Ekrano aktorių gildija (SAG-AFTRA) nuo vidurnakčio (ketvirtadienio 10 val. Lietuvos laiku) atšaukė 118 dienų trukusį streiką, su tokiomis studijomis kaip „Disney“ ir „Netflix“ pagaliau susitarusi dėl naujos sutarties numatant didesnį darbo užmokestį ir užtikrinant apsaugą dėl dirbtinio intelekto naudojimo.
Susitarimas leidžia aktoriams grįžti į filmavimo aikšteles ir nutraukti protestus prie kino studijų, be to, į darbus gali sugrįžti tūkstančiai kitų pramogų pramonės atstovų.
„Šią popietę SAG-AFTRA televizijos ir teatro komitetas vienbalsiai pritarė preliminariam susitarimui (...) kuriuo užbaigiamas 118 dienų trukęs streikas“, – naujienų agentūrai AFP pateiktame pranešime teigė SAG-AFTRA atstovė spaudai.
Susitarimą dar turi patvirtinti profesinės sąjungos valdyba ir nariai.
Šis procesas gali užtrukti keletą savaičių, tačiau tikimasi, kad jis vis dėlto bus patvirtintas.
Pastarąsias dvi savaites pokalbiai tarp abiejų pusių vykdavo beveik kasdien.
Vis garsiau kalbant apie galimą susitarimą, pokalbiuose dažnai dalyvaudavo tokių studijų kaip „Disney“, „Netflix“, „Warner“ ir „Universal“ vadovai.
Atsižvelgiant į streiko trukmę, studijos jau dabar susiduria su didžiulėmis spragomis kitų ir vėlesnių metų išleidžiamų filmų tvarkaraštyje.
Tuo tarpu daugelis šiuo metu nedirbančių aktorių turi rimtų finansinių problemų, todėl yra priversti ieškoti kito darbo arba išvis palikti kino pramonę.
SAG-AFTRA atstovauja maždaug 160 tūkst. aktorių.
Nors garsiausios Holivudo žvaigždės gauna milijonus, daugelis mažiau žinomų aktorių teigia, kad pastaraisiais metais tapo beveik neįmanoma oriai pragyventi, nes seniai nusistovėjusios darbo užmokesčio struktūros neatitinka infliacijos ir pramonės pokyčių.
Liepos viduryje, kai SAG-AFTRA pradėjo streiką, Holivudo scenaristai tęsė savo protestus, nors vėliau jie išsprendė savo ginčą dėl darbo sutarties.
Tai buvo pirmas kartas nuo 1960-ųjų, kai vienu metu protestavo abi profsąjungos. 1960-aisiais protestams vadovavo aktorius ir tuomet dar būsimasis JAV prezidentas Ronaldas Reaganas (Ronaldas Reiganas).
Remiantis ekonomistų skaičiavimais, bendra dabartinio visos Holivudo pramonės sustabdymo kaina sudaro mažiausiai 6 mlrd. dolerių (5,61 mlrd. eurų), daugiausia dėl prarasto darbo užmokesčio.