Vasarai įpusėjant, prekystaliai vis labiau lūžta nuo sodo ir daržo gėrybių. Manoma, kad šiemetinis derlius bus vidutinis, o kainos neturėtų būti tokios aukštos kaip pernai. Kita vertus, viską gali sugadinti orai.
Kol kas augintojai ir jiems atstovaujančios organizacijos apie šiemetinį derlių kalba nelabai noriai – dar visko gali įvykti, orai gali prikrėsti daug piktų pokštų. Tad bijoma netyčia prisikalbėti.
Gali būti dar visko
Lietuvos ūkininkų sąjungos Panevėžio skyriaus vadovas Kęstutis Deveikis sakė neprognozuosiantis būsimojo derliaus. Jo teigimu, dar labai viskas neaišku: „Kai derlių ims, tuomet matysime.“
Vadovo teigimu, pavasaris bent jau auginantiesiems grūdines kultūras buvo prastas. Panevėžio rajone žieminiai pasėliai gerokai iššalo. Be to, praėjusį penktadienį ne vienoje rajono vietoje praūžė audra su ledais, tad ką nors nuspėti, K. Deveikio manymu, būtų labai sunku.
Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkas Vidmantas Kvedaras taip pat manė, kad kol kas dar sunkoka prognozuoti būsimąjį daržovių derlių ir kainas, iki sezono pabaigos dar yra gražaus laiko.
„Praėjusiais metais gamtos kataklizmai prasidėjo būtent liepą“, – V. Kvedaras priminė, kad tuomet svilino daugiau nei 30 laipsnių karštis.
Sureguliuos ir gamta
Kol kas asociacijos valdybos pirmininko manymu, daržovių derlius turėtų būti vidutinis. Tiesa, auginantieji kopūstus, jo spėjimu, greičiausiai džiaugsis geresniu derliumi. Morkų derlius gali būti vidutinis ar net geresnis, svogūnais ūkininkai taip pat neturėtų skųstis. Tiesa, pastarųjų dviejų daržovių dygimui pavasarį įtakos turėjo tvyrojusi sausra. Kol kas nesiskundžiama ir bulvių derliumi.
Tiesa, apie šiemetines daržovių kainas ką nors pasakyti sunku. Asociacijos valdybos pirmininko manymu, pirmiausia reikia žinoti, kokia situacija Olandijoje ir Lenkijoje, o tuo dar nesidomėta. Vis dėlto, jo manymu, tokios aukštos kainos, kaip pernai, greičiausiai nebus. Praėjusiais metais brangiai mokėta už bulves, kopūstus, svogūnus.
Kartu tikimasi, kad metai ūkininkams bus gana palankūs ir nebus taip, kaip buvo prieš keletą metų, kai už kilogramą morkų mokėta po 28 centus, o už kilogramą kopūstų – po 22 centus.
„Ūkininkai norėtų aukštų kainų, bet kol kas nėra realių faktorių, kad taip būtų, – manė V. Kvedaras. – Kainas pakelti galėtų nebent gamtos kataklizmai gretimose šalyse, pavyzdžiui, kaip praėjusiais metais liūtys Lenkijoje ar sausra Rusijoje.“
Baisiausia – kruša
Dembavos medelyno bendrovė kol kas nesitiki kokių nors išskirtinių metų. Tikimasi vidutinio derliaus – priskinti iki 1 000 tonų obuolių. Ir panaši situacija, jos teigimu, prognozuojama visoje Lietuvoje. Žinoma, jei iki derliaus nuėmimo nebus krušų.
„Kol kas, ačiū Dievui, nieko nenuniokojo. Tačiau vieną dieną gali būti taip, o kitą jau kitaip. Reikia išlaukti. Kai derlius bus aruoduose, bus galima lengviau atsikvėpti“, – apie galimas gamtos išdaigas sakė minėtos įmonės direktorė Vitalija Kuliešienė.
Jos manymu, iki derliaus nuėmimo dar gali daug kas įvykti. Tuo labiau kad skaudžios patirties turi. V. Kuliešienė prisiminė, kad kolega vienais metais tikėjosi priskinti 2 000 tonų, o praūžus gamtos stichijai priskynė tik apie 300 tonų.
Vis dėlto tikimasi, kad metai nebus blogi. Beje, vidutiniško derliaus šiemet tikimasi ne dėl dabartinių oro sąlygų. Pasak V. Kuliešienės, derliui atsiliepė dar užpraėjusiais metais buvę didžiuliai žiemos šalčiai. Tuomet iššalo sodai – ne tik pumpurai, bet ir patys medžiai pašalo.
Įmonė pirmuosius vasarinius obuolius tikisi pradėti skinti jau liepos pabaigoje. Šiemet, pasak V. Kuliešienės, tokių obuolių netrūksta. Be to, kaip nė vienais metais, krituoliais obuoliais labai domisi lenkai. Kodėl, įmonės vadovė negalėjo pasakyti. Jos manymu, šalyje kaimynėje turbūt jų bus trūkumas.
Derlius jau yra
Šiemetiniai orai ne į naudą buvo bendrovės auginamam medelynui. Pavasarinė sausra kiek pakenkė sodinukams, bet įmonės vadovė tikėjosi, kad reikalai greitai pasitaisys.
„Palijo, jei šilumėlė bus, greitai atsigaus. Buvo ir blogesnių metų“, – sakė V. Kuliešienė.
Bendrovė, nors dar neturi prinokusių obuolių, tačiau jau prekiauja pirmuoju derliumi – uogų. Pasak įmonės vadovės, didžiausius plotus užima obelys, tačiau turimas beveik hektaras slyvų. Šias uogas pradės skinti anksčiau nei obuolius. Jos bus parduodamos ūkininkų turguose, išvežamos į Latviją. Be to, bendrovė jau yra pardavusi prinokusių serbentų, vyšnių. Jos eksportuotos į Latviją, o dalis parduota ūkininkų turgeliuose Vilniuje. Pasak V. Kuliešienės, Panevėžyje šias uogas mažai kas perka – užsiaugina savų.
„Kainos uogų šiemet geros, negali skųstis“, – pasidžiaugė V. Kuliešienė.
Daiva SAVICKIENĖ