiją. Tokia parsiduodančia partija, V.Šustausko nuomone, bus liberaldemokratai, kuriems Rolando Pakso vardas yra tik etiketė pakliūti į Seimą. Liberaldemokratų lyderis Valentinas Mazuronis į šiuos V.Šustausko žodžius atsakė: „Kvailų ir niekuo nepagrįstų komentarų aš negaliu komentuoti“.
V.Šustausko Laisvės sąjungos sąraše - 29 kandidatai vienmandatėse ji kels 15 kandidatų. Vakar šios partijos valdyba nusprendė kelti Jurbarko apygardoje Renatą Smailytę, kurios surinktus parašus išbrokavusi Vyriausioji rinkimų komisija neleido jai balotiruotis. „Prikibo biurokratai prie moters dėl kažkokių parašiukų ir neleidžia sužinoti jurbarkiečių nuomonės, - sakė V.Šustauskas. - Aš pagal pasą Vytautas, o kartais pasirašau Vytas, ar nuo to tampu kitu žmogumi“? Paklaustas, ar jo neglumina R.Smailytės ryšiai, Seimo narys prisiminė, kad jam irgi buvo inkriminuojami ryšiai su Kauno “Daktarais”. „Aš jų „strelkose“ nedalyvavau, nusikaltimų neplanavau, o paduoti buvusiam nusikaltėliui ranką nebijau, - aiškino jis. - Jei žmogus atliko bausmę, reikia jį ne atstumti, o integruoti į visuomenę“. V.Šustauskas prisiminė, kad kai kurie teisėjai pirtyse nebijojo Henrikui Daktarui ir ranką paduoti, ir apsikabinti, o gatvėje lenkdavo H.Daktarą iš tolo.
Svajonė – frakcija
V.Šustauskas viliasi, kad jam pavyks Laisvės sąjungą padaryti parlamentine partija, tai yra turėti septynis bendražygius frakcijai įkurti. „Po to galėčiau ir iš politikos pasitraukti, - teigė Laisvės sąjungos lyderis. - Aš esu vykdytojas, o ne politikas“.
Savo pagrindiniu konkurentu Marių apygardoje jis laiko Eligijų Masiulį. Su juo prieš dvejus metus susiginčijo, kad bus išrinktas į Seimą šioje apygardoje. Be to, V.Šustauskas vasarį baigs Klaipėdos universitetą. „Anksčiau po studijų reikėjo trejus metus atidirbti pagal paskyrimą, - prisiminė jis. - Dabar aš pats save bandysiu įdarbinti mano jaunystės mieste, kur esu gyvenęs 27 metus.
Radikalų parodijos
Marių apygardoje Seimo mandato sieks ir skandalingasis Justinas Burba, kurį remia Lietuvos liaudies sąjunga „Už teisingą Lietuvą“. Šis kandidatas nematąs sau konkurentų. Pasak J.Burbos, Lietuvoje yra tik du radikalai - jis ir Mindaugas Murza. O kiti, save tokiais laikantys, - radikalų parodijos arba chuliganai. „V.Šustauskas - dezertyras, pabėgo iš Kauno lyg pelė iš skęstančio laivo“, - sakė J.Burba. - Eligijus Masiulis šmeižė Lietuvos Prezidentą Rolandą Paksą, todėl jam tauta neatleis. O socialiberalui Vaclovui Stankevičiui dabar ne politika, o vilos statyba rūpi“. Teisingos Lietuvos kandidatas sakė, kad jam nepatogu save girti, bet jis yra švarus, susimokėjęs skolas, nes pardavęs gamyklą ir turįs rėmėjų - pusę Žemaitijos. J.Burba laiko save intelektualu ir be reikalo nemala liežuviu. Savo idėjas įgyvendina teismų procesais, pareiškimais ir aštriais piketais.
Praėjusiuose rinkimuose Baltijos apygardoje rinkimus laimėjo tuometinis liberalas, paskui perėjęs į liberaldemokratus Egidijus Skarbalius. Šiemet jis Seimo nario mandato sieks Tauragėje. Jis teigė, kad Klaipėda yra jo gimtasis miestas, kurio nepamiršiąs. „O Tauragė - „Skarbalynė“, tai yra iš čia kilę visi mano artimiausi giminės, - juokėsi E.Skarbalius. Jis manąs, kad Klaipėdai per ketverius metus atidirbo, todėl pasirinko labiausiai ekonomiškai nuskurdintą Lietuvos regioną - Tauragę.
