Vis dėlto, kai kurios savarankiškai dirbančios meistrės sako, kol kas klientų sumažėjimo nejaučiančios, nors irgi priima klientus tik su galimybių pasu.
Per dieną likę po 3 klientus
Kaip naujienų portalui tv3.lt pasakojo, grožio salono „Expert“, įsikūrusio „Panoramos“ prekybos centre Vilniuje, vadovė Renata Navickė, grožio salonams šiuo metu yra blogai.
„Labai blogai. Ir čia nėra mano vienos nuomonė. Kadangi dirbu dar vienu etatu kitoje įmonėje ir bendrauju su vadybininkais, kurie važinėja po visą Lietuvą, tai ta informacija yra tikra“, – sako R. Navickė.
Specialistė sako iš pradžių maniusi, kad sumažėję klientų srautai yra tik didmiesčio problema, mat čia tikrai didelė dalis žmonių neturi galimybių pasų, o kiti apskritai bijo vaikščioti į viešas vietas, kadangi šiuo metu yra peršalimų sezonas.
„Apskritai dar didelė dalis žmonių boikotuoja (galimybių pasą – aut. past.), bet mes vėl galvojame – tai gal čia didmiesčio, gal prekybos centro problema, bet tikrai ne.
Dar pati prieš kelias dienas pravažiavau Vilniaus senamiestyje 2 užsidariusius grožio salonus. Skambinu klausti – kas yra? Kodėl nedirbate? Tai pažįstami savininkai man papasakojo, kad jie atsidaro tada, kai turi klientą.
Įsivaizduokite, visą grožio saloną atidaro tada, kai turi klientą, jį aptarnauja, vėl viską uždaro ir išeina. Tai grožio salonų praktiškai nebėra – administratorės atleistos, darbuotojai išeina į atostogas, prastovas, nes nebėra iš ko išlaikyti darbuotojų“, – sako R. Navickė.
Ji prideda ir tai, kad dalis klientų šiuo metų laiku tiesiog serga – nebūtinai koronavirusu, kai kurie tiesiog peršalimu.
„Ir realiai turime situaciją, kada per dieną turėdavę po 32–34 klientus, dabar turime 3. Galite įsivaizduoti, koks yra kontrastas? Ir net tie meistrai, pas kuriuos būdavo užrašymai 3–6 mėnesiams į priekį, jie, tarkime, rytoj, poryt neturi nė vieno kliento, šiandien priima kokius 2.
Įsivaizduokite, kokia yra katastrofa. Mes kiekvieną dieną galvojame, kad viskas – užsidarysime, bankrutuosime ir po 12 metų veiklos tapsime istorija, nes realybė tokia“, – dalijasi grožio salono vadovė.
Ji sako, kad situacija panaši ir mažesniuose miestuose, miesteliuose.
„Pažįstama vadybininkė prieš kelias dienas važiavo į Kelmę grožio salono pažiūrėti, sako, atvažiuoju – uždaryta. Grįžtu po kelių valandų – uždaryta. Skambinu klausti – tai kas yra? Jos man sako – tai mes visos atostogų išėjome“, – pasakoja R. Navickė.
Daug kas svarsto dirbti namuose
Ji taip pat prideda, kad bene visi specialistai, jei nedirba, tai bent svarsto pradėti dirbti namuose.
„Tas pogrindis, kuris grynai dabar susikūrė – aš visada buvau labai arši ir nepalaikiau to darbo, nes šešėlinė ekonomika – tai yra baisu, kas darosi.
Bet aš matau, kaip tos visos moterys realiai verkia, nes nebeturi iš ko gyventi, jos eina dirbti į namus – pačios važinėja arba priima. Nes kai prasideda kalba ar pažeisti įstatymą, ar duoti vaikui valgyti – tai, patys suprantate, kad šitoje vietoje diskusijos nebelieka“, – sako grožio salono vadovė.
Ji prideda, kad labai gaila ir dėl to, kad dabartiniai darbuotojai yra priversti darbo ieškoti kituose sektoriuose.
„Ir taip gaila, kai tokie talentingi žmonės tiesiog meta šitą profesiją ir eina dirbti šlavėjais, griovėjais ar į statybas išeina, kur dabar aukso amžius. Man jau tiesiog plyšta širdis.
Aš suprantu, kad taip nebus amžinai, bet dabar – 2 tokie metai. Ir jei mes verslą uždarysime – viskas, po to jo nebeatidarysime“, – spėja R. Navickė.
Ji sako mananti, kad klientų salonai nesulauks dar pusę metų, nes vėl bus atmaina ar karantinas.
„Tai tikrai niekas nebeis ir realiai šitas verslas yra pasmerktas žlugti.
Išsilaikys nebent pavieniai meistrai, kurie savarankiškai dirba – legaliai, nelegaliai, nesvarbu. O verslas, kuris moka mokesčius ir negauna iš Vyriausybės absoliučiai jokios paramos – nu viskas, mes manome, kad mes bankrutuojame“, – sako R. Navickė.
Pasikeitė dalis klientų
Tuo metu savarankiškai Vilniuje dirbanti manikiūro meistrė Milda Rimkevičienė sako klienčių daug nepraradusi ir kol kas žymaus pokyčio nepajutusi.
„Per visą pandemiją su klientėmis komunikavau, kad esu už skiepus ir visad elgiausi pagal visus reikalavimus, tad po rugsėjo 13 dienos pas mane atkrito tik kokie 10 proc. klienčių, kurios laukiasi ir nenori ar negali skiepytis.
Kita dalis, kurios yra prieš skiepus ir prieš visas pandemijos valdymo priemones, man atrodo, natūraliai atkrito per visus karantinus ar po jų.
Aišku, yra klienčių, kurios prašo priimti be galimybių paso, bet atsakau, kad tikrai nenoriu prisiimti atsakomybės ir po to mokėti baudų“, – dalijasi meistrė.
Ji prideda, kad po rugsėjo 13 dienos jos klienčių rate kaip tik atsirado naujų žmonių.
„Jos pakeitė savo nagų meistrę būtent dėl to, kad pastarosios buvo prieš skiepus ir prieš galimybių pasus.
Tad bent jau jos pasakojo, kad joms norėjosi eiti ten, kur jaustųsi saugiau ir meistras laikytųsi visų reikalavimų“, – sako M. Rimkevičienė.
Veiklą sunkina ir ribojimai
Visgi bendru mastu, kaip sako grožio specialistų asociacijos prezidentė Jolanta Mačiulienė, grožio sektoriuje klientų srautas yra sumažėjęs apie 20–30 proc.
„Ir viena numanomų to priežasčių yra galimybių paso įvedimas. Nes tikrai daug žmonių yra ir nepasiskiepiję, ir nesitestavę, yra ir kas nusistatę prieš visus šiuos nurodymus ir jie iškart pasakė, kad viso to nedarys.
(...) Jei žmonės seniau dirbo visu pajėgumu, tarkime, 3 dienas per savaitę, kas antrą dieną, dabar beliko 2 dienos.
Ir vis vien žmogus, jei nuomojasi darbo vietą, jis nelabai ką gali pakeisti, nes pinigai yra mokami mėnesiu į priekį ir mes nė vienas nežinome, kaip čia bus tą kitą mėnesį“, – sako asociacijos prezidentė.
Visgi ji patikina, kad atšaukimo vizitų priežastis nėra vien tik galimybių pasas. Jos teigimu, klientų srautai sumažėję ir dėl vyraujančio peršalimų sezono.
Anot J. Mačiulienės, sunku pasakyti kas labiau kenčia – ar prekybos centruose esantys, ar savo patalpas turintys grožio salonai, mat, jos teigimu, lygybės ženklo tarp šių kategorijų nėra.
„Prekybos centre vis vien klientai jei jau ateina, tai su galimybių pasu“, – sako J. Mačiulienė.
Ji taip pat prideda, kad grožio specialistų veiklą sunkina ir nuolat keičiami pandemijos ribojimai.
„Kaitaliojimas visų nurodymų, sąlygų, neduoda tikrai saugios būties. Nes nuolat kažkas keičiasi ir turi ištisai uždėjęs pirštą ant rankos jausti pulsą. Nes tik vieną sprendimą praleidai, jau, vadinasi, nieko nežinai.
Tai šiuo metu gyvenimas tikrai ne pats geriausias. Ir ne tik grožio specialistams, bet ir visuomenei“, – sako J. Mačiulienė.
Ji taip pat prideda, kad neramina ir ateinantis šaltasis sezonas, kai išaugs salonų veiklos kaštai, mat reikės mokėti ir už šildymą, ir už elektrą, kurios kainos šiemet didėjo.
„Situacija tokia truputėlį neraminanti, nes su galimybių pasų įvedimu niekas neklausė – o kaip bus? Ir jei karantiną išgyvenome sunkiai, tai su galimybių pasu vėl sėdėti darbe ir laukti žmonių, kurių nėra, tai irgi yra nepakeliamai nesmagu.
Aišku, mums sako – bet apskritai gi galite dirbti. Tai taip, mes galime dirbti, bet nelabai yra ką“, – sako J. Mačiulienė.