Galima drąsiai teigti, kad su šiuo nemalonumu yra susidūrę daugelis. Šis virusas labai lengvai ir greitai plinta glaudaus kontakto (liečiant pažeistą odą, bučiuojantis) su sergančiuoju ar viruso nešiotoju, metu. Plačiau apie lūpų pūslelinę ir jos gydymą kalbamės su dermatovenerologijos gydytoja rezidente –kosmetologe Paulina Grušelionyte.
Ar tiesa, kad lūpų pūslelinė gali užklupti nepaisant metų laiko? Juk esame įpratę, kad šis „džiaugsmas“ dažniausiai užklumpa šaltuoju laikotarpiu.
Taip, tai tikrai yra tiesa. Manoma, kad pasikartojančios lūpų ir veido srities Herpes infekcijos pasitaiko nuo 20 iki 40 proc. užkrėstų gyventojų. Pūslelinės aktyvumas siejamas su imuniteto susilpnėjimu, patiriamu stresu, tiesioginiais saulės spinduliais. Taigi, tikrai nereikėtų galvoti, kad vasarą esame apsaugoti nuo lūpų pūslelinės.
Dėl kokių priežasčių lūpų pūslelinė gali atsirasti vasarą? Kokią įtaką tam daro saulė ar sausas patalpų oras nuo kondicionierių?
Priežasčių tikrai yra gana daug. Viena pagrindinių – gyvenimo būdo pasikeitimas. Dauguma žmonių vasaros metu atsipalaiduoja – dažnesni vakarėliai, alkoholinių gėrimų vartojimas, trumpesnės naktys ar pasikeitusi mityba, nepakankamas maisto papildų, vitaminų vartojimas. Šie visi pokyčiai yra stresas organizmui, dėl kurio gali silpnėti bendras imunitetas, o tuomet gali pasikartoti ir Herpes viruso sukeltos pūslelės veido odoje.
Taip pat kondicionuojamos patalpos būna sausesnės, dėl to gali išsausėti ir jūsų oda bei gleivinės. Tokia oda yra lengviau pažeidžiama, ją reiktų apsaugoti nuo drėgmės netekimo – naudoti drėkinančias kosmetines priemones, pasirūpinti oro drėkintuvu patalpose.
Kita priežastis – žalingi saulės spinduliai. Ultravioletinė spinduliuotė gali pažeisti lūpų odą, galiausiai lūpos pradeda trūkinėti, sausėti, o nesveika oda ir gleivinės lengviau pažeidžiamos pūslelinės. Siūlyčiau lūpas prižiūrėti ir apsaugoti nuo saulės taip pat, kaip ir veido odą – naudokite lūpų balzamus su apsauga nuo saulės (SPF). Taip išvengsite ne tik pūslelinės, bet ir odos senėjimo, pleiskanojimo ir vėžinių susirgimų.
Kokie yra veiksmingiausi lūpų pūslelinės gydymo būdai? Galbūt galėtumėte įvardinti, kokios yra dažnos klaidos gydantis pūslelinę?
Didžiausia daroma klaida – pirmųjų simptomų ignoravimas. Pajautus odos niežėjimą, perštėjimą, deginimą ar paraudimą, paveiktas vietas reiktų nedelsiant tepti priešvirusiniu tepaliuku ar vartoti priešvirusinius vaistus, kuriuos įsigyti galite vaistinėse be recepto. Suskubus galite užkirsti kelią pūslelių susiformavimui. Rekomenduoju visiems, kurie yra susidūrę su lūpų pūsleline, tokių preparatų visuomet turėti namuose.
Lūpų pūslelinė profilaktika: kokiais būdais galima sumažinti lūpų pūslelinės atsiradimo riziką?
Norint išvengti lūpų pūslelinės pasikartojimų reiktų tinkamai pasirūpinti sveikata – stiprinkite imuninę sistemą. Vasara yra puikus metas kartu su maistu gauti gausybę vitaminų ir mineralų. Stenkitės savo mitybos racioną paversti kuo įvairesniu.
Venkite peršalimo po maudymosi atviruose telkiniuose, naudokite lūpų balzamus su filtrais apsaugančiais nuo žalingų saulės spindululių. Nepamirškite išsimiegoti ir rasti veiklos, kuri padėtų atsipalaiduoti po patiriamo streso.
Jei lūpų pūslelinės epizodų nesate patyrę reiktų atsiminti pagrindines jos atsiradimo priežastis ir jų vengti – nesidalinkite kosmetika, lūpų balzamais, indais ir kt. su asmenimis, kuriems yra pasireiškusi pūslelinė.