Seimo narė Janė Narvilienė, siekianti dar kartą būti išrinkta Kretingos apygardoje, sakė, kad per partinius interesus yra pamirštamas žmogus. Todėl ji džiaugiasi, kad balotiruojasi be partijos paramos. Socialdemokratų ir socialliberalų koalicija čia kelia Seimo narį Gintautą Kniukštą. „Jie atidavė apygardą socliberalams, - pasiguodė J.Narvilienė. - Mano keturių metų darbas jiems - ne argumentas. Aišku, G.Kniukšta - seniau partijoje“. Šioje apygardoje Seimo nario mandato sieks ir Tautos pažangos partijos lyderis Egidijus Klumbys.
P.Gražulis supyko
2000 metais Seimo rinkimus Gargžduose laimėjęs kaunietis Petras Gražulis pats iškėlė save vėl toje pačioje vienmandatėje apygardoje. Tik šįsyk atsisakęs Krikščionių demokratų partijos paramos. Pasak šio kandidato, jis siekęs, kad jo kolegos eitų į rinkimus kartu, tačiau šie išsiblaškė po skirtingus sąrašus. „Vieni nuėjo su Gediminu Vagnoriumi, kiti su Kazimera Prunskiene, - aiškino savo apsisprendimą nuo 1996-ųjų Seime esantis P.Gražulis.
Paklaustas apie tai, ar jis nebuvo Kauno bendrovės „Judex“ ir šiame mieste įsteigtos kavinės Šventos Gertrūdos bažnyčios šventoriuje savininkas, P.Gražulis pyktelėjo ir liepė tai išsiaiškinti „Registrų centre“. Į klausimą, ar tiesa, kad kandidatas, kaip kalba kai kurie jo politiniai oponentai, savo rinkimų kampanijai samdys skandalingąjį vokalistą Ruslaną Kirkiliną, P.Gražulis atsakė klausimu: „O kas jis yra“? Po to pabrėžė, kad jis nenumato pirkti rinkimų kampanijai garsių grupių koncertų. Įsižeidęs P.Gražulis vadino save senu viešųjų ryšių vilku ir klausė korespondento, ar šis nesąs homoseksualistas.
Šią kadenciją P.Gražulis pagarsėjo tuo, kad Prezidento R.Pakso apkaltos metu ilgą laiką jį gynė nuo nušalinimo iniciatorių.
Taikosi ir meras
Karšta bus ir Pajūrio rinkimų apygardoje, kurios dalis teritorijos priklauso Palangai, dalis Klaipėdai, dalis Neringai. Savo kandidatūrą šioje apygardoje planuoja kelti ne tik čia jau kartą išrinktas Seimo narys, Neringos meras, bet ir Muzikos akademijos profesorius bei Artūro Paulausko partijos narys Edvardas Kaniava.
“Gimiau Klaipėdoje, o Palanga yra mano antrieji namai, čia net 28 metus gyveno mano tėvai“, - yra sakęs Muzikos akademijos profesorius ir Seimo narys Eduardas Kaniava.
Pajūrio rinkimų apygardoje kausis ir buvęs Palangos meras, šioje apygardoje išrinktas liberalas Raimundas Palaitis. Seimo narys mano, kad jo privalumas yra tai, jog jis nėra pakeitęs nė vienos partijos.
Pajūrio rinkimų apygardoje rungsis ir Neringos meras Stasys Mikelis. Prieš kurį laiką jis labai netikėtai įstojo į Darbo partiją ir net tapo šios partijos Neringos skyriaus pirmininku. S.Mikelis teigė, jog norėtų būti naudingas ir kitiems miestams - Klaipėdai, Palangai.
Toje pat rinkimų apygardoje savo kandidatūrą kels ir klaipėdietis Seimo narys Rimas Valčiukas, 2000-aisiais išrinktas pagal Naujosios sąjungos (socialliberalų) sąrašą. Tačiau šiemet žvejų reikalų žinojimu pagarsėjęs parlamentaras laimę mėgins be partijos paramos.
Užvirs arši kova
Baltijos apygardoje susikaus du Seimo nariai: socialdemokratė Irena Šiaulienė ir konservatorius Artūras Vazbys.
Taip pat čia savo jėgas bandys ir miesto Darbo partijos lyderis žinomas verslininkas Antanas Bosas. Visiems šiems kandidatams stiprią konkurenciją sudarys ir liberalcentristas Vytautas Čepas.
Iš viso Klaipėdos vienmandatėse rinkimų apygardose vyksiančiose rinkimų batalijose dalyvaus aštuoni dabartinio Seimo nariai. Be jau minėtų parlamentarų Danės apygardoje kandidatuos miesto garbės pilietis Valentinas Greičiūnas.
“Klaipėda” (http://www.klaipeda.daily.lt)