Šiųmetis maistinių grūdų derlius mažesnis nei įprastai, bet Lietuvai jo užtekti turėtų.
Lietuvos ūkininkai, šiemet deklaravę per 1 mln. hektarų grūdinių kultūrų, šiuo metu jau nuėmė daugiau kaip 60 proc. šio ploto. Deja, dauguma grūdų maistui gaminti nėra tinkami.
Kokybė krinta dėl trąšų kainų
„Žieminių augalų derlius, vertinant jo kiekį, yra neblogas, tačiau grūdų kokybė yra prastesnė nei daugiametis vidurkis. Didžioji dalis grūdų neatitinka maistiniams grūdams keliamų kokybės reikalavimų“, - „Respublikai“ sakė Lietuvos grūdų augintojų asociacijos tarybos pirmininkas Aušrys Macijauskas.
Antra vertus, Lietuvoje maistui sunaudojama tik iki 10 proc.
grūdų derliaus, tad Lietuvos poreikiams patenkinti maistinių grūdų esą turėtų užtekti. „Sunku pasakyti, kiek iš viso šiemet bus maistui tinkamų grūdų, nes klimato sąlygos dabar yra sudėtingos ir dar nenuimtų grūdų kokybė tik blogėja. Bet tokia pati padėtis yra visoje Europoje ir Rusijoje“, - tvirtino A.Macijauskas.
Kaip vieną pagrindinių grūdų derliaus suprastėjimo priežasčių pašnekovas įvardija smarkiai pabrangusias trąšas. „ūkininkai visur, ne tik Lietuvoj, nebeįstengia įsigyti užtektinai trąšų. Nors oro sąlygos buvo palankios geram ir dideliam derliui užaugti, šiemet užaugo neblogas, bet nekokybiškas derlius. O kitais metais trąšų pabrangimas atsilieps ne tik grūdų kokybei, bet ir kiekybei“, - sakė jis.
Parduoda pigiau už savikainą
„Dėl pašarinių grūdų šiuo metu yra susidariusi kritinė situacija – visoje Europoje yra jų perprodukcija, o Europos Komisija delsia grąžinti praėjusių metų rudenį pakeistą importo tvarką“, - pasakojo A.Macijauskas.
Esą dabar padėtį dar labiau gadina pigesni grūdai iš Rusijos ir Ukrainos. Jie žemyn traukia supirkimo kainas, ir, A.Macijausko teigimu, dabar pašariniai grūdai parduodami pigiau nei už savikainą.
„Kainų skirtumas tarp maistinių ir pašarinių grūdų vis auga. Didesnis maistinių grūdų poreikis pradedamas jausti iš Skandinavijos šalių. Tad tikėtina, kad auganti maistinių grūdų paklausa kainas gali šiek tiek kilstelėti, o štai pašarinius grūdus ūkininkai jau dabar priversti pardavinėti žemiau savikainos“, - skundėsi A.Macijauskas.
Pasak jo, atsiranda pavojus, kad nebus kur realizuoti pašarinių grūdų.
„Tradiciškai prastesni grūdai iš Ukrainos ir Rusijos Juodąja jūra buvo gabenami į Azijos ir Afrikos šalis, kur jie buvo vartojami kaip maistiniai. O dabar tie grūdai jau nebeatitinka šalių, į kurias buvo eksportuojami, kokybinių reikalavimų, ir jos gabenasi kokybiškus grūdus iš Amerikos.
O visi tie Afrikoje ir Azijoje neparduoti grūdai gali atsidurti Europoje, ir tiek rusai, tiek ukrainiečiai bus priversti pardavinėti bet kokiomis kainomis, kad tik atsikratytų grūdų. Mūsų manymu, nuo to reikia nedelsiant apsisaugoti“, - pabrėžė pašnekovas.