Nors Europos Sąjungoje Lietuva ne vienerius metus yra tarp valstybių, kurių gyventojai yra mažiausiai fiziškai aktyvūs, reikšmingesnių permainų šalies sveikatingumo sektoriuje nebuvo. Prieš kiek daugiau nei metus įsikūrusi Lietuvos sveikatingumo klubų asociacija (LSKA) žengė pirmuosius žingsnius permainų link, teigiama pranešime spaudai.
Siekdama visuomenę supažindinti su šalyje plytinčiomis sveikatingumo sektoriaus problemomis, pasidalinti jų sprendimo būdais ir artimiausioje ateityje laukiančiomis permainomis, LSKA šį savaitgalį „Litexpo“ parodų centre vyksiančioje Vilniaus sporto mugėje rengia konferenciją.
„Vienas iš mūsų prioritetų šiuo metu – Lietuvos sporto ir sveikatingumo klubuose dirbančių trenerių registras. Europos sveikatingumo trenerių rengimo kompetencijų aprašas kol kas visiškai nedera su Lietuvoje kūno kultūros ir sporto specialistams taikomais reikalavimais. Iki šiol profesionaliu treneriu save galėjo vadinti kone bet kas, kiekvienas šalies sporto klubas rinkosi trenerius, pats sprendė apie jų profesionalumą ir patikimumą. Vienodų standartų nebuvimas nesuteikė galimybės atskleisti tikrojo trenerių pasiruošimo, o juk jiems sportuoti einantys žmonės patiki savo sveikatą ir net gyvybę. Nors tai opi problema, apie ją viešai nebuvo kalbama, nebuvo ir jos sprendimo variantų. Visose išsivysčiusiose šalyse yra vedamas trenerių registras, jie yra kvalifikuojami ir turi jų profesionalumą patvirtinančius dokumentus“, – sako LSKA prezidentas Aurimas Mačiukas.
Spalio 4 d., šeštadienį, vyksiančioje konferencijoje viešės tarptautinės organizacijos „EuropeActive“ (buvusi Europos sveikatingumo asociacija, EHFA) Sveikatingumo trenerių rengimo standartų pirmininkas prof. dr. Thomas Rieger, kuris dalinsis gerąja ES valstybių praktika. Taip pat bus pristatytas LT-REPS registras, kuriamas remiantis EHFA kuruojamo Europos sportuojančių profesionalų registro (EREPS) pagrindu.
„Norime su šiuo netrukus įsigaliosiančiu registru supažindinti ne tik trenerius, sporto ir sveikatingumo klubų vadovus, bet ir visą sportuojančią ar sportuoti besiruošiančią visuomenę. Esame įsitikinę, jog LT-REPS registras taps svariu įrankiu, padėsiančiu skatinti Lietuvos sveikatingumo sektoriaus augimą. Neteisingai dozuojamas fizinis krūvis gali turėti tokią pat didelę žalą sveikatai, kaip ir neteisingai dozuojami vaistai, todėl sveikatingumo srityje dirbančių specialistų rengimo kokybė ypač svarbi“, – tvirtina A. Mačiukas.
Apie trenerių tinkamo pasirengimo svarbą kalbės ir sporto festivalyje Lietuvoje viešėsiantis Liono sporto universiteto dėstytojas ir ilgametis treneris prancūzas Yamine Saoudi. Sporto ir šokių profesionalas taip pat ves keletą treniruočių šeštadienį vyksiančioje didžiausioje sporto fiestoje „Nike treniruočių diena, įkvėpta Impuls“.
Sporto naudą ir įtaka žmogaus sveikatai aptars sporto medicinos specialistas ir Lietuvos olimpinės rinktinės vyriausiasis gydytojas dr. Dalius Barkauskas. „Kadangi konferencijoje aptariamų temų diapazonas gana platus, ši konferencija įdomi ne tik sporto ir sveikatingumo profesionalams, bet ir mėgėjams, aktyvaus gyvenimo būdo propaguotojams, besirūpinantiems gera savo sveikata ir savijauta“ – pabrėžia LSKA prezidentas.
Apie Lietuvos sveikatingumo klubų asociaciją:
Lietuvos sveikatingumo klubų asociacija (LSKA) buvo įsteigta 2013 m., susivienijus šalyje veikiantiems sporto klubams. Šiuo metu asociacijos nariai valdo 20 Lietuvos sporto ir sveikatingumo klubų. Šiemet LSKA tapo tarptautinės organizacijos „EuropeActive“ (buvusi Europos sveikatingumo asociacija, EHFA) nare. Tarp pagrindinių asociacijos tikslų – siekis didinti visuomenės fizinį aktyvumą ir skatinti sveikatingumo idėjas, taip sutaupant nemažai gydymui išleidžiamų lėšų, taip pat – įvesti Lietuvos sporto klubų, trenerių kvalifikacinius ir sveikatinimo programų standartus.