• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išsirikiavusios prie jau galima sakyti buvusios kavinės „Seklyčia" durų, kavinės virėjos, virtuvės darbininkės, padavėjos laukė bendrovių  „EP1 Investicija" vadovų, kurie žadėjo atvykti iš  Vilniaus ir paaiškinti, kodėl staiga uždaroma kavinė, kurioje dirbo apie 15 žmonių, kodėl žmonės į gatvę išvaromi ne tik be pragyvenimo šaltinio, bet ir be galimybės kreiptis į Darbo biržą, nes nežinia kokiomis sąlygomis nutraukiama darbo sutartis, o atlygis už darbą nemokamas jau trečią mėnesį...

REKLAMA
REKLAMA

Informavo... pamainos virėją

Nuo 13 valandos kavinės „Seklyčia", įsikūrusios pramogų ir laisvalaikio centro „Saulės miestas" patalpose, darbuotojos keletą  valandų sėdėjo prie stalelių kavinėje ir laukė  iš Vilniaus atvykstančių „EP1 Investicija" vadovų bei kavinės savininkų. Deja, vilniečiai neskubėjo ir darbuotojos buvo paprašytos apleisti kavinės patalpas.

REKLAMA

Apie dešimt moterų sustojo prie kavinės „Seklyčia" durų, ant kurių jau nuo pirmadienio pakabinta nauja reklama, skelbianti, jog čia greitai bus parduotuvė.

Tai dar labiau suglumino buvusias kavinės darbuotojas, net neįtarusias, kad gali būti išmestos į gatvę.

Suskambus kavinės telefonui, ragelį pakėlusi pamainos virėja Olga Janavičienė. Telefonu nurodyta nebeužsakyti jokių produktų, nes nuo pirmadienio kavinė nebedirbs.

REKLAMA
REKLAMA

Moterys sunerimo, klausinėjo, kas nutiko. „Valdžia iš Vilniaus mums nepaaiškino, kad staiga prekybos centras nutraukė nuomos sutartį, todėl tikrai nebedirbs.

Mes ir sekmadienį  jau nedirbome, nes buvo nurodyta pakuoti daiktus - indus, baldus", - pasakoja moterys.

Be atlygio ir teisių - į gatvę

Į darbą atėjusios „Seklyčios" darbuotojos buvo šokiruotos, ant kavinės durų išvydusios užuolaidą su naujos parduotuvės reklama. Deja, niekas nieko nepaaiškino.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes čia lauksime, kol  iš Vilniaus atvažiuos direktorius", - kovingai atrodė nusiteikusios buvusios kavinės „Seklyčia" darbuotojos.

Ir ne be pagrindo. Beveik visam kolektyvui nesumokėtas atlygis nuo birželio mėnesio. Dviejose pamainose dirba 13 žmonių. Trims kolektyvo moterims - motinystės atostogos.

REKLAMA

„Iš ko reikia gyventi?"- paprasti moterų klausimai darbdaviui, kurio jos ir laukė visą dieną.

Moterys baiminasi, kad liks be išeitinių kompensacijų, bijo, nes gali būti iš  darbo atleistos „savo noru“. Tuo jau įsitikino pamainos virėja Olga Janavičienė, su kuria darbo sutartis jau buvo nutraukta savo noru, nors ji jokio pareiškimo ir nerašė. „Paskui vėl į darbą priėmė", - aiškina moteris darbuotojų priėmimo ir atleidimo iš darbo „subtilybes", kurių imasi darbdaviai. Tai ir sukėlė abejonių, kad gali likti be išeitinių pašalpų, kad niekas nebeišmokės ir atostoginių, nors daugelis jų dar neišnaudojo. Kavinės darbuotojos puikiai žino, kad pagal įstatymą savo noru išėjęs iš darbo žmogus ir užsiregistravęs darbo paieškai Darbo biržoje pusę metų negalės gauti pašalpos.

REKLAMA

„Mano vyras - neįgalus, gauna tik pašalpą, jau maisto nebėra už ką nusipirkti", - braukė ašaras pamainos virėja Stefa Motiejūnienė.

Dažna augina ir mokyklinio amžiaus vaikus. „Artėja rugsėjis - reikės ir aprengti, ir apauti, ir mokyklos reikmenis nupirkti. Už ką?" - piktinosi buvusios „Seklyčios" darbuotojos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Guodžia pažadais

Paaiškinimą  apie tai, kas  kas vyksta, kavinės darbuotojos tikėjosi išgirsti ir iš padalinio viršininkės  Brigitos Railaitės. Tačiau ji tegalėjo pasakyti, kad jos padėtis - tokia pati, kaip ir visų samdomų kavinės darbuotojų: už du mėnesius negavo atlyginimo, atostoginių, neturi rankose ir darbo sutarties, kaip ir visi darbuotojai.

REKLAMA

Telefonu susisiekiame su Vilniuje dirbančia įmonės „EP1 Investicija" direktore, kavinės „Seklyčia" savininke Milda Vaškevičiūte.

„Aš šiandien verkiu drauge su savo darbuotojomis", - tikina verslininkė, likusi, pasak jos, ne tik be darbo, bet ir be verslo, į kurį buvo daug investuota. Verslininkė tikino, kad su kolektyvu bus atsiskaityta įstatymų numatyta tvarka.

REKLAMA

Darbo sutartys, pasak M. Vaškevičiūtės, bus nutrauktos pagal Darbo kodekso straipsnį  dėl priverstinio įmonės veiklos nutraukimo praradus patalpas. Pagal šį straipsnį darbuotojams sumokama išeitinė kompensacija už mėnesį.

Patalpų  įmonė netekusi ne savo noru. Paaiškėjo, kad įmonė „Saulės miestui“ jau seniai nemokėjo mokesčių, tad sutartis ir nutraukta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklausta, ar bus grąžinti darbuotojams atlyginimai už du mėnesius, kuriuos jie jau užsidirbo, kavinės savininkė patikino, jog stengsis, nors tai bus tikrai sunku. Darbuotojoms buvo pasakyta pateikti banko kortelės numerį, į kurią ir būsią pervesti pinigai. Deja, dažna darbuotoja tos kortelės net neturi, nes iki šiol už darbą būdavo atsiskaitoma grynaisiais. Buvusios kavinės „Seklyčia" darbuotojos piktinosi, kad dabar, neturint pinigų pragyvenimui, dar reikės išsiimti banko kortelę ir už ją mokėti pinigus. Ir visa tai - neturint jokių garantijų, kad verslininkai su žmonėmis atsiskaitys sąžiningai.

REKLAMA

Tirs ir Darbo inspekcija

Drauge su kavinės  „Seklyčia" virėjomis Olga Janavičiene ir Stefa Motiejūniene nuskubėjome į Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių skyrių. Deja, darbo laikas jau buvo pasibaigęs. Jau kitą dieną  skambinama Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių skyriaus vedėjo pavaduotojui Stasiui Joneikiui. Pasak specialisto, taip paprastai žmonės į gatvę neišmetami. Darbuotojai turi pateikti Darbo inspekcijai pareiškimą raštu ir bus išsiaiškintas ne tik jų statusas įmonėje: ar darbuotojos yra įdarbintos, ar atleistos, kaip žiniaraštyje žymima jų darbinė veikla, kokių veiksmų ėmėsi darbdavys dėl atsiskaitymo už darbą.

Darbuotojos nedelsdamos gali kreiptis ir į Darbo biržą, kuri įregistruos darbo paiešką. Pasak S. Joneikio, tuo atveju, jei Darbo inspekcijos specialistas, atlikęs tyrimą, nustatys darbo sutarties pažeidimus, darbuotojos gali kreiptis į teismą.

Zita Katkienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų