Vilniuje Panerių seniūnijoje, šalia Sandėlių gatvės, nuo 2012-ųjų gyventojai gali legaliai laidoti savo augintinius, čia vieta nieko nekainuoja. O štai Kaune, norint augintinį palaidoti legaliose gyvūnų kapinaitėse, teks ir susimokėti. Vieta, priklausomai nuo dydžio ir sezono, kada laidojamas augintinis, kainuoja nuo 50–70 eurų. Kaune legalios kapinės veikia nuo 2019-ųjų pradžios.
Klaipėdoje ir Šiauliuose legalių kapinaičių augintiniams laidoti nėra. Savivaldybių administracija sako, kad tam nėra poreikio. Panevėžyje kapinaitės taip pat kol kas nėra įsteigtos, mat nepavyksta suorganizuoti sėkmingų viešųjų pirkimų.
Jau siūloma augintinius kremuoti
Tiems, kurie savo augintinį pageidautų kremuoti, Lietuvoje jau siūloma ir tokia paslauga. Augintinių kremavimas, priklausomai nuo gyvūno svorio, gali kainuoti nuo 75 eurų (0-1 kg) iki 220 eurų (gyvūnams virš 50 kg).
Tiesa, su tokia paslauga už papildomą mokestį taip pat galimas augintinio paėmimas iš namų ir urnos pristatymas į namus. Tiek paėmimas, tiek pristatymas darbo dienomis kainuoja 40 eurų, o savaitgaliais ir švenčių dienomis mokama pagal susitarimą.
Kremuojant augintinį galima įsigyti ir urnas bei karstelius. Urnų kainos, priklausomai nuo medžiagos, iš ko ji pagaminta, gali kainuoti nuo 30 iki 125 eurų. Karstelių kainos svyruoja nuo 20 iki 130 eurų.
Kremavimas legalus, tik kaip tvarkyti pelenus?
Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, gyvūnų kremavimas yra legalus, nes gaišenų tvarkymą nustatantys teisės aktai numato deginimą kaip vieną iš būdų.
„Gyvūnų gaišenos gali būti:
1. tvarkomos kaip 1 kategorijos šalutinių gyvūninių produktai (toliau – ŠGP) 1 kategorijos ŠGP perdirbimo įmonėje, o gauti ŠGP sudeginti patvirtintoje ŠGP deginimo įmonėje arba bendrojo deginimo įmonėje;
2. sudegintos patvirtintoje ŠGP deginimo įmonėje, arba bendrojo deginimo įmonėje;
3. užkastos gyvūno augintinio laikytojo privačioje valdoje;
4. užkastos gyvūnų augintinių kapinėse, įsteigtose Savivaldybių administracijų;
5. sudegintos patvirtintame gyvūnų augintinių gaišenų krematoriume“, – atsakyme rašo VMVT.
„Gyvūnų krematoriumų veiklą kontroliuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ir Aplinkos ministerija pagal kompetenciją. Legaliai veikianti gyvūnų deginimo įmonė turi turėti ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos išduotą leidimą vykdyti šalutinių gyvūninių produktų ir jų gaminių deginimo veiklą. Lietuvoje, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, šiai veiklai yra patvirtintos dvi įmonės“, – priduria VMVT.
Pasiteiravus, ar gyvūno pelenus galima išbarstyti, VMVT patvirtino, kad tą daryti legalu, jei tai daroma pagal Aplinkos ministerijos nustatytą tvarką.
Aplinkos ministerijos pasiteiravus, kaip turėtų būti elgiamasi su kremuoto gyvūno palaikais ir ar juos galima laikyti namuose ar barstyti, ministerija teigė, kad šis klausimas adresuotinas Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Todėl lieka neaišku, kas atsakingas už minėtą tvarką ir kaip būtų galima barstyti augintinio pelenus.
VMVT patikino, kad kremuoti augintinio palaikai gali būti ir užkasami gyvūno augintinio laikytojo privačioje valdoje arba gyvūnų augintinių kapinėse, o urna turi būti užkasama ne mažesniame kaip 0,5 metro gylyje.