Uostamiesčio ikimokyklinių įstaigų vadovai, prognozavę, kad, pabrangus darželiams, tėvai pradės atsiiminėti iš jų savo vaikus, šiandien stebi kitą tendenciją: vis dažniau tėvai į darželius atveda net sirguliuojančius vaikus.
"Darželiai pabrango, bet dar neatsirado nė vieno tėvo, kuris dėl to būtų pabėgęs. Atvirkščiai, tėvai bijo imti nedarbingumo lapelius ir stengiasi kuo dažniau vaiką vesti į darželį. Dėl to jaučiamas šioks toks sunkumas", - teigė sanatorinio lopšelio-darželio "Eglutė" direktorė Regina Sindarienė.
Kartais nuslepia tiesą
"Eglutėje" ugdomi dažnai kvėpavimo takų ligomis sergantys vaikai, todėl, pasak direktorės, jei mažylis turi nežymią slogą, į darželį jis gali eiti.
"Juk tam ir yra įstaigoje atliekamos įvairios reabilitacinės fizioterapijos procedūros - inhaliacijos, masažai, kad vaikas, po ligos atsigautų. Tėveliams labai patogu, nes nereikia po poliklinikas vaikščioti", - pasakojo R. Sindarienė.
Tačiau, pastebi direktorė, kartais tėvai į darželį atveda ir rimčiau negaluojančius vaikus.
"Auklėtojos kiekvieną rytą stengiasi paklausti tėvų, kaip vaikas jaučiasi. Bet būna, kad mama atveda vaiką į grupę, prie durų palieka, sako, kad skuba, vėluoja į darbą, o paskui auklėtoja įkiša termometriuką, žiūrėk, temperatūros turi. Iš karto nuvedame vaiką į izoliatorių, ir kviečiame mamą", - apie nedažnus, bet pasitaikančius atvejus pasakojo R. Sindarienė.
Vaistų nepriima
"Bitutės" lopšelio-darželio direktorė Aušra Milvydienė teigė, jog auklėtojoms yra ne kartą tekę tėvelius, ryte atvedusius vaiką į darželį, kartu su mažyliu išsiųsti namo.
"Higienos normos mus įpareigoja priimti tik sveikus vaikus. Tačiau tėvai į tai kartais pasižiūri neatsakingai. Dažniausiai tai būna problemos dėl pūliuojančių akių: tėvai kažkaip nelabai reaguoja į tokius dalykus - na, pūliuoja truputį, ir kas? Bet juk konjuktyvitas yra labai užkrečiamas ir ilgai gydomas", - pasakojo A. Milvydienė.
Pasak jos, pasitaiko, kad tėvai žino apie vaiko ligą, bet auklėtojoms nepasako. Melas greitai išaiškėja, ir tėvai iškviečiami pasiimti vaiką.
"Tokie atvejai labai liūdina. Juk vaiko sveikata labiausiai turėtų rūpėti tėvams. Be to, negali priimti darželis sergančio vaiko ir po to sargdinti visus kitus - juk egzistuoja dar ir moralinė atsakomybė prieš kitus žmones, prieš visuomenę", - mano "Bitutės" direktorė.
A. Milvydienė pasakojo, jog kai kurie tėvai prašo, kad auklėtojos jų vaikams grupėje vaistų sugirdytų, tačiau "Bitutėje" tokie dalykai esą netoleruojami.
"Esame pasirašę tvarką, kad į darželį negalima nešti jokių vaistų. Mūsų pozicija griežta - gydyti vaiką reikia namuose. Galų gale, kaip auklėtojai reikėtų atsiminti dešimties vaikų buteliukus? O juk tai užkrečiama - jei vienas atsinešė vaistų, ir visi kiti neša", - pastebėjo ji.
Sveikas ar sergantis?
Vieno uostamiesčio lopšelinuko mama pasiguodė, kad dvi savaites gydžiusi mažylį namuose, o vėliau atvedusi jį darželį, buvo šokiruota išvydusi po grupę vaikštinėjantį, anot jos, akivaizdžiai sergančią mergaitę.
"Auklėtojos sakė, kad ji stipriai sloguoja ir kosėja jau antrą savaitę, bet tėvai, nors perspėti, vis tiek veda į darželį, nes neva ji sveikas. O auklėtojos nieko negali padaryti, nes pažyma iš gydytojo, kad vaikas gali lankyti darželį, yra", - guodėsi moteris.
Ji pridūrė, kad tepalankęs darželį vos dvi dienas, jos mažylis vėl "atkrito".
"Gal tos mergaitės tėvai neturi, kur jos palikti, ir, bijodami prarasti darbą, veda ją į darželį. Bet aš irgi dirbu, o finansinės galimybės neleidžia taip dažnai samdyti auklę", - piktinosi moteris.
Kartais reaguoja perdėtai
A. Milvydienės teigimu, "Bitutės" auklėtojoms kartais tenka narplioti panašias situacijas.
"Būna, kad auklėtojos mato - vaikas sloguoja, yra vangus, o tėvai iš gydytojų atneša pažymą, jog jis sveikas. Manau, labai teisingai elgiasi tos mamos, kurios perspėja tėvus tų mažylių, kuriems vaiko sloga, pūliuojančios akys ar pilvo skausmas - ne priežastis nevesti jo į darželį. Kai nesargdinti aplinkinių paprašo ne tik auklėtoja, o dar vienas kitas žmogus iš tos pačios grupės, reakcija iš tikrųjų būna", - pastebi "Bitutės" vadovė.
Anot jos, ypač svarbu, kad į darželį nebūtų vedami sirguliuojantys lopšelinio amžiaus vaikai.
"Nors lopšelio grupėse yra specifiniai žaislai - jie atsakingai plaunami, sterilizuojami, - to nepakanka. Lopšelinukai dar tik pratinasi būti kolektyve, jų imunitetas tik formuojasi ir jie labai greitai pasigauna įvairias infekcijas iš aplinkos", - aiškino A. Milvydienė.
"Eglutės" vadovė taip pat pažymėjo, kad sergantiems vaikams - ne vieta darželyje. Kita vertus, pastebi R. Sindarienė, pasitaiko tėvų, kurie perdėtai jaudinasi dėl savo mažylio ir bijo, kad kiti vaikai jo neužkrėstų.
"Praeitą savaitę buvo toks nutikimas - vienas vaikas nusičiaudėjo, o naujoko mama, tik mėnesį tevedanti savo vaiką į darželį, tuoj duoda komandą, kad tą nusičiaudėjusį būtina išsiųsti namo. Bet argi čiaudėjimas - liga? Juk ir mes patys kartą ar kitą per dieną nusičiaudime. Suprantu, jei vaikas čiaudėtų be perstojo, gal gripas, sakytum, ar kokia kita liga, o dabar?" - stebėjosi R. Sindarienė.
"Tokių skundų nesame sulaukę"
Stefanija VANCEVIČIENĖ, Klaipėdos savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyr. inspektorė
Nežinau, kokiam daržely taip yra, kad sergantį vaiką veda. Tikrai tokių dalykų negirdėjau, panašių skundų nesame sulaukę. Turi būti gydytojo pažyma, kad vaikas sveikas. Aišku, kartais būna, kad tėvai atveda kosėjantį ar sloguojantį vaiką į darželį, bet auklėtoja perspėja tėvus dėl to ir jie reaguoja. Darželiai - ne gydymo įstaigos. Grupėje jokių vaistų negali būti, nebent bendrosios praktikos slaugytoja būtų gydytojos perspėta, kad vaikui po ligos profilaktiškai kažkokius lašiukus reikia gerti.
Laima ŠVEDAITĖ