Internautai trečiadienį pasidalino iš pažiūros paprastu skelbimu – Lietuvos skelbimų portale parduodamas visiškai naujas kompiuteris. Net ir ne akylam skaitytojui skelbime užkliūva, kad kompiuteris pirktas antradienį, o jo pirkėjas – Vilniaus miesto savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos departamentas. Tai įrodo prie skelbimo įdėta sąskaitos faktūros nuotrauka.
Skelbime rašoma: „Naujas iMac 21. Parduodu nauja supakuota iMac. viskas matosi foto. kaina 859 E“ (tekstas neredaguotas).
Sugalvojo gudrų būda gauti grynųjų
Pasirodo, kad minėtasis skelbimas visai ne pasipelnyti sumaniusių savivaldybės darbuotojų, o vaikino, kurio draugas – pilnametystės sulaukęs vaikų namų auklėtinis. Skelbime siūlomas kompiuteris – palydimosios išmokos dalis, kadangi vaikų namų auklėtiniai savo gyvenimo pradžiai grynųjų pinigų gauti negali.
Vaikinas sugalvojo iš gautos paramos nusipirkti kompiuterį (kadangi pagal įstatymą už skiriamus pinigus galima pirkti kompiuterinę techniką), jį parduoti ir taip apeiti įstatymą.
Už socialinius reikalus Vilniaus miesto savivaldybėje atsakingas vicemeras Gintautas Paluckas pripažįsta – šis atvejis, nors ir nėra kriminalas, tik paviešino dabartinės sistemos spragas. Jaunuoliams atsisakoma duoti grynųjų pinigų, kad jų neiššvaistytų, tačiau gautą paramą daiktais jie vis tiek iškeičia į grynuosius.
Žiniasklaidoje ėmus aptarinėti skelbimą, Vilniaus miesto savivaldybė susipažino su atveju ir apsvarstė, ką galima daryti. Vienas sprendimo būdų – teikti įstatymo pataisas.
„Niekas jam (vaikinui – red. past.) negresia, tai nėra kriminalas, tai tik parodo, kad reikia keisti sistemą. Savivaldybėje apsitarėme ir nusprendėme teikti įstatymo pakeitimo projektą, kad tokių atvejų būtų galima išvengti, pavyzdžiui, dalį paramos teikiant grynaisiais“, - tv3.lt kalbėjo G. Paluckas.
Normalu, kad suaugusiųjų gyvenimą pradedantiems jaunuoliams reikia grynųjų, tam pritaria ir G. Paluckas. Jo teigimu, jei grynųjų nesuteiks savivaldybė, jaunuoliai jų prasimanys ne visai sąžiningais būdais.
„Grynųjų pinigų pradedant gyvenimą reikia, faktas, kad reikia. Kažkas nori kompiuterį nusipirkti, kažkas drabužių baldų. Jeigu uždrausime už paramas pirkti kompiuterius, tada visi pradės pirkti baldus ir pusvelčiui juos parduoti. Šiuo konkrečiu atveju žmogus gavo 1300 eurų paramos ir dabar 500 iš jų liko prekybcentriui“, - nuogąstavo G. Paluckas.
Paramą gali išleisti tik konkrečioms prekėms
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką dėl pilnametystės, emancipacijos ar sudarius santuoką pasibaigus asmens globai, jam skiriama vienkartinė 2850 eurų išmoka įsikurti. Tačiau ši išmoka grynaisiais neišmokama, nebent lieka nepanaudoti mažiau nei 38 eurai (mažiau nei 1 bazinė socialinė išmoka), kuriuos globotiniui galima atiduoti ir grynaisiais.
Gautą vienkartinę išmoką jaunuoliai gali panaudoti įsigyti būstą, žemės sklypą, sumokėti dalį būsto paskolos, apmokėti būsto nuomą, remontą, baldus, buitinę techniką, studijas, mokamas sveikatos priežiūros prekes ir paslaugas. Taip pat leidžiama pirkti vaizdo ir garso techniką, namų apyvokos reikmenis, vieną asmeninį kompiuterį, mokymosi priemones.
Šią išmoką privaloma panaudoti per dvejus metus nuo sprendimo skirti išmoką priėmimo dienos.
„Išmokos gavėjas, norėdamas panaudoti jam paskirtą vienkartinę išmoką išsikurti, savivaldybės administracijai privalo pateikti baldų, namų apyvokos reikmenų ar vaizdo ir garso, buitinės technikos įsigijimą patvirtinančius dokumentus. Savivaldybės administracija, gavusi minėtus dokumentus, apmoka asmens pateiktą dokumentą (sąskaitą-faktūrą) pervesdama pinigus tiesiogiai į pardavėjo nurodytą sąskaitą“, - portalą tv3.lt informavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Ieva Aninkevičiūtė-Gorbyliovienė.
Piniginės paramos skyriaus vyriausioji specialistė taip pat pažymėjo, kad globotinis turi pilną teisę pats spręsti, kam nori skirti jam suteiktą paramą.
„Pilnametystės sulaukęs buvęs globotinis įgyja visišką civilinį veiksnumą, todėl pats atsako už savo veiksmus ir sprendžia, kaip naudoti vienkartinę išmoką įsikurti. Tačiau, jeigu buvęs globotinis yra neįgalus ir jam reikalinga profesionali kito asmens pagalba, konsultacijos, patarimai – tai vykdo socialiniai darbuotojai“, - rašoma atsiųstame I. Aninkevičiūtės-Gorbyliovienės atsakyme